10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Leukoplakia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Leukoplakia je pojem, ktorý opisuje slizničné zmeny bielej farby lokalizované v ústnej dutine. Nie je vyvolaná žiadnou známou fyzikálnou alebo chemickou príčinou, okrem fajčenia tabaku. Môže vzniknúť kdekoľvek v ústach – na ďasnách, na vnútornej strane líc alebo na jazyku. Najčastejšie postihuje ľudí stredného a vyššieho veku. Prejavuje sa ako plochá biela hladká alebo drsná plocha, ostro ohraničená oproti okoliu. Pri stanovení diagnózy sa zubný lekár zameriava na vzhľad plochy a skutočnosti, že škvrnynie je možnézo slizníczotrieť. Leukoplakia môže u malého percenta pacientov predchádzať vzniku nádoru, preto je potrebná biopsia. Ak fľaky nezmiznú po vysadení tabaku a zlepšení ústnej hygieny, pristupuje sa k chirurgickému odstráneniu.

Vznik a príčiny

Presná príčina leukoplakie nie je známa. Hlavnú úlohu zrejme zohráva chronické dráždenie tkaniva, ktoré sa začne rozširovať a hrubnúť. Choroba priamo súvisí s užívaním tabakových výrobkov, ktoré sú najčastejšou príčinou vzniku. Ďalšie možné príčiny sú hryzenie tváre, pitie alkoholu, zápalový proces v tele, vírusy. Epstein-Barrovej vírus (EBV) je zodpovedný za vznik špeciálneho typu, takzvanej štetinovej leukoplakie, ktorá sa väčšinou prejavuje u jedincov s oslabenou imunitou.

Príznaky

Choroba sa vyznačuje bielymi, nezvyčajne vyzerajúcimi škvrnami vnútri úst. Tieto škvrny môžu byť rôzneho tvaru a farby. Najčastejšie sa stretávame s plochými bielymi mierne drsnými plochami, ktoré nie sú bolestivé. Vzácne sa vyskytujú biele bodky so sčervenaním, ktoré môžu byť znakom rakoviny. Lokalizácia je najčastejšie pod jazykom, na vnútornej strane líc a na podnebí. U niektorých žien zriedkavo vzniká aj na vonkajšej strane genitálu v oblasti vagíny.

Diagnostika

Leukoplakiu zvyčajne zistí zubný lekár. Dôležitý diagnostický znak je priľnavosť k sliznici, a neschopnosť ju zotrieť. Ak sú škvrny bolestivé alebo vyzerajú podozrivo, odborníci odporúčajú biopsiu. Je potrebné odobrať malý kúsok tkaniva, ktorý sa posiela na histológiu. Histologické vyšetrenie potvrdí alebo vyvráti, či nejde o nádor.

Liečba

Väčšina škvŕn nepotrebuje žiadnu liečbu a zmizne sama. Veľmi dôležitá je dôkladná ústna hygiena a odstránenie spúšťačov (napríklad tabak), ktoré mohli leukoplakiu spôsobiť. Ďalšie možnosti liečby sú odstránenie laserom, skalpelom alebo zmrazenie. Ak je biopsia pozitívna a ide o nádor, je potrebné okamžité chirurgické vyrezanie, aby sa zabránilo rozšíreniu. Pri štetinovej leukoplakii, ktorá je spôsobená vírusom, sa predpisujú antivirotiká.

Prevencia

Mnohé príčiny možno odstrániť zmenou životného štýlu. Ukončenie fajčenia a žuvania tabaku, znížené užívanie alkoholu, strava bohatá na vitamíny a antioxidanty. Pravidelné prehliadky u zubného lekára, čistenie zubov aspoň dvakrát denne, používanie ústnej vody a medzizubných kefiek, odstraňovanie povlaku z povrchu jazyka pomocou jazykovej škrabky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
biele škvrny v ústachďasnojazykleukoplakia