Hlavným cieľom liečby zápalu prinosových dutín je znížiť zápal, poskytnúť úľavu a zlepšiť odtok hlienov. Okrem toho je však dôležité riešiť aj faktory, ako sú alergie alebo štrukturálne problémy nosovej dutiny, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri návrate už prekonaného ochorenia.
Ľudská lebka obsahuje štyri páry prinosových dutín. Tieto vzduchom vyplnené dutiny prispievajú nielen k rezonancii nášho hlasu, ale zohrávajú úlohu aj pri regulácii teploty a vlhkosti vzduchu, ktorý dýchame.
Sinusitída alebo zápal nosových dutín je ochorenie pri ktorom sa výstelka prinosových dutín zapáli a opuchne. Tým sa naruší ich normálna funkcia a objavia sa nasledovné príznaky:
Zápal sliznice nosa a prinosových dutín môže byť vyvolaný rôznymi faktormi, vrátane vírusových infekcií, bakteriálnych infekcií, alergií a dokonca aj štrukturálnych problémov v nosových priechodoch (nosové polypy, vybočená nosová priehradka).
Najbežnejší typ, akútna sinusitída, ktorá trvá najviac 4 týždne, často vzniká po prechladnutí alebo infekcii dýchacích ciest, zatiaľ čo chronická sinusitída môže pretrvávať aj 12 alebo viac týždňov a vyžaduje si lekársku starostlivosť.
Vírusová a bakteriálna sinusitída majú podobné príznaky, ako je upchatý nos, bolesť tváre a bolesti hlavy, čo sťažuje laikovi rozlíšiť medzi nimi, len na základe týchto symptómov.
Príznaky podobné sinusitíde môže spôsobiť aj alergická nádcha, nosové polypy, nádory, abnormalita nosovej priehradky alebo prítomnosť cudzieho telesa v nose.
Na ORL vyšetrenie k špecialistovi pre ušné, nosné a krčné choroby (otorinolaryngológovi), sa odosielajú pacienti s rinitídou (nádchou) a sinusitídou, ktoré sa nelepšia po symptomatickej liečbe. Taktiež aj pacienti u ktorých sa vyvinuli komplikácie zápalu či pacienti s podozrením na nádor.
Lekári diagnostikujú zápal prinosových dutín na základe príznakov pacienta a fyzikálneho vyšetrenia. Najprv zistia či sú prítomné štyri základné príznaky a to upchatie nosa, výtok z nosa, bolesť tváre a strata čuchu.
Následne lekár urobí fyzikálne vyšetrenie pri ktorom skúma uši, nos a hrdlo pohľadom, pohmatom, poklepom a posluchom. Všíma si hlavne či pacient reaguje na bolestivé podnety a či sú prítomné známky zápalu.
V niektorých prípadoch sa môžu odporučiť ďalšie testy na potvrdenie diagnózy alebo určenie základnej príčiny sinusitídy. Tieto testy môžu zahŕňať:
Alergologické a imunologické vyšetrenie sa vykonáva na vylúčenie alebo potvrdenie alergickej príčiny sinusitídy.
Niektorá sinusitída odznie sama alebo za pomoci analgetík a iná zas potrebuje na vyliečenie antibiotiká. Liečba zápalu prínosových dutín závisí najmä od základnej príčiny (vírusy, baktérie, huby) ako aj trvania a závažnosti príznakov.
Zvyčajne odznie aj spontánne so symptomatickou liečbou čo je liečba príznakov ochorenia. Ak po 5 dňoch ochorenia nedochádza k zlepšeniu, alebo sa príznaky zhoršujú, a nádcha trvá viac ako 10 dní, treba uvažovať o bakteriálnej superinfekcii.
Podľa priebehu a závažnosti infekcie sa lieči antibiotikami. Druh antibiotika, dávku a dĺžku liečby určí lekár na základe mikrobiologického vyšetrenia a závažnosti stavu. Dĺžka antibiotickej liečby by mala byť 10 až 14 dní, u chronickej sinusitídy aj dlhšie.
Tento typ sa môže objaviť skôr u pacientov s poruchou imunity alebo s dlhodobou imunosupresívnou terapiou. Klinicky prebieha ako bakteriálna infekcia, len nereaguje na antibiotickú terapiu. Na liečenie sa používajú antimykotiká.
Nosové kvapky alebo spreje na úľavu od upchatého nosa, ktoré uľahčujú priechodnosť dýchacích ciest a znižujú opuch a produkciu hlienu.
