Kyslé a chemické popáleniny, poleptania, sú poranenia kože alebo slizníc, ktoré vznikli účinkom kyselín alebo zásad. Miera poškodenia kože a slizníc stúpa s koncentráciou použitej látky a s tým, ako dlho látka zostala na sliznici alebo na koži. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že poleptanie slizníc je nebezpečnejšie ako poleptanie kože.
Poleptanie môže spôsobiť široká škála chemických látok, s ktorými sa bežne stretávame pri prácach v domácnosti, dielni alebo vo výrobe. K poleptaniu dochádza buď pri priamom kontakte s chemickými látkami, alebo s ich parami. Miera poškodenia závisí od koncentrácie škodlivej látky a času pôsobenia na povrch tkaniva. Čím je látka koncentrovanejšia a čím dlhšie pôsobí, tým väčšia je deštrukcia tkaniva. Pôsobenie chemickej látky na povrch tela spôsobí chemickú reakciu, pri ktorej dochádza k deštrukcii proteínových štruktúr a membránových fosfolipidov.
Pri poleptaní kyselinou (pH<7) dochádza ku koagulácii bielkovín s odumretím buniek kože alebo podkožia a s následnou poruchou priepustnosti ciev. Potom sa začína rozvíjať zápalová reakcia. V dôsledku jej dehydratačného účinku sa vytvorí spálenina tmavej farby.
Pri poleptaní zásadou (pH>7) dochádza k hlbokému účinku, rana je rozmočená, mäkká a mazľavá. Farba rany je žltohnedá až zelená.
Diagnózu lekár stanoví na základe informácií, ktoré mu pacient poskytne. Pre poleptanie je typická i pálivá bolestivosť so zmenou farby v mieste pôsobenia žieraviny. Pri poleptaní očí dochádza k bolesti, zníženej schopnosti videnia a k neschopnosti otvorenia očí v dôsledku kŕča očného svalstva. Po vypití chemikálie nasleduje bolesť a pálenie v oblasti úst, pažeráka, žalúdka a zmena farby okolia úst.
Prvá pomoc
Pri liečbe poleptaním treba predovšetkým zabrániť pôsobeniu chemikálie. Miesto, ktoré bolo postihnuté chemikáliou, sa oplachuje vodou, pričom je nutné zabrániť tomu, aby voda stekala po zdravých častiach tela. Mechanické odstránenie sa musí vykonať ako prvé, ak šlo o práškové a tuhé žieraviny, pretože voda ich môže aktivovať.
Vracanie po vypití žieraviny je nežiaduce pre opätovný kontakt žieraviny so sliznicou pažeráka a ústnej dutiny, preto je metódou voľby pitie vody po malých dúškoch, tým sa dosiahne zriedenie. Ak sa žieravina dostala do oka, je potrebné dostatočné oplachovanie, 1-2 litre vody od vnútorného kútika oka k vonkajšiemu, aby sa zabránilo prípadnému poškodeniu druhého oka. Vždy je dobré pokúsiť sa zistiť, o aký typ chemikálie išlo.
V liečebnej terapii odborníci používajú lieky podporujúce regeneráciu tkanív. Liečivá ako synthomycínová emulzia, furatsilinová masť, gentamycínová masť vylučujú možnosť komplikácií svojím antibakteriálnym účinkom. V oblasti rany sa používa 3-percentná kyselina boritá. Dexpanthenol pomáha rýchlejšej regenerácii buniek. Zápalový proces eliminuje mefenát, ktorý má aj analgetický účinok. Do mnohých liekov sú pre svoje liečivé vlastnosti pridávané rastlinné oleje a vitamíny A, B, E.
Prevenciou pred kyslými a chemickými popáleninami je bezpečné zaobchádzanie s chemickými prípravkami, čítanie príbalových letákov, používanie bezpečnostných prvkov, edukácia pracovníkov v priemysle.