12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Makulárna degenerácia súvisiaca s vekom

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Makulárna degenerácia súvisiaca s vekom je chorobný stav, ktorý sa objavuje v priebehu starnutia a dochádza pri ňom k poškodeniu časti sietnice oka – makuly. Tá je zodpovedná za ostré videnie objektov. Makulárna degenerácia sama o sebe väčšinou nevedie k úplnej slepote. Typickým príznakom je postupné zhoršovanie zraku a rozmazané videnie. U väčšiny ľudí postupuje pomaly a dlho sa nemusí prejavovať. U iných však môže zapríčiniť rýchle zhoršenie zraku, ktoré bráni bežným denným činnostiam (čítanie, šoférovanie).

Vznik a príčiny

Sietnica tvorí vnútornú vrstvu oka, ktorá má za úlohu snímanie a čiastočné spracovanie svetelných signálov prichádzajúcich do oka. Jej malá časť nazývaná makula je zodpovedná za ostré videnie objektov. V niektorých situáciách môže dochádzať k jej poškodzovaniu – makulárnej degenerácii. Existujú dva hlavné typy tejto choroby, vlhká a suchá forma.

Suchá forma

Tvorí absolútnu väčšinu prípadov, ktoré súvisia so starnutím. Pri nej sa ukladá pod sietnicu špeciálna hmota. Tieto zmeny vznikajú v priebehu rokov takmer u každého človeka, ale mnohým z nich nespôsobuje vážne problémy. V niektorých situáciách však môže brániť prísunu kyslíka do oka a sietnice, to máva za následok poškodenie zraku.

Vlhká forma

Ochorenia je vzácnejšie, avšak môže spôsobovať závažnú poruchu zraku až slepotu. Príznaky vlhkej formy sa vyvíjajú spravidla oveľa rýchlejšie. Je charakteristická tvorbou nových krvných ciev na sietnici. Bývajú krehké a ľahko praskajú, to môže mať za následok krvácanie a stratu zraku.

Nie je jasné, prečo tieto zmeny v priebehu života u človeka nastávajú, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku – rodinný výskyt ochorenia, fajčenie, staroba, vysoký tlak krvi, obezita, nadmerný a dlhodobý príjem alkoholu.

Príznaky

Najcharakteristickejším prejavom makulárnej degenerácie je rozmazané videnie a výpadky zrakového poľa. Niekedy sa môže pridať precitlivenosť očí na ostré svetlo a pokrivenie videného obrazu. V niektorých prípadoch môže byť porušené rozoznávanie farieb a tvarov.

Makulárna degenerácia sama osebe nevedie k úplnej slepote. Vo väčšine prípadov ostáva zachované periférne videnie, často však znemožní bežné činnosti, ako je čítanie, šoférovanie alebo dokonca rozoznávanie tvárí.

Diagnostika

Pri spozorovaní uvedených príznakov odborníci odporúčajú lekárske vyšetrenie. Diagnózu makulárna degenerácia stanoví špecialista – očný lekár. Môže sa opýtať na osobnú a rodinnú zdravotnú históriu a oči dôkladne vyšetrí. Bežnou súčasťou býva čítanie znakov z diaľky, pri ktorom môže zhodnotiť ostrosť zraku. Najdôležitejšie je vyšetrenie oka pomocou špeciálnej lampy, pri ktorom lekár nahliadne dovnútra oka. Okrem toho môže naordinovať ďalšie špecifické vyšetrenia, napríklad fluorescenčnú angiografiu. Jej účelom je zobrazenie ciev sietnice.

Liečba

Neexistuje liek, ktorý by makulárnu degeneráciu úplne vyliečil. Napriek tomu existujú postupy, ktoré spomalia vývoj choroby a zabránia vzniku slepoty. Lekár má na výber niekoľko liečebných metód. V ponuke je skupina liekov, ktorá zabraňuje tvorbe nových ciev. Podávajú sa injekčne, podávanie sa musí pravidelne opakovať. Ďalšou možnosťou je laserové ožarovanie sietnice. Laserové lúče ničia novovzniknuté cievy sietnice. Niekedy býva jedinou možnosťou operačná liečba ochorenia.

Prevencia

Dôležitou súčasťou liečby je prevencia. Je založená na vyhýbaní sa uvedeným rizikovým faktorom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
makulárna degenerácia súvisiaca s vekomočirozmazané videnie