10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kvasinková vulvovaginitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kvasinková vulvovaginitída je infekčné ochorenie vulvy (vonkajšie rodidlá) a pošvy. V dnešnej dobe trápi veľké množstvo žien a je jednou z najčastejších príčin výtoku. Pôvodcom kvasinkovej infekcie je často kvasinka biela, Candida albicans. Kvasinky sú bežnou súčasťou organizmu. Vyskytujú sa v oblasti genitálií, ale aj v ústach a tráviacom ústrojenstve. Za normálnych okolností nespôsobujú problémy. Môžu sa však premnožiť, tomuto stavu hovoríme kandidóza. Takmer každá žena počas života zažije kvasinkovú vulvovaginitídu niekoľkokrát. Často ide o chronické a recidivujúce ochorenie.

Vznik a príčiny

Najčastejšími pôvodcami kvasinkovej vulvovaganitídy sú Candida albicans a Candida tropicalis. Tie sa v pošve vyskytujú za normálnych okolností ako súčasť takzvanej pošvovej flóry s ďalšími baktériami. Sú to podmienené patogénne mikroorganizmy. Pri zmene dynamiky tohto vaginálneho ekosystému z rôznych príčin dochádza k ich premnoženiu a vzniku infekcie. Rizikovými faktormi pre vznik mykóz sú zmeny v hladine hormónov (tehotenstvo, substitučná hormonálna terapia) či zvýšená hladina cukru (cukrovka), znížená imunitná odpoveď (chronický stres, pacienti s imunodeficitom, cukrovkou, HIV+).

Príznaky

Väčšinou je mykózou postihnutá pošva a vonkajšie genitálie. Ženy sa sťažujú predovšetkým na výrazné svrbenie vulvy. Ďalším príznakom je biely tvarohovitý výtok, začervenanie a zdurenie genitálu, bolestivosť v priebehu súlože. Pri kvasinkovej infekcii nie je prítomný typický zápach. Pri chronickom zápale vonkajších rodidiel dochádza k atrofickým zmenám (stenčenie kože a zhrubnutie podkožia). Ochorenie nemá vplyv na priebeh tehotenstva, ale predstavuje riziko pre novorodenca, ktorý sa môže pri pôrode kontaminovať. Preto je dôsledná liečba v predpôrodnom období veľmi dôležitá.

Diagnostika

Ochorenie je diagnostikované na základe klinických symptómov, kultivačného vyšetrenia výteru z pošvy a mikroskopického dôkazu kvasiniek. U recidív sa odporúčajú testy na vylúčenie cukrovky, prípadne diabetes treba začať liečiť či správne kompenzovať.

Liečba

Namieste je návšteva lekára. Kvasinková infekcia totiž zriedka zmizne samovoľne a z neliečeného zápalu sa môže stať chronický problém. Gynekológ pri prehliadke urobí výter z pošvy, väčšinou však chorobu rozozná ihneď podľa typických príznakov a predpíše lieky. Ak žena trpí kvasinkovou infekciou často a príznaky veľmi dobre pozná, môže si zaobstarať lieky aj bez lekárskeho predpisu. Lekárne ponúkajú antimykotické masti, účinnejšie sú vaginálne tablety (čipky).

V terapii sa používajú antimykotiká (napríklad Klotrimazol), predovšetkým lokálne vo forme vaginálnej globuly. Problémom sú časté recidívy a chronické zápaly. V niektorých prípadoch sa potom musia podávať antimykotiká aj systémovo v tabletkovej či intravenóznej forme. Dôležitá je i správna kompenzácia cukrovky.

Prevencia

Prevenciou je dôkladná intímna hygiena vhodnými prípravkami s obsahom laktobacilov a prirodzene antibakteriálnych látok, podporujúcich správnu funkciu mikroflóry. Ďalej je prospešné nosenie vzdušného oblečenia a správna životospráva. Pri recidivujúcich infekciách a ako prevencia po návšteve sauny alebo bazéna je vhodné používanie špeciálnych vaginálnych globúl s obsahom laktobacilov alebo antimykotík.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
biely výtokkandidózapošvasvrbeniezačervenanie