V minulosti boli ľudia postihnutí malomocenstvom striktne izolovaní. Posledný známy pacient zo Slovenska si ju “priviezol” z Južnej Ameriky. Svetový deň lepry sa koná vždy poslednú januárovú nedeľu – v roku 2023 to bola nedeľa 29. januára.
Malomocenstvo, ochorenie spôsobené baktériou Mycobacterium leprae, sa dnes už vo vyspelom svete takmer nevyskytuje. V juhovýchodnej Ázii a v strednej Afrike naň však trpia stále milióny ľudí. Posledný známy prípad zo Slovenska nie je podľa dostupných údajov starší ako 50 rokov.
Pacient s obávaným ochorením bol opakovane hospitalizovaný na Klinike infektológie a cestovnej medicíny košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v 70. a 80. rokoch 20. storočia.
„Išlo o staršieho pána, narodeného v roku 1900, pochádzajúceho z obce v okrese Rimavská Sobota, ktorého na klinike každý oslovoval Tamás bácsi. Na hospitalizáciu stále prichádzal s husličkami,” hovorí profesor MUDr. Ivan Schréter, CSc., infektológ, ktorý v tom čase pôsobil ako sekundárny lekár. Na pacienta s týmto výnimočným ochorením si v nemocnici spomínali pri príležitosti vlaňajšieho Svetového dňa lepry.
Ochorenie si “Tamás básci” priniesol z Južnej Ameriky, kam odcestoval ešte ako mladý v roku 1924. Nakazil sa v Argentíne alebo Paraguaji, kde bol v úzkom kontakte s domáci obyvateľmi, z ktorých viacerí preňho pracovali na farme. Neskôr si spomenul, že niektorí z nich chodili neustále s obväzmi na niektorých častiach tela.
Prvé kožné príznaky lepry na sebe spozoroval v 50. rokoch. Na Slovensko sa vrátil v roku 1960. Vďaka vtedajšej medicíne mu vedeli v košickej nemocnici pomôcť a jeho stav sa po liečbe vždy prechodne zlepšil.
Lepra (tiež nazývaná Hansenova choroba) je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Mycobacterium leprae. Tento mikroorganizmus môže napadnúť oči, pokožku, sliznice a nervy, čo spôsobuje znetvorujúce rany a nervové poškodenie.
Lepra je tu už od staroveku. Archeologické nálezy potvrdili jej výskyt v dávnej minulosti aj na Slovensku, aj keď v minimálnom množstve.
Po stáročia sa ľudia izolovali a vyhýbali sa ľuďom postihnutým malomocenstvom, keďže choroba nebola dostatočne pochopená. Dnes je však dostupná účinná liečba a ľudí s leprou nie je potrebné dávať do karantény. Viac o lepre sa môžete dočítať aj v našom článku.
Hoci je to veľmi zriedkavá choroba, malomocenstvo stále existuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí leprou na celom svete približne 200 000 ľudí a milióny ľudí žijú s následkami oneskorenej liečby. V roku 2020 bolo na celom svete diagnostikovaných 127 558 prípadov lepry.
Endemické ochorenie lepry sa vyskytuje v špecifických menej rozvinutých krajinách amerického kontinentu, Ázie a Afriky. V USA sa každý rok diagnostikuje asi 100 prípadov lepry. V Európe je výskyt tohto ochorenia vzácny a ojedinelý.
Hoci je tu podľa historických dokumentov lepra s nami od nepamäti, v čase písania tohto článku sme nenašli žiadny údaj, ktorý by hovoril o výskyte malomocenstva za posledné desaťročia na území Slovenskej Republiky.
Dátum pre Svetový deň lepry si vybral francúzsky humanitárny pracovník Raoul Follereau ako poctu životu Mahátmu Gándhího, ktorý vykonal veľa práce s ľuďmi postihnutými leprou a zomrel koncom januára 1948.
Tento medzinárodný deň je príležitosťou osláviť ľudí, ktorí zažili toto ochorenie, zvýšiť povedomie o tejto chorobe a vyzvať na ukončenie stigmatizácie a diskriminácie súvisiacej s malomocenstvom.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://zdravoteka.sk/choroby/lepra/
https://www.leprosymission.org/leprosy-champions/world-leprosy-day/
https://www.nhp.gov.in/world-leprosy-day-2022_pg
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23043-leprosy-hansens-disease
https://www.who.int/news-room/events/detail/2023/01/29/default-calendar/act-now-end-leprosy-wld-2023
https://www.unlp.sk/aktualita/svetovy-den-lepry-ochorenie-ktore-stale-nevymizlo/