22.03.2023 • 7 minút na prečítanie

Máte po 40-ke? Prevencia rakoviny hrubého čreva sa týka už aj vás

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Každý rok pribudne až 5000 Slovákov s rakovinou hrubého čreva. Úmrtiu môžu zabrániť preventívne testy a kolonoskopia.                                                                                     

V článku sa dozviete:

  • čo je to rakovina hrubého čreva a konečníka
  • kedy ísť na preventívnu prehliadku 
  • kto je vo väčšom ohrození
  • 6 príznakov, ktoré sa môžu objaviť pri rakovine
  • prečo sú dôležité domáce testy a kolonoskopia

 

Ochorenie si pripomíname každoročne v marci

Karcinóm kolorekta alebo inak rakovina hrubého čreva a konečníka je 2. najčastejšie diagnostikované ochorenie v Európe a Slovensko je dlhodobo na popredných priečkach v úmrtnosti na toto ochorenie. Každý rok rakovina hrubého čreva pripraví o život takmer 2000 ľudí. Marec je mesiacom osvety o tomto ochorení.

Čo je to karcinóm kolorekta

Ide o ochorenie, ktoré spôsobuje premenu buniek hrubého čreva a ich následné nekontrolovateľné delenie. Výsledkom tohto delenia je vznik tumoru, teda útvaru tvoreného masou nových buniek. 

Kolorektálny karcinóm nevzniká zo dňa na deň. Jeho vznik je dlhodobý proces. Môže sa začať nevinne, vo forme akýchsi výbežkov – črevných polypov, ktoré sa neskôr môžu zmeniť na zhubné, teda malígne, a časom môžu vytvárať metastázy aj na vzdialenejších miestach v tele. 

Ak sú však polypy odhalené v “neškodnej” fáze, je možné ich jednoducho počas kolonoskopie odstrániť a k vzniku rakoviny nedôjde. Platí pritom pravidlo, že čím skôr je ich prítomnosť odhalená, tým lepšia čaká pacienta prognóza. Preto sú preventívne vyšetrenia tak dôležité. 

Rakovina môže postihnúť ktorúkoľvek časť hrubého čreva
New Africa/shutterstock.com

Na preventívku choďte už po štyridsiatke

Keďže výskyt rakoviny hrubého čreva narastá s vekom, rizikovejší sú pacienti (ženy aj muži) po dovŕšení 50. roku života. Práve ľudia z tejto vekovej kategórie (ideálne už po 40. roku) a starší, by mali pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku, aby bolo možné ochorenie odhaliť včas.

Zvýšená pozornosť by mala byť venovaná aj ľuďom, ktorí majú blízkeho príbuzného, u ktorého sa toto ochorenie vyskytlo. Šanca, že budú mať ochorenie aj oni, je vyššia než u ľudí bez pozitívnej rodinnej anamnézy. 

Komu hrozí vyššie riziko

Okrem veku a výskytu ochorenia v rodine, patrí medzi rizikové faktory vzniku aj:

  • nedostatok pohybu
  • nedostatočný príjem vlákniny v strave (málo zeleniny, ovocia)
  • vyššia miera konzumovania mäsa a mäsových výrobkov (najmä údeniny)
  • pitie alkoholu
  • fajčenie 

Všetky uvedené faktory je možné odstrániť správnou životosprávou. Jej dodržiavanie výrazne prispieva k zníženiu rizika vzniku karcinómu kolorekta. Pozor by si mali dať tiež ľudia s cukrovkou a s chronickými zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída). 

Prvé príznaky môžete odhaliť aj doma

V záujme svojho zdravia by sa mal každý z nás počas návštevy toalety kontrolne pozrieť na svoju stolicu skôr, než ju spláchne. Odhalené známky krvácania totiž môžu signalizovať napríklad aj priebeh rakovinového procesu v hrubom čreve. 

Nie každé krvácanie pri rakovine je však viditeľné voľným okom. Hovoríme o tzv. okultnom krvácaní, teda o mikroskopickom krvácaní. Okultné krvácanie je v dnešnej dobe možné odhaliť jednoduchým testom  u všeobecného lekára, ale aj doma, pomocou testu zakúpeného v lekárni

Kedy je vyšetrenie zadarmo

Na preventívne testovanie máte nárok každé 2 roky (po dovŕšení 50. roku). Ak ste pravidelným darcom krvi, tak každý rok. Poistenci Dôvery môžu toto vyšetrenie absolvovať bezplatne skôr, a to už po dovŕšení veku 40 rokov. Pravidelné vyšetrenie pomocou testu na okultné krvácanie môže doslova zachrániť život pacienta.

