06.07.2020 • 6 minút na prečítanie

Vyskladajte si s nami cestovnú lekárničku

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Úraz, úpal alebo alergická reakcia. Ako sa pripraviť na takéto situácie? Tu je zoznam všetkého, čo by nemalo chýbať v cestovnej lekárničke.

Čo by mala obsahovať cestovná lekárnička?

Leto a obdobie prázdnin a dovoleniek je v plnom prúde. Pri balení na dovolenku určite nezabudnite na cestovnú lekárničku, ktorej obsah by mal byť prispôsobený dovolenkovej destinácii a typu dovolenky.

V nasledujúcom článku sa dočítate, ako si poradiť:

  • s nevoľnosťou pri cestovaní
  • s prechladnutím
  • s horúčkou 
  • so žalúdočnými ťažkosťami
  • po poštípaní hmyzom
  • s alergickými reakciami
  • so ženskými problémami
  • ak cestujete s malými deťmi

Lieky na cestu

Veľa ľuďom môže byť cesta vlakom, autom, ale aj lietadlom nepríjemná. Kinetóza je choroba z pohybu. Ide o stav, keď vnem vestibulárneho systému nesúhlasí s vizuálnym vnemom.

Čo je vestibulárny systém? V skratke ide o zmyslový orgán v uchu, ktorý je zodpovedný za priestorovú orientáciu a rovnováhu. Viac sa dočítate v našom článku. Príznakmi ochorenia sú zvyčajne nevoľnosť, bolesť žalúdka, vyčerpanie, závraty, ale aj zvracanie. S kinetózou sa môžete stretnúť aj na kolotoči alebo v rýchlostnom výťahu. 

Možnosti liečby sú rôzne. V prípade, že váš stav nie je akútny, môžete vyskúšať hlboký nádych nosom a výdych ústami viackrát po sebe alebo žutie žuvačky.

Ak sa rozhodnete siahnuť po tabletkách, najúčinnejším liekom je Kinedryl s účinnou látkou moxastiniumteoklát. Užitie lieku sa odporúča aspoň 30 minút pred jazdou (cestovaním). V prípade tehotenstva sa však neodporúča užívanie akýchkoľvek liekov, a to platí aj pre Kinedryl.

Ak sa obávate možných vedľajších účinkov, existuje aj alternatíva v podobe prírodného liečiva. Najúčinnejší proti kinetóze je zázvor. Dá sa kúpiť vo forme prášku, ktorý sa predáva v kapsuliach. Pred cestou je vhodné užiť 2 alebo 3 kapsule a potom počas cesty každé 2 hodiny.

Doma si tiež môžete vyrobiť zázvorový cukrík z 350 g zázvoru a práškového cukru. Zázvor ošúpte a nechajte uvariť, následne sceďte a vložte do panvice s dvoma lyžicami vody z nálevu, kde ho zahrievajte 45 minút a neprestávajte miešať. Zázvor vyberte s panvice a obaľte v cukre. Tieto cukríky cmúľajte aspoň 4 hodiny pred cestovaním.

Tabletky na cestu
ZDROJ:Yana Vasileva/Shutterstock.com

Prechladnutie

Ide o infekčné ochorenie, ktoré napáda horné dýchacie cesty. Nakaziť sa môžete kvapôčkovou infekciou. Najčastejšími príznakmi sú kašeľ, nádcha, bolesť hlavy, bolesť svalov, ale aj horúčka.

Pre každý prípad odporúčame pribaliť si sprej alebo kvapky do nosa, napríklad Olynth alebo Otrivin. Tieto nosové spreje obsahujú účinnú látku xylometazolíniumchlorid, ktorá lieči. Avšak nesmú sa užívať príliš často, pretože môžu byť návykové.

Ak by ste sa rozhodli pre prírodnejšiu liečbu, odporúčame siahnuť po tzv. morskej vode. Morská voda je hypertonický nosový sprej, upokojuje a hydratuje nosovú sliznicu. Vzhľadom na to, že neobsahuje žiadnu návykovú látku, môže sa užívať neobmedzene podľa potreby a je vhodný aj pre celkom malé deti. 

Vo vašej cestovnej lekárničke tiež nesmú chýbať kvapky na kašeľ. Určite ste sa už stretli s kvapkami Stoptussin, ktoré obsahujú 2 účinné látky – butamiratiumdihydrogencitrát a guajfenezín. Veľmi podobné kvapky sú Tussin, ktoré však neobsahujú látku guajfenezín, a teda ani kodeín, nie sú preto návykové a zvyčajne sa podávajú deťom.

Oba tieto varianty sa užívajú, najmä ak trpíte suchým kašľom a napomáhajú vykašliavať hlieny. Ak sa rozhodnete pre prírodné zloženie, odporúčame kvapky Kaloba a Sinupret. Obe majú bylinkovú bázu a obsahujú prvosienku, koreň horca a kvet bazy čiernej. 

Okrem aktívnej liečby tabletkami a sirupmi si dožičte oddych, pite veľa tekutín – najlepšia je voda alebo nesladený čaj. A aj keď je na dovolenke ťažké ostať na hotelovej izbe, pokúste sa aspoň jeden deň prechladnutie vyležať.

