Liposukcia je chirurgický zákrok, ktorý využíva techniku odsávania na odstránenie prebytočného tuku zo špecifických oblastí tela. Ľudia ju často podstupujú na zlepšenie tvaru alebo kontúr svojho tela, avšak liposukcia sa zvyčajne nepovažuje za metódu ani alternatívu chudnutia. Vedeli ste že môže so sebou priniesť aj možné riziká a komplikácie. Ktoré to sú? Dočítate sa v našom článku.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Liposukcia je ako zákrok využívaná najmä na zlepšenie vzhľadu, preto ju nemožno považovať za zázračnú liečbu obezity. Väčšina ľudí, trpiacich nadváhou, by pravdepodobne dosiahla rovnaké alebo aj lepšie výsledky osvojením si zdravého životného štýlu, vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a zdravého spánku. Liposukcia je zameraná na odstránenie tuku z oblastí, ktoré sa ťažko cvičia a riešia zdravým stravovaním. Množstvo hmotnosti, ktoré vám v procese liposukcie vedia odobrať je okolo 4,5 kilogramu.
Ako priberáme, naše tukové bunky sa zväčšujú a naberajú na objeme. Liposukcia robí to, že znižuje počet tukových buniek v určitej oblasti. Tieto tukové bunky sú trvalo odstránené, to znamená, že ak znovu priberiete, tuk sa bude stále ukladať a tukové bunky budú ďalej rásť v iných častiach tela. Nový tuk sa môže objaviť aj hlbšie pod kožou a môže byť nebezpečný, v prípade, že bude rásť okolo pečene alebo srdca. Liposukcia nedokáže zlepšiť celulitídu ani iné nerovnosti povrchu pokožky, rovnako ako nevie odstrániť strie.
Spôsob akým sa liposukcia vykonáva závisí od konkrétnej techniky, pričom poznáme ich hneď niekoľko. Chirurg pre vás vyberie tú správnu techniku na základe vašich cieľov, požiadaviek a ošetrovanej oblasti.
Je to najbežnejší typ liposukcie pri ktorej sa pacientovi najprv vstrekne sterilný roztok, pozostávajúci zo slanej vody, ktorá pomáha rozpustiť podkožný tuk, lidokaínu na zmiernenie bolesti a epinefrínu na zúženie okolitých ciev. Chirurg následne urobí do kože malé rezy do ktorých vloží tenkú hadičku nazývanú kanyla. Kanyla je napojená na vákuum, ktoré odsáva tuk a tekutiny z tela.
Tento typ liposukcie sa vykonáva pomocou kanyly napájanej ultrazvukom. Vibrácie ultrazvuku narúšajú steny tukových buniek, čo vedie k skvapalneniu tuku. Takto skvapalnený tuk sa následne ľahko odsaje. Táto metóda je vhodná na partie, ako sú mužské prsia, chrbát a na partie, kde sa predtým už liposukcia robila.
Táto technika využíva na rozklad tuku laserové svetlo s vysokou intenzitou. Počas laserovej liposukcie vloží chirurg pod kožu hadičku, ktorá dodáva do tuku energiu a teplo. Tuk sa potom odstráni pomocou kanyly.
Vibračná liposukcia využíva vibračnú kanylu, s mechanizovaným systémom, ktorý vykonáva rýchle pohyby tam a späť. Vibrácie umožňujú chirurgovi ľahšie a rýchlejšie vytiahnuť tuhý tuk. Táto metóda väčšinou spôsobuje menšiu bolesť a opuch pričom umožní chirurgovi odstrániť tuk s väčšou presnosťou. Váš lekár môže zvoliť túto techniku, ak je potrebné odstrániť veľké množstvo tuku alebo ak ste už v minulosti liposukciu podstúpili.
Liposukcia je zárok, ktorý sa vykonáva v anestézii, to znamená, že počas neho nebudete cítiť žiadnu bolesť. Treba sa však pripraviť, že rekonvalescencia po zákroku môže byť mierne nepríjemná. V závislosti od rozsahu operácie môže byť anestézia celková alebo lokálna.
Na akých miestach sa liposukcia vykonáva?
Ošetrenie liposukciou sa bežne zameriava na tieto miesta:
Výsledky liposukcie budú jasne viditeľné až po ústupe zápalu, čo v niektorých prípadoch môže trvať aj niekoľko mesiacov. Väčšina opuchu sa približne po 4 týždňoch stratí a oblasť, kde bol tuk odstránený, by mala pôsobiť menej objemne. Pacienti, ktorí si váhu udržia, majú zvyčajne výsledky trvalé. Tí, ktorí po zákroku priberú, si môžu všimnúť, že sa ich rozloženie tuku zmení. To znamená, že ak sa im predtým hromadil tuk v bokoch, ich novou problémovou oblasťou sa stane napríklad zadok.
Ako každý chirurgický zákrok, tak aj liposukcia so sebou môže priniesť určité riziká. Aj keď sa objavujú len veľmi zriedkavo, je dôležité ich, pred zákrokom, prediskutovať so svojím lekárom.
Riziká, ktoré sa môžu vyskytnúť počas operácie:
Riziká, ktoré sa môžu vyskytnúť bezprostredne po zákroku:
Riziká, ktoré sa môžu vyskytnúť počas zotavovania:
Nie, tukové bunky odstránené liposukciou sa po zákroku nevracajú a vaše telo nebude produkovať ani nové tukové bunky v ošetrovanej oblasti. Stále je však možné, že sa vám po plastickej operácii zväčšia tie zvyšné tukové bunky, ktoré v ošetrovanej oblasti ostali.
Jazvy sa po liposukcii vyskytnúť môžu, avšak bývajú minimálne. Jednou z hlavných výhod tejto operácie na odstránenie tuku je to, že rezy sú malé, vďaka čomu sú relatívne malé aj jazvičky. Stupeň zjazvenia môže závisieť aj od použitej techniky.
Neexistuje žiadna konkrétna hmotnosť, ktorá by určovala, či ste vhodný kandidát na liposukciu alebo nie. Tým, že každý pacient má iný pomer podkožného a viscerálneho tuku (tuk obaľujúci orgány), ako aj pomer hmotnosti tuku k svalom, je túto otázku najlepšie smerovať priamo na vášho chirurga. Ten vám najlepšie odpovie či ste vhodný adept na tento zákrok.
Liposukcia funguje najlepšie pre pacientov s dobrou elasticitou pokožky, vďaka ktorej sa pokožka ľahko prispôsobí novým kontúram. U pacientov s menšou pružnosťou pokožky môže byť finálny výsledok neuspokojivý, pretože koža v oblasti vykonaného zákroku môže vyzerať voľne.
Pacienti by sa mali vyhnúť liposukcii v prípade, že sa ich týka niektorý z nasledujúcich faktorov: