Alergická nádcha (taktiež senná nádcha) je zápalové autoimunitné ochorenie nosovej sliznice v dôsledku expozície alergénu. Ide o zápal nosa, očí a dýchacích ciest vyvolaný alergickou reakciou, pri ktorej podráždený imunitný systém reaguje prehnane a zmätene na peľové podnety, najmä na peľ rastlín vo vzduchu. Odohráva sa a vracia v pravidelných peľových sezónach, predovšetkým na jar, keď kvitnú rastliny, vytvára sa peľ a šíri sa v ovzduší vo veľkom množstve. Alergická nádcha je typ alergie, ktorý postihuje najväčší počet ľudí. V západných krajinách toto ochoreniepostihuje10 – 30 percent ľudí. Prevažuje kategória medzi 20. až 40. rokom života.
Podľa typu alergénu, ktorý nosové príznaky vyvoláva, môžeme alergickú nádchu charakterizovať ako sezónnu, celoročnú a profesionálnu. V súčasnosti je zavedená nová klasifikácia alergickej nádchy, ktorá vychádza z intenzity a dĺžky trvania nosových príznakov a ich vplyvu na kvalitu života pacienta.
Zdravotnícko-ekonomická závažnosť chronickej nádchy je daná hlavne stúpajúcou prevalenciou, obmedzením pracovnej schopnosti postihnutých, zhoršením kvality ich života a nakoniec rizikom vzniku komplikácií, ktoré môžu mať závažnejšie dôsledky než nádcha samotná.
Alergická nádcha sa často uvádza ako modelové ochorenie vznikajúce na podklade alergickej reakcie 1. typu (atopickej, IgE mediovanej). Na počiatku tejto reakcie je naviazanie alergénu na molekulu špecifického imunoglobulínu E zakotvenú v membráne živnej bunky v nosovej sliznici jedinca citlivého na tento alergén.
Medzi príznaky patrí pocit šteklenia v nose, vodnatý a číry výtok z nosa, pocit upchatého nosa, kýchanie, začervenané, vodnaté a opuchnuté oči. Nástup príznakov je často v priebehu niekoľkých minút po expozícii a môže ovplyvniť spánok, schopnosť pracovať či sústrediť sa. Tieto príznaky sú spôsobené peľom, zvyčajne v priebehu určitého obdobia v roku. Mnoho ľudí s alergickou nádchou trpí aj astmou, alergickou konjuktivitídou alebo atopickou dermatitídou.
Príznaky alergie sa podobajú príznakom bežného prechladnutia, často však trvajú dlhšie než dva týždne a nie sú sprevádzané horúčkou. Alergická nádcha je typicky vyvolaná environmentálnymi alergénmi, ako je peľ, srsť domácich zvierat, prach alebo plesne. K rozvoju alergie prispieva genetická predispozícia a environmentálna ekologická expozícia. Kontakt so zvieratami v rannej fáze života môže znížiť riziko vzniku alergií v neskoršom veku. Rovnako znižuje riziko väčší počet súrodencov a vyrastanie v prostredí vidieka.
Diagnostika je založená na anamnéze, kožnom (epikutánnom, intradermálnom) teste či laboratórnom vyšetrení špecifickej IgE protilátky.
Cieľom liečby sennej nádchy je prevencia alebo zníženie príznakov spôsobených zápalom postihnutých tkanív. Opatrenia, ktoré sú účinné, zahŕňajú najmä vylúčenie dráždiaceho alergénu. Intranazálne kortikosteroidy sú preferovaným liečebným postupom pri trvajúcich príznakoch, druhá línia liečby obsahuje napríklad antihistaminiká, dekongestanty, antagonistov leukotrienových receptorov.
Antihistaminiká sa môžu užívať perorálne alebo nazálne. Pred expozíciou sezónnym alergénom sa odporúča aplikácia perorálnych antihistaminík. Účinok nazálnych antihistaminík nastupuje v priebehu 15 minút, čo umožňuje ich použitie v prípade akútne vzniknutej histamínovej reakcie. Pre lepšiu funkciu sliznice sa podávajú lieky vo forme sprejov a nosových kvapiek. Účinkujú však len krátky čas a ich ďalšie používanie je nielen neefektívne, ale môže aj sliznicu poškodiť. Dlhodobou liečbou alergií je hyposenzibilizácia, ktorá sa snaží telo pacienta prispôsobiť určitej tolerancii na alergén a zmierniť jeho citlivosť a agresivitu voči nemu. Alergénové vakcíny aplikuje výhradne alergológ. Je to účinná, ale dlhodobá liečba.