30.07.2023 • 6 minút na prečítanie

Medúzy vás môžu popŕhliť aj keď sú mŕtve a morskí ježkovia môžu byť jedovatí. Čo robiť ak sa s nimi stretnete?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na močenie zabudnite. Ak chcete ošetriť ranu po medúze, na dovolenku si pribaľte ocot.

Po prečítaní tohto článku sa dozviete:

  • prečo medúzy pŕhlia 
  • ako rozoznať či išlo o popŕhlenie medúzou
  • ako popŕhlené miesto vyzerá
  • čo by ste mali robiť, ak vás popŕhli medúza
  • čo robiť ak vás pichne morská ježovka
  • a ako sa stretom s morskými živočíchmi vyhnúť

 

Medúzy pŕhlia vtedy, keď sa boja

Ku kontaktu morského živočícha s človekom dochádza pomerne často. Najmä počas letných mesiacov, kedy je dovolenková sezóna na vrchole. Zväčša nejde o útok alebo obranu pred predátorom, ale o narušenie ich prirodzeného prostredia. 

Najčastejšie je popŕhlenie medúzami, ktoré sa človeka dotknú svojím chápadlom pri plávaní alebo o pichnutie morským ježkom, na ktorého človek nevedomky stúpi.

Aký je to pocit?

Ten, kto v popŕhlení medúzou zažíva „premiéru“, si spočiatku nemusí byť istý, čo sa mu vlastne práve stalo. Popŕhlenie medúzou bolí inak, než bežné uštipnutie, na aké sme zvyknutí. Ľudia túto bolesť najčastejšie popisujú ako náhlu, pálčivú a bodavú, prípadne opisujú mravčanie, akoby ich „kopla“ elektrina. Bolesť môže vystreľovať do blízkeho okolia.

Intenzita nepríjemných pocitov sa môže líšiť v závislosti od druhu medúzy, ktorá popŕhlenie spôsobila a tiež podľa senzitivity postihnutého človeka. Niektorých popŕhlenie veľmi bolí, u iných spôsobí stŕpnutie až znecitlivenie.

Niektoré druhy medúz môžu spôsobiť smrteľné popŕhlenie
JDScuba/shutterstock.com

Ako popŕhlené miesto vyzerá

Postihnutá oblasť pomerne rýchlo od incidentu:

  • sčervená
  • mierne opuchne 
  • začne svrbieť

Niekedy si na postihnutej pokožke môžete všimnúť drobné bodky či pľuzgiere uložené v rade za seba. Okrem týchto príznakov, ktoré sa objavia v mieste popŕhlenia, sa u človeka môžu rozvinúť aj ďalšie symptómy:

  • bolesť hlavy
  • zvracanie/ pocit na zvracanie
  • bolesť svalov
  • alergická reakcia (napr. ťažkosti s dýchaním, kašeľ, búšenie srdca a pod.)

Čo by ste mali robiť ak vás popŕhli medúza

Prvá vec, ktorú by ste v prípade popŕhlenia mali urobiť je, že vyjdete von z vody. Vyhnete sa tak ďalšej kolízii s medúzami a môžete postihnuté miesto ošetriť.

  1. Postihnuté miesto opláchnite octom – ocot neutralizuje toxíny vytvorené medúzami. Práve toxíny sú príčinou bolesti. Aplikácia octu by ju teda mala zmierniť. V prípade, že ho v krátkom čase nedokážete zohnať, postihnuté miesto aspoň dôkladne opláchnite morskou vodou. Naopak, sladkej vode sa radšej vyhnite. Toxíny zneutralizovať nedokáže a nepríjemné pocity by mohla zhoršiť.

  2. Postihnuté miesto nechajte prirodzene vyschnúť – aplikovaný ocot z pokožky nevysušujte, nechajte ho vyschnúť prirodzene. Miesto popŕhlenia si nešúchajte a neškriabte aj keď vás pravdepodobne bude svrbieť. Pri škriabaní sa na koži vytvárajú drobnučké ranky, prostredníctvom ktorých by sa jed mohol dostať aj hlbšie do kože a zhoršiť tak bolesť.
  3. Ak vám na ruke zostali chápadlá, opatrne ich odstráňte – aby ste sa vyhli ďalšiemu možnému kontaktu s chápadlami, nepoužívajte na odstránenie holé ruky. Majte na pamäti, že pŕhlivé sú aj mŕtve jedince a dokonca odpojené časti (napr. chápadlá).
    Na ich odstránenie preto použite pinzetu. Hodiť sa môže čokoľvek iné, napríklad aj kreditná karta – pomocou jej hrany môžete chápadlá stiahnuť preč.
  4. Proti bolesti je vhodná teplá voda a lieky – ak je bolesť intenzívna a pretrváva aj po ošetrení, užite lieky proti bolesti (analgetiká, napr. s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a pod.) ktoré by rozhodne nemali chýbať v žiadnej dovolenkovej lekárničke. Okrem liekov môže pomôcť aj namáčanie postihnutého miesta v teplej vode, čo zároveň pomôže zmierniť opuch. 
  5. Ak bolesť pretrváva, ak sa príznaky zhoršujú či pridávajú iné (napr. sťaženie dýchania), neváhajte a vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Väčšina popŕhlení a bodnutí si nevyžaduje lekársku pomoc. Avšak ak sa miesto správa podozrivo, ak vám neustále spôsobuje ťažkosti, je čas vyhľadať odborníka. 

