12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kwashiorkor-detská choroba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kwashiorkor je diagnóza známa aj ako „edematózna podvýživa” pre spojitosť s edémom (zadržiavanie tekutín). Táto forma podvýživy je spôsobená nedostatkom bielkovín v strave. Ľudiatrpiaciedematóznoupodvýživou, majú zvyčajne extrémne vyziabnutý vzhľad s výnimkou členkov, nôh a brucha, ktoré sa nalievajú tekutinou. Ide o poruchu výživy najčastejšie sa vyskytujúcu v regiónoch, ktoré zažívajú hladomor.

Vznik a príčiny

Diagnóza kwashiorkor je spôsobená nedostatkom bielkovín v strave. Každá bunka v tele obsahuje proteíny a kvôli svojej regenerácii ich potrebuje pravidelne dopĺňať. Proteín je tiež mimoriadne dôležitý pre rast v období detstvaa počas tehotenstva. Ak telo nemá potrebné množstvo proteínov, rast a normálne telesné funkcie prestávajú fungovať a môže sa vyvinúť kwashiorkor.

Stáva sa tak v krajinách, kde je obmedzená ponuka alebo nedostatok potravy. Najčastejšie v subsaharskej Afrike, juhovýchodnej Ázii a strednej Amerike. Sú to oblasti s častými prírodnými katastrofami, ako sú suchá alebo záplavy, prípadne krajiny trpia politickými nepokojmi. Problémom je i regionálna závislosť od stravy s nízkym obsahom bielkovín, ako je diéta na báze kukurice v mnohých krajinách Južnej Ameriky.

Kwashiorkor môže byť aj prejavom zanedbanej starostlivosti. Najčastejšie postihuje deti a starších ľudí, teda skupiny odkázané na opateru iných.

Príznaky

Medzi základné symptómy patrí zmena farby kože a vlasov (na farbu hrdze), zmena textúry vlasov, únava, hnačka, strata svalovej hmoty, zlyhanie rastu alebo nárastu hmotnosti, edém (opuch) členkov, nôh a brucha, poškodený imunitný systém, ktorý môže viesť k častým a závažným infekciám, popudlivosť a vločkovitá vyrážka.

Diagnostika

Rozvinutá fáza diagnózy je viditeľná na prvý pohľad. Podozrenie na túto chorobu sa kontroluje testom pečene (či je zväčšená) a kontrolou opuchu. Následne sa vykonávajú krvné a močové testy na meranie hladiny bielkovín a cukru v krvi. Detailnou kontrolou sa sledujú známky podvýživy ako kontrola svalov, kontrola funkcie obličiek a celkového zdravia. Pre detailnejšie výsledky môže lekár dať urobiť test na arteriálny krvný plyn, močovinový dusík v krvi (BUN), hladiny kreatinínu či draslíka.

Liečba

Kwashiorkor sa dá v ranej fáze poraziť konzumáciou a prijímu väčšieho množstva bielkovín a kalórií celkovo. Začína sa uhľohydrátmi, cukrami a tukmi. Keď tieto kalórie poskytnú energiu, pacient dostane potraviny s bielkovinami. Zavádzajú sa pomaly, aby sa telo na zvýšený príjem adaptovalo. Proteíny možno nájsť v potravinách, ako sú morské plody, vajcia, chudé mäso, strukoviny, orechy, semená, mliečne výrobky. Následne je dôležitá doživotná kvalitná výživa s dostatkom vitamínov a minerálov.

Ani liečené deti, ktoré majú kwashiorkor, nemusia dosiahnuť svoj plný rast a výškový potenciál. Ak sa liečba začne príliš neskoro, dieťa môže mať trvalé telesné a mentálne postihnutie. Ak sa ponechá bez liečby, stav vedie ku kóme, šoku alebo smrti.

Prevencia

Kwashiorkor je liečiteľná choroba, ak sa diagnostikuje včas. Bez stravy bohatej na proteíny sa telo nedokáže dostatočne zotaviť, preto je základom správne zostavenie jedálnička. Krajiny najviac postihnuté týmto ochorením sú odkázané na pomoc zvyšku sveta, na príjem kvalitného jedla pre trpiacich obyvateľov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hnačkakožaKwashiorkormočové cestyúnava