Lipoedém je dlhodobý (chronický) stav, pri ktorom sa abnormálne nahromadia tukové bunky na nohách, stehnách a zadku, niekedy aj na ramenách. Ochorenie postihuje prevažne ženy, mužov zriedkavo.
Príčina lipoedému nie je známa, ale v niektorých prípadoch súvisí s rodinnou anamnézou. Je pravdepodobné, že úlohu zohrávajú aj rodičovské gény. Lipoedém sa zvykne prejavovať v období puberty alebo v iných obdobiach veľkých hormonálnych zmien, napríklad počas tehotenstva a menopauzy.
Hoci hromadenie tukových buniek sa často objavuje u obéznych pacientok, lipoedém nie je zapríčinený obezitou, môže postihnúť aj pacientky a pacientov so zdravou hmotnosťou. Choroba by sa nemala zamieňať s obezitou, diéta pri nej pomáha nepatrne.
Lipoedém alebo lymfedém?
Tieto dve ochorenia majú podobné príznaky, ale existujú medzi nimi dôležité rozdiely.
Lymfedém je opuchnutie pod kožou, spôsobené nahromadením tekutiny v lymfatickom systéme – spleti ciev, ktorá vypúšťa prebytočnú tekutinu z telesného tkaniva. Pri lymfedéme sa pri stlačení na koži vytvorí jamka, v prípade lipoedému k tomuto vytvoreniu nedôjde.
U pacienta s lipoedémom sa môže nakoniec vyvinúť aj lymfedém, ak tvorba tuku ovplyvňuje lymfatickú drenáž. Kombinácia týchto dvoch stavov je známa ako lipo-lymfedém.
Pri lipoedéme sa stehná, zadok, dolné končatiny a niekedy aj ramená zväčšujú pre nahromadenie abnormálnych tukových buniek. Obe nohy a/alebo ramená sa obvykle zväčšia v rovnakom čase a rozsahu. Na dlane a šľapy nemajú až taký vplyv, vytvorí sa na nich len „náramok“ tesne nad členkami a zápästiami. Nárast nôh a ramien je v jednotlivých prípadoch rôzny, stav sa môže postupne zhoršovať.
Na ďalšie časti tela sa môžu rozšíriť aj príznaky ako pocit vláčnosti, slabosti a chladu, sklon k tvorbe modrín, bolestivosť a precitlivenosť a malé viditeľné žilky pod kožou.
Lipoedém môže vyústiť do zadržanej tekutiny (lymfedému) v nohách. Tento typ opuchnutia sa môže zhoršiť na konci dňa a zlepšiť v noci, kým bežné opuchnutie v prípade lipoedému je konštantné. Kombinácia týchto symptómov môže viesť k zníženej mobilite a k psychologickým problémom, ako je nízke sebavedomie.
Lekár konzultuje príznaky a preskúma postihnuté časti tela, prípadne pošle pacienta na lymfologické oddelenie či kliniku.
Lipoedém nie je celkom ešte preskúmaný a doposiaľ neexistuje jediná priama kompletne účinná liečba. Je dôležité vyhnúť sa významnému nárastu telesnej hmotnosti a obezite, pretože opuch sa môže zhoršiť. Pre niektorých pacientov sú užitočné kompresné pančuchy, ktoré zmierňujú opuchnutie a bolesť postihnutých častí.
Tumescenčná liposukciaje jediná účinná liečba pri redukcii tukových tkanív odvedením nežiaduceho tuku cez tubu. Môže byť potrebných niekoľko zákrokov. Potrebná je nadväzujúca nechirurgická liečba a nosenie kompresných odevov.
Nechirurgická liečba môže pomôcť zmierniť bolesť a citlivosť, zabrániť lymfedému alebo zlepšiť tvar postihnutých končatín, hoci má na tukové tkanivo často len malý vplyv.
Preventívne činnosti môžu pomôcť zlepšiť prietok tekutín v tkanivách, medzi ne patrí kompresná terapia (nosenie obväzov alebo odevov, ktoré stláčajú postihnuté končatiny), cvičenie (vhodné je plávanie a cyklistika) a masáž (techniky, ktoré pomáhajú podporovať tok tekutín v tele).