Ak dôjde k infekcii v strednom uchu a zablokuje Eustachovu trubicu, môže to viesť až k infekcii hlávkového výbežku spánkovej kosti – mastoidnej kosti. Táto závažná diagnóza je známa ako mastoidálna kostná infekcia lebky alebo mastoiditída.
Jednou z najdôležitejších štruktúr vo vnútornom uchu je mastoidná kosť. Hoci sa nazýva kosťou, nemá typickú štruktúru ako iné kosti v ľudskom tele. Je zo vzduchových dutín a pripomína hubu, takže nie je pevná ako väčšina kostí. Aby mastoidná kosť správne fungovala, potrebuje vzduch z iných častí ucha, vrátane Eustachovej trubice.
Najčastejšou príčinou mastoiditídy je infekcia stredného ucha, ktorá nebola liečená. Môže sa rozšíriť do vnútorného ucha, pričom narazí na dutiny mastoidnej kosti. Táto diagnóza môže spôsobiť, že mastoidná kosť sa začne rozpadávať. Hoci je tento stav najčastejší u detí, môže sa vyskytnúť aj u dospelých.
Príznaky mastoiditídy sú podobné príznakom infekcie uší. Patrí k nim drenáž z postihnutého ucha, bolesť ucha, horúčka, bolesť hlavy, strata sluchu v postihnutom uchu, sčervenanie, opuchnutie a citlivosť za postihnutým uchom.
V niektorých prípadoch môže mastoiditída vyústiť do vzniku mozgového abscesu alebo iných komplikácií týkajúcich sa lebky. Príznakmi týchto stavov sú silné bolesti hlavy a opuchnutie očí.
Ak pacient má príznaky infekcie uší, lekár kontroluje uši a zisťuje, či sa infekcia rozšírila na kosť mastoidu. Keďže táto kosť sa nachádza vo vnútornom uchu a vinou infekcie nemusí byť viditeľná, vyšetrenie môže vyžadovať ďalšie testy. Na potvrdenie diagnózy mastoiditídy je potrebné skontrolovať počet bielych krviniek na potvrdenie prítomnosti infekcie, urobiť CT vyšetrenie ucha a hlavy, MRI scan ucha a hlavy, prípadne aj RTG lebky. Ak testy potvrdia diagnózu mastoiditída, lekár môže vykonať lumbálne prepichnutie. Tento test pomôže zistiť, či je infekcia prítomná v chrbtici.
Mastoiditída môže ohrozovať život. Preto určite treba vyhľadať lekára a chorobu okamžite liečiť. Na začiatku liečby môže byť pacient hospitalizovaný. Je nutné prijímať antibiotikáintravenózne, následne sa užívajú perorálne antibiotiká v domácej liečbe počas niekoľkých dní od prepustenia z nemocnice.
Ak infekcia po liečbe antibiotikami neustúpi, môže byť potrebná operácia. Chirurgický zákrokvyžaduje odstránenie časti mastoidnej kosti kvôli odtoku infekcie. Lekár tiež môže „odčerpať“ infikovanú tekutinu zo stredného ucha.
Liečba mastoiditídy môže byť náročná. Mastoidná kosť sa nachádza hlboko v uchu, preto hrozia viaceré komplikácie. Medzi najčastejšie patrí závrat, paralýza tváre, strata sluchu, meningitída (bakteriálna infekcia membrán pokrývajúcich mozog a miechu), epidurálny absces (zhromaždenie hnisu na vonkajšej strane mozgu a miechy), sepsa a šírenie infekcie v tele.
Aby človek predišiel zápalu mastoidnej kosti, je nutné efektívne liečiť všetky ušné infekcie. Keď sa objavia príznaky, treba navštíviť odborníka a podstúpiť potrebné vyšetrenia.