Makulárny otvor je malá medzera, ktorá môže vzniknúť v strede sietnice v oblasti nazývanej makula. Sietnica je obal zadnej časti oka citlivý na svetlo. Makula je časť zodpovedná za centrálne a jemné detailné videnie potrebné na činnosti, ako je čítanie.
V počiatočných štádiách môže makulárny otvor spôsobiť rozmazané a skreslené videnie. Rovné čiary môžu vyzerať zvlnené alebo naklonené a pacient má problémy s rozpoznávaním malých písmen. Po chvíli registruje uprostred zorného poľa malú čiernu škvrnu alebo chýbajúcu časť. Postihnutý necíti bolesť a stav nevedie k úplnej strate zraku.
Príčina tvorby makulárnych dier nie je jasná. Väčšina prípadov nemá zjavnú príčinu. Najčastejšie postihujú ľudí vo veku 60 až 80 rokov a ženy. Jedným z možných rizikových faktorov je stav nazývaný vitreomakulárna trakcia (VMT). Vo vyššom veku môže sklovitý gél začať ustupovať zo sietnice a makuly. Ak časť gélu zostane pripojená k zadnej časti, objaví sa makulárny otvor.
Niektoré prípady makulárnych dier môžu súvisieť aj s odťahovaním sietnice od krvných ciev, ktoré jej dodávajú kyslík a živiny, s ťažkým zranením oka, s miernou ďalekozrakosťou (hyperopia), s výraznou krátkozrakosťou (myopia) a s perzistentným opuchnutím centrálnej sietnice (cystoidný makulárny edém – CME).
Diagnóza
Ak má pacient rozmazané alebo skreslené videnie alebo sa v strede jeho videnia nachádza čierna škvrna, mal by vyhľadať praktického lekára, optika alebo oftalmológa. Odborník vyšetrí sietnicu pomocou skenu (optická koherentná tomografia). Používa sa na dokumentáciu veľkosti makulárneho otvoru. Príležitostne sa na zhodnotenie stavu makuly robí fotografický test (fluoresceínový angiogram).
Vitrektómia: Makulárny otvor sa často lieči zákrokom nazývaným vitrektómia. Operácia makulárnych dier sa robí pod mikroskopom. Malými rezmi sa veľmi jemnými prístrojmi prenikne do bielej časti oka, odstráni sa sklovitý gél a jemná vrstva okolo otvoru sa opatrne odlúči z povrchu sietnice.
Operácia úspešne otvor uzatvorí približne u 9 z 10 pacientov. Aj v prípade, že zákrok celú makulárnu dieru neuzatvorí, pacientovo videnie sa stabilizuje a stáva sa menej skresleným.
Injekcia ocriplasmínu: Ak je makulárny otvor spôsobený vitreomakulárnou trakciou, je možná liečba injekciou ocriplasmínu do oka (injekcia Jetrea). Pomáha sklovitému gélu vnútri oka oddeliť sa od zadnej časti oka a umožniť uzavretie makulárneho otvoru.
Aplikácia injekcie trvá niekoľko sekúnd. Pacient dostane lokálne anestetikum vo forme očných kvapiek alebo injekcie a v priebehu zákroku necíti žiadnu bolesť. Metóda sa ordinuje iba v počiatočných štádiách, ak je makulárny otvor užší ako 400 mikrometrov (0,4 milimetra), no vykazuje príznaky.
Ocriplasmín môže spôsobiť mierne vedľajšie účinky, ktoré zvyčajne ustúpia, napríklad:
V malom počte prípadov môže prísť ku značnej strate videnia, zväčšeniu makulárneho otvoru alebo odlúčeniu sietnice.
Ak pacient vykazuje príznaky makulárnej diery a nevyhľadá potrebnú pomoc, jeho centrálne videnie sa môže postupne zhoršovať. Relatívne včasná liečba (v priebehu mesiacov od vzniku diery) môže zásadne zlepšiť videnie. V niektorých prípadoch sa makulárna diera môže uzavrieť a vyliečiť sama od seba, odborník však musí tento proces sledovať.