Lymfedém je ochorenie prejavujúce sa opuchom. Za jeho vznik môže abnormálny vývoj lymfatického systému, jeho poškodenie alebo zvýšená tvorbatekutiny v telesných tkanivách. Ak správne nefunguje odvod nadbytku tekutín v tkanive, lymfa sa hromadí a zasiahnuté miesto opúcha. Opuchnutie môže postihnúť ľubovoľnú časť tela, zvyčajne sa rozvíja v ramenách alebo v nohách.
Príčiny
Podľa príčin ich vzniku, existujú dva hlavné typy lymfedému.
Primárny lymfedém je spôsobený chybnými génmi ovplyvňujúcimi vývoj lymfatického systému. Môže sa rozvinúť v každom veku, zvyčajne sa vyskytuje v začiatkoch dospelosti.
Sekundárny lymfedém je zapríčinený poškodením lymfatického systému alebo problémami s pohybom a odtokom tekutiny v lymfatickom systéme. Spúšťačom býva infekcia, poranenie, liečba rakoviny, zápal končatín alebo nedostatok pohybu končatín.
Príznaky lymfedému v danej časti tela sú: ťaživý pocit, napätá pokožka s pocitom na prasknutie, pokožka teplejšia než v iných oblastiach tela, bolesť, bodavý pocit, bolesť kĺbov, opuchnutie.
Diagnóza
Ak sú symptómy zrejmé na pohľad, odborník spozná lymfedém aj počas bežnej prehliadky. Na presnejšiu diagnostiku sa používajú merania samotného opuchu (aby sa definovalo množstvo nahromadenej tekutiny na postihnutom mieste), ultrazvuk (na presnejšie prezretie toku lymfatického systému), CT alebo MRI (na odhalenie možnej prekážky pri toku lymfy), lymfoscintigrafia (vstreknutie látky, ktorá farebne odlíši lymfatický systém). Kvôli vylúčeniu iných ochorení, ktoré by mohli vytvoriť dočasné opuchnutie, sa vykonáva aj vyšetrenie srdca, pečene, obličiek alebo vyšetrenia na zistenie prípadnej infekcie či alergie.
Lymfedém možno liečiť dodržiavaním domácich postupov, a to vyhýbaním sa tesnému oblečeniu a správnym zaťažovaním postihnutej končatiny. Je nutné pravidelné cvičenie a polohovanie, nosenie kompresných obväzov a bandáží, manuálna lymfodrenáž. Odborníci odporúčajú aj profesionálnu laserovú terapiu, elektrickú alebo vibračnú stimuláciu, ktoré pomáhajú stimulovať slabo pracujúci lymfatický systém. Predpisujú sa aj lieky na odstraňovanie nadmernej tekutiny z tkanív, nie však diuretiká.
Aby človek znížil riziko lymfedému, mal by sa pokúsiť zabrániť úrazom postihnutých končatín, konkrétne otvoreným ranám a popáleninám, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Dôležité je chrániť sa pred ostrými predmetmi. Holiť sa treba elektrickým holiacim strojčekom, pri prácach v záhrade nosiť rukavice. Po liečbe rakoviny sa odporúča cvičenie a strečing. Je nutné vyhýbať sa namáhavým aktivitám, kým sa pacient po ožarovaní alebo chirurgickom zákroku nezotaví. Vyhýbať sa treba aj priliehavému oblečeniu a všetkému, čo by mohlo sťahovať nohy alebo ruky.