12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kyfóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kyfóza je stav, pri ktorom je chrbtica v hornej časti nadmerne zakrivená. Preto sa tiež nazýva guľatý chrbát. Bežne má horná chrbtica (hrudná oblasť chrbtice) malú prirodzenú krivku. Chrbát sa zakrúca hore na krku a na spodnej časti, aby pomohol absorbovať tlak či náraz a podporil hmotnosť hlavy. Kyfózu má človek vtedy, keď je tento prirodzený oblúk výrazne väčší ako normálne.

Príznaky

Pacienti s kyfózou majú často viditeľný hrb na hornej časti chrbta. Zboku môže byť horná časť chrbta výrazne zaoblená (vrátane pliec) alebo vyčnieva, preto sa pacienti zdajú naklonení. Kyfóza môže viesť k nadmernému tlaku na chrbticu, ktorý spôsobuje bolesť. Môže tiež vyvolávať ťažkosti s dýchaním v dôsledku tlaku na pľúca. Výsledkom týchto symptómov býva únava.

Ak je chrbát postihnutý touto diagnózou, prejavuje sa to aj na celkovom telesnom pohybe. Negatívne je ovplyvnená flexibilita, pohyblivosť a aktivita. Výsledkom môžu byť ďalšie ochorenia ako chronické bolesti chrbta či artritída.

Vznik a príčiny

Kyfóza postihuje ľudí v akomkoľvek veku. Zriedkavo sa však vyskytuje u novorodencov, pretože je zvyčajne spôsobená zlým držaním tela (posturálna kyfóza).

Ďalšie možné príčiny kyfózy sú starnutie a následné krivenie tela, svalová slabosť v hornej časti chrbta, Scheuermannova choroba, ktorá sa vyskytuje u detí a nemá žiadnu známu príčinu, artritída alebo iná choroba v dôsledku kostnej degenerácie, osteoporóza, teda strata pevnosti kostí v dôsledku veku, poškodenie chrbtice, skrútené platničky a skolióza.

Kyfózu chrbta môžu spôsobiť aj rôzne ochorenia. Najčastejšie ide o infekcie v chrbtici, vrodené chyby (napríklad spina bifida), nádory, ochorenia endokrinného systému, ochorenia spojivového tkaniva, obrna, Pagetova choroba či svalová dystrofia.

Diagnostika

Na diagnostikovanie kyfózy stačí bežná lekárska prehliadka. Ide o diagnózu s viditeľným zakrivením chrbta. Lekár skontroluje tvar chrbtice, postoj pacienta a spôsob držania tela. Pri prehliadke bude sledovaná aj chôdza a sedenie pacienta, aby sa určila závažnosť kyfózy.

Liečba

Liečba kyfózy závisí od jej závažnosti a základnej príčiny.

Scheuermannova choroba: Dieťa by malo podstúpiť nápravnú operáciu, prípadne navštevovať rehabilitácie. Ak problém pretrváva, užitočná je pomôcka na správne držanie tela.

Infekcia: Ak je príčinou infekcia, stav sa lieči antibiotikami.

Nádor: Nádory sa odstraňujú len vtedy, ak existuje riziko z kompresie miechy. Keď sa tak stane, chirurg sa môže pokúsiť odstrániť nádor, ale často to destabilizuje kosť. V takýchto prípadoch je väčšinou nevyhnutná aj spinálna fúzia.

Osteoporóza: Je nevyhnutné odborne liečiť poškodenie kostí, aby sa zabránilo zhoršeniu kyfózy.

Zlé držanie tela: Nie je potrebná žiadna konkrétna liečba. Pacient si vie pomôcť sám správnym držaním tela.

Doplnkové, ale veľmi nápomocné spôsoby liečby, ktoré popri ostatných zaberajú, sú lieky na zmiernenie bolesti, rehabilitácia, cvičenia na spevnenie svalov jadra a chrbta, joga a úbytok hmotnosti na uľahčenie nadmerného zaťaženia chrbtice.

Ako žiť s chorobou

Väčšine ľudí kyfóza nespôsobuje vážne zdravotné problémy. Bežný stav sa prejavuje bolesťami či neprimeraným tvarom tela, čo môže človeku znepríjemňovať život. Preto je namieste, aby si pacient uvedomil problém a začal pracovať na jeho odstránení cvičením, alebo vyhľadal odbornú pomoc.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbticechrbticaguľatý chrbticakyfózaúnava