Na postihnuté miesto necikajte!

Použitie moču na „liečbu“ popŕhlenia medúzami je aj napriek svojej nepravdivosti stále populárnym babským receptom. Ide však o mýtus, ktorý možno aj vy poznáte z filmov. 

Ľudský moč nie je sterilný a obsahuje mnoho mikroorganizmov, ktoré by ste spolu s močom nechceli dostať do akejkoľvek rany. Okrem toho ani nemá neutralizačné účinky tak, ako ocot či morská voda.

Na niektorých plážach sa nachádza prvá pomoc v podobe octu
Adam Calaitzis/shutterstock.com

Pichnutie morským ježkom

Ježovky sú ďalším morským živočíchom, ktorý môže vašu dovolenku znepríjemniť. Veľmi dobre ich poznajú najmä návštevníci Chorvátska, ale bežne sa vyskytujú napríklad aj v Grécku. K poraneniu najčastejšie dôjde pri náhodnom stúpnutí na živočícha alebo pri snahe chytiť ho do ruky. 

Bolesť po kontakte s jeho pichliačmi je náhla a veľmi intenzívna. Ostne sú totiž ostré, dlhé a na ich konci je háčik. Dokonca môžu byť jedovaté. Spozornieť by ste mali v prípade, že vzniklo viacero hlbokých rán a pri nasledujúcich príznakoch:

  • ťažkosti s dýchaním
  • nevoľnosť, zvracanie
  • alergická reakcia 
  • slabosť
  • bolesť svalov
  • šok
  • paralýza (neschopnosť pohybovať sa/časťou tela)

Čo robiť ak stúpite na ježovku

Tŕne morského ježka sú veľmi krehké. Pri pokuse o vytiahnutie sa tak môžu ľahko zlomiť. Držte sa preto nasledujúcich krokov:

  • opatrne odíďte z miesta, na ktorom sa vám to stalo
  • odstráňte pichliače – no nechytajte ich do holých rúk, pomôcť vám môže pinzeta 
  • postihnuté miesto vydezinfikujte a namočte do „octového kúpeľa“ (pokým nepríde záchranná služba)
  • ak máte bolesti, užite lieky proti bolesti (analgetiká, napr. s obsahom paracetamolu, ibuprofénu)

Aj napriek tomu, že sa vám úspešne podarí odstrániť všetky ostne, vyhľadajte lekársku pomoc. Morskí ježkovia môžu byť zdrojom infekcie v mieste rany a spôsobiť tak závažné a bolestivé komplikácie. Ranu je potrebné dezinfikovať a lekár môže následne predpísať liečbu pomocou antibiotickej masti.

Morský ježko je nebezpečný najmä ak nemáte obuv do mora
plprod/shutterstock.com

Najlepšia je prevencia

V prvom rade sa takýmto situáciám snažte na dovolenke vyhnúť. Neplávajte v žiadnych vodných plochách, o ktorých si nie ste istí, že sú bezpečné. Sledujte označenia na plážach a zistite si o mieste, kde sa chystáte okúpať čo najviac. Či už v mieste ubytovania, od miestnych obyvateľov alebo na internete. 

Vyskytujú sa nie len v exotických krajinách, ale aj v európskych vodách. Niektoré pláže, na ktorých sa medúzy a ježkovia vyskytujú častejšie, využívajú vlastnú signalizáciu v podobe varovných vlajok či výstražných tabúľ

Varovné signály neberte na ľahkú váhu. Niektoré druhy medúz sú skutočne nebezpečné. Ak viete, že sa v mieste vášho pobytu v mori nachádzajú medúzy, bolo by vhodné, aby ste si ešte pred vstupom do vody obliekli ochranný odev a obuv do vody. Medúzy sú veľmi nenápadné a tak ku kontaktu s nimi môže dôjsť veľmi ľahko.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/jellyfish-and-other-sea-creature-stings/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17821-jellyfish-stings

https://www.webmd.com/first-aid/what-to-know-about-sea-urchin-stings

https://www.healthline.com/health/sea-urchin-sting

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožapľúzgierepodráždená kožapopáleniny a obarenia