FOB test na okultné krvácanie
Ronnie Chua/shutterstock.com

Nezľaknite sa výsledku

Pozitívny výsledok testu na okultné krvácanie nemusí automaticky znamenať prítomnosť nádoru v hrubom čreve. Pozitívny test znamená prítomnosť krvi v stolici, na čo existuje viacero vysvetlení – napr. výskyt polypov, hemoroidy (zlatá žila), vredy, zápaly čriev a podobne. Je však potrebné myslieť aj na rakovinu a tráviaci trakt pacienta s pozitívnym výsledkom testu na okultné krvácanie ďalej odborne vyšetriť. Test na okultné krvácanie nedokáže nahradiť preventívne kolonoskopické vyšetrenie. 

6 príznakov, ktoré môžu signalizovať rakovinu

Ako vieme, rakovina je zákerná v tom, že väčšinou nebolí, dlho sa nijako nemusí prejavovať a pacient o nej v počiatočných štádiách ani nevie. Ak sa však vyskytnú nejaké príznaky, najčastejšie ide o tieto:

  • dlhodobá zmena stolice (sťažené vyprázdňovanie alebo naopak hnačky, zmena konzistencie)
  • krvácanie z rekta a prítomnosť krvi v stolici
  • stolica „ceruzkovitého tvaru“
  • dlhodobý brušný diskomfort (bolesti brucha, kŕče, plynatosť)
  • únava
  • nechcený úbytok hmotnosti (aj napriek zachovaniu stravovacích návykov)
  • nočné potenie

Symptómy ochorenia a jeho priebeh je u každého pacienta iný. Závisí od presnej lokality a veľkosti tumoru. Uvedené príznaky sa nemusia vyskytovať všetky súbežne. Ak sa u vás niektoré z nich objavia, ak máte akékoľvek iné tráviace ťažkosti a nie ste si istí, neváhajte navštíviť svojho lekára.

Tráviace ťažkosti môžu súvisieť s rakovinou
Kmpzzz/shutterstock.com

Kolonoskopia je v prevencii kľúčová

Jedným z najdôležitejších krokov prevencie je práve kolonoskopické vyšetrenie, na ktoré máte nárok zadarmo každých 10 rokov. Vďaka kolonoskopii je možné včas odhaliť prekancerózy – teda stav pred vznikom rakoviny aj samotný kolorektálny karcinóm. Táto vyšetrovacia metóda však medzi pacientmi nie je populárna. Naopak, vzbudzuje skôr strach či obavy, pre ktoré pacienti preventívnu kolonoskopiu mnohokrát odmietajú podstúpiť.

Tieto nepríjemné pocity je možné ľahko odstrániť alebo aspoň minimalizovať vďaka analgosedácii. To znamená, že pacient pred vyšetrením dostane lieky na odstránenie bolesti a utlmenie, prípadne môže celé vyšetrenie podstúpiť v celkovej anestézii.

Bezbolestnosť môže byť za príplatok

Na Slovensku poisťovne uhrádzajú len samotný výkon vyšetrenia (kolonoskopiu), náklady za metódy vedúce k bezbolestnosti si väčšinou musí pacient uhradiť z vlastného vrecka.  Za 1 vyšetrenie si môže priplatiť 50 eur a viac, v závislosti od konkrétnej nemocnice.

Poisťovňa analgosedáciu uhrádza len v prípade, že bolo kolonoskopické vyšetrenie vyžiadané lekárom a je riadne odôvodnené. Kolonoskopia bez bolesti je pritom v zahraničí samozrejmosťou. Tento štandard sa snaží dosiahnuť v našej krajine Slovenská gastroenterologická spoločnosť, ktorá dlhodobo žiada o zmenu vo financovaní – teda o úhradu celkovej anestézie (resp. analgosedácie) pri kolonoskopii. 

Ako vyzerá kolonoskop
Doro Guzenda/shutterstock.com

Ako kolonoskopia prebieha

Kolonoskopia je vlastne vyšetrenie hrubého čreva pomocou kolonoskopu – teda dlhej, tenkej a pružnej trubice s kamerou na jej konci. Pred vyšetrením dostane každý pacient inštrukcie o jeho priebehu. Počas vyšetrenia pacient leží v polohe na boku, lekár nanesie na kolonoskop väčšie množstvo lubrikačného gélu a zavedie ho pacientovi do konečníka. 

Vyšetrenie trvá asi 30 až 45 minút. Umožňuje lekárovi vidieť priamo do vnútra čreva pomocou kamery a zároveň mu dáva aj možnosť odobrať z tohto čreva malú vzorku (polyp). Takto biopticky odobratá vzorka sa následne posiela na podrobnejšie mikroskopické a histologické vyšetrenie, ktoré je podstatné v určení diagnózy a ďalšieho postupu.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colon-cancer/symptoms-causes/syc-20353669

https://ssvpl.sk/rady-lekara/kolorektalny-karcinom-rakovina-hrubeho-creva-poznate-jej-priznaky-a-viete-ako-jej-predchadzat/

https://blog.dovera.sk/3770-prisla-vam-z-poistovne-hruba-obalka-venujte-jej-pozornost 

https://emedicine.medscape.com/article/277496-overview

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
hnačkahrubé črevokŕčekrv v stolicinafukovanie brucharakovina hrubého črevazápcha