10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Mdloby

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mdloby sú náhloudočasnoustratouvedomia. Niekedy súoznačovanéako synkopa. Táto krátka strata vedomia väčšinou vyústi do straty rovnováhy a následného pádu. V horizontálnej polohe sa totiž ľahšie zabezpečí prekrvenie mozgu. Mdloby občas môžu postihnúť každého človeka a nemusia znamenať vážny stav. Ak sa však opakujú častejšie, je dôležité poradiť sa s lekárom a podstúpiť prípadné vyšetrenia na zistenie príčiny. Najčastejšia je vazovagálna synkopa, ktorá predstavuje až 40 percent prípadov. Nejde však o žiadny vážny stav, dochádza k nej pri náhlom poklese krvného tlaku.

Vznik a príčiny

Hlavnou príčinou mdlôb je nedostatočný prísun kyslíka do mozgu. Tento stav môže byť zapríčinený nadmerným emocionálnym stresom, bolesťou, dlhodobým státím, horúčavou, dehydratáciou, silnou bolesťou. Medzi ďalšie príčiny patria niektoré ochorenia, užívanie určitých liekov a vysiľujúci kašeľ. Mdloby sú časté aj u žien počas tehotenstva. Ich pomerne častou príčinou je i odber krvi a hormonálne zmeny.

Vážne príčiny
Mdloby nepredstavujú vážny zdravotný problém, ak sa objavia raz za čas. Niekedy však môžu byť príznakom vážnejších stavov, napríklad mozgovej mŕtvice. V tom prípade pacient pociťuje aj iné príznaky, napríklad ťažkosti pri rozprávaní, pocit mravčenia, svalovú slabosť. Ďalšou vážnou príčinou bývajú srdcové problémy a nádory mozgu.

Prejavy
Mdlobám najčastejšie predchádzajú varovné príznaky, najmä pocit ťažkých nôh, rozmazané videnie, pocit tepla, motanie hlavy, nevoľnosť, vracanie, potenie, zmätenosť, bledosť v tvári.

Liečba

Väčšina prípadov mdlôb nevyžaduje lekárske ošetrenie a človek sa po chvíli zotaví. Dôležité je vyhýbať sa situáciám, o ktorých pacient vie, že mu v minulosti spôsobili mdloby.

Veľa ľudí má nepríjemné pocity až mdloby pri odbere krvi. V takom prípade je potrebné informovať lekára a podstúpiť odber krvi v ľahu, niekedy je tiež dobré zostať ležať aj chvíľu po odbere.

Ak sa mdloby objavujú často bez zjavnej príčiny, je dôležité konzultovať stav s lekárom. Liečba potom závisí od výsledkov vyšetrení a zistenej príčiny. Niekedy vplyvom nešťastnej náhody môžu mdloby vyústiť do zranenia. Napríklad, ak sa človek pri páde udrie do hlavy alebo sa inak poraní. Vtedy je, samozrejme, potrebná rýchla lekárska pomoc.

Ako žiť s chorobou

Občasné mdloby môžu stretnúť každého človeka. Nedá sa na ne nijako pripraviť, najmä ak predtým synkopu nezažil. Na bežné mdloby neexistuje liečba. Ak niekto už má skúsenosti s mdlobami a pozná situácie, ktoré sú preňho rizikové, je dôležité riziko čo najviac znížiť. Ak sú mdloby výsledkom vážnejšej zdravotnej príčiny, je nutné držať sa rád a pokynov lekára.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
mdloby