Tieto prípravky by sa však mali užívať len krátkodobo, 3 až 4 dni, nakoľko dlhodobé používanie môže viesť k silnejšiemu upchatiu nosa a závislosti.
Ide o lieky, ktoré pôsobia v celom tele, na zníženie upchatého nosa, stiahnutím krvných ciev. Perorálne dekongestíva, ako je pseudoefedrín, sú dostupné bez lekárskeho predpisu a môžu pomôcť zmierniť ťažkosti spojené so sínusitídou.
Tieto lieky sa často odporúčajú na krátkodobé užívanie kvôli potenciálnym vedľajším účinkom, ako je zvýšený krvný tlak a nespavosť.
Voľnopredajné lieky proti bolesti sa bežne používajú na zmiernenie nepohodlia spojeného so sinusitídou. Patrí sem napríklad paralen alebo ibuprofen. Tieto liečivá pomáhajú zmierniť bolesť, zápal, opuch ako aj znížiť horúčku pri zápale prínosových dutín.
Bežne sa používajú na liečbu sinusitídy znížením zápalu v nosových priechodoch. Príklady zahŕňajú flutikazón a mometazón.
Tieto spreje pomáhajú zmierniť príznaky ako upchatý nos, výtok z nosa a kýchanie tým, že lokálne potláčajú zápal. Nástup účinku môže trvať niekoľko dní a pre optimálne výsledky je dôležité pravidelné používanie.
Mukolytiká sú lieky, ktoré pomáhajú riediť a uvoľňovať hlien. Aj keď zvyčajne nie sú prvou líniou liečby sinusitídy, môžu byť nápomocné pri zlepšovaní drenáže prínosových dutín a znižovaní upchatia nosa. Jedným bežným mukolytikom, dostupným aj bez lekárskeho predpisu je guajfenezín.
Aj keď domáce postupy nemôžu vo všetkých prípadoch nahradiť odbornú, lekársky indikovanú liečbu, môžu tiež zmierniť príznaky zápalu prínosových dutín. Medzi domáce metódy, ktoré môžu pomôcť pri liečbe sinusitídy patrí:
Predpokladá sa, že niektoré bylinky majú vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky spojené so sínusitídou. Ide o bylinky ako:
Tieto bylinky sa bežne používajú pri inhalácii, v čajoch alebo tinktúrach, aby potenciálne poskytli úľavu od preťaženia, zápalu a tlaku v dutinách.
Pred použitím bylín na sínusitídu je však dôležité postupovať opatrne a poradiť sa s lekárom, pretože jednotlivé reakcie sa môžu líšiť a bylinky môžu v niektorých prípadoch interagovať s liekmi alebo spôsobiť alergické reakcie.
Bylinné prípravky by sa mali považovať za doplnok, nie náhradu za odborné lekárske poradenstvo a liečbu.
Okrem bežných, vyššie spomenutých liečebných postupov existujú aj menej bežne používané alebo špecializovanejšie možnosti liečby zápalu prinosových dutín.
Tieto liečebné postupy sa zvyčajne zvažujú, keď sú štandardné možnosti liečby neúčinné alebo keď sú identifikované špecifické základné príčiny ochorenia.
Bežne známa ako injekcia proti alergii, je možnosťou liečby, ktorú môžu zvážiť pacienti s chronickou sinusitídou súvisiacou s alergiami.
Tento prístup zahŕňa vystavovanie pacientov postupne sa zvyšujúcemu množstvu špecifických alergénov s cieľom znecitlivieť imunitný systém a znížiť závažnosť alergických reakcií.
Hoci imunoterapia nie je zvyčajne primárnou liečbou akútnej sinusitídy, môže byť prospešná pre chronické prípady, keď alergie významne prispievajú k problémom s prinosovými dutinami.
V prípade zlyhania všetkých konzervatívnych spôsobov liečby je jednou z možností, ktorá sa využíva najmä pri chronických a komplikovaných zápaloch, chirurgická liečba.
Pri chirurgickom zákroku sa spriechodnia upchaté dutiny, odstráni sa patologicky zmenené tkanivo a obnoví sa odtok dutín. V súčasnosti je najšetrnejším chirurgickým zákrokom mini invazívna funkčná endonazálna (vnútri nosa) endoskopická operácia, ktorá má 80 až 90 % úspešnosť.
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:
Clevelandclinic: Sinusitis diagnosis
BUPA: Lungs breathing – Sinusitis