Horúčka

Horúčka sa vyskytuje pomerne často ako sprievodný príznak mnohých ochorení. Môžete sa s ňou stretnúť pri prechladnutí, ale aj pri úpale alebo spálení. Preto si určite nezabudnite pribaliť teplomer, hlavne ak sa chystáte na dovolenku s deťmi.

Ako dospelý už dokážete vycítiť, že ide o horúčku, ale dieťatko ešte nevie odhadnúť, čo ho trápi. Najúčinnejším liekom na horúčku je Paralen s účinnou látkou paracetamol.  Veľmi účinnou látkou je aj ibuprofen, ktorý nájdete v liekoch Nurofen alebo Ibalgin. Ibuprofen však môže byť na slnku nebezpečný. Viac o liekoch a ich kontraindikáciách spojených s pobytom na slnku sa dočítate v článku nižšie.

Niekedy sa môže stať, že tabletky nemáte po ruke a musíte improvizovať. Veľmi prospešné môže byť zrážanie teploty pomocou studených zábalov, v prípade veľmi vysokej teploty odporúčame vlažnú sprchu. Aj napriek tomu, že to môže byť nepríjemné, netreba nič riskovať a horúčky sa zbaviť čím skôr.

Žena s teplotou v posteli
ZDROJ:Pormezz/Shutterstock.com

Žalúdočné ťažkosti

Žalúdočné ťažkosti najčastejšie na dovolenke vznikajú v dôsledku vypitia vody z vodovodného kohútika, a to najmä v exotický krajinách. Snažte sa vyhýbať vode z kohútika, ak neviete, či je pitná. Pred tým, ako sa v neznámej lokalite napijete vody, informujte sa, či je voda pitná a nezávadná.

Problematické môže byť aj iné zloženie minerálov vo vode. Niekde môže voda obsahovať viac železa ako u nás, čo neznamená, že nie je pitná, ale vaše telo nie je na takéto zloženie zvyknuté. Takže pitná voda pre domácich nemusí byť pitnou aj pre nás.

Ďalším dôvodom môže byť jedlo, ktoré ani nemusí byť exotické, stačí, že vám nesadne. V neposlednom rade za ťažkosťami môže stáť stres z cestovania. Príznakmi môžu byť hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť, zápcha, ale aj zvracanie.

Proti zápche môžete bojovať kvapkami Gutalax, ktoré obsahujú účinnú látku dinatriumpikosulfát. Smecta vám pomôže zastaviť hnačku pomocou účinnej látky diosmektit. Pri hnačke si môžete tiež pomôcť aj prírodným produktom – čierne uhlie. 

Bojovať proti zvracaniu je trošku náročnejšie, keďže sa v žalúdku nič neudrží. Môžete použiť zmes minerálov v podobe prášku Kulíšek, ktorý rozpustíte vo vode, a doplníte tak telu všetko potrebné.

Všeobecne však platí, že pri žalúdočných ťažkostiach je najúčinnejšia diéta. Najlepšie je piť čistú vodu, minerálku, poprípade čierny čaj (neochutený). Jesť sa odporúča iba v malých dávkach, a to suchú stravu, napríklad sucháre, piškóty, staršie suché pečivo.

Je dokázané, že kolové nápoje tiež pozitívne vplývajú na rozhádzaný žalúdok. Dôvodom sú v prvom rade cukry, ktoré kola obsahuje. Rôzne typy sladidiel neutralizujú žalúdok. Druhým faktorom je teplota nápoja. Ak vypijete vychladenú kolu, pôsobí na žalúdok ako “studený obklad”.

V prípade nevoľnosti alebo bolesti brucha sa odporúča užiť probiotikum na lepšie trávenie – Hylak kvapky. Môžu byť účinnou podporou pri akomkoľvek žalúdočnom probléme. 

Úrazy

Vyvrtnutý členok, odreniny, natiahnutý sval a mnoho ďalších komplikácií na vás striehne na každom rohu. Mnoho úrazov sprevádza opuch. Ako si s ním poradíte?

Octanová masť s účinnou látkou octan vínanu hlinitého je najúčinnejšou na opuchy po zranení. Je tiež dôležité, aby ste zranené miesto zafixovali, preto by vo vašej cestovnej lekárničke nemali chýbať elastické obväzy a tiež nožničky, ktorými si pomôžete.

Ak však z dovolenky nechcete prísť opálení podľa obväzu, existuje sprej s názvom Akutol. Je to ochranný plastický obväz v podobe spreju. Je neviditeľný a odolný voči vode. Slúži na ošetrenie odrenín a drobných rán.

V prípade, že máte otvorenú ranku, je dôležitá jej dôkladná dezinfekcia. Existujú rôzne prípravky v podobe spreju alebo gélu, dokonca i také, ktoré po aplikácii neštípu v rane. 

Nezabudni si do lekárničky pribaliť aj rýchloobväzy rôznych rozmerov, určite sa budú hodiť pri drobných poraneniach. Tiež nájdite miesto v lekárničke na nožnice a pinzetu. Pinzeta môže byť  nápomocná nielen pri vyberaní kliešťa, ale aj v prípade zapichnutých triesok, tŕňov alebo ostňov morského ježka

Chlapec spadol z bicykla
ZDROJ:Ermolaer Alexander/Shutterstock.com

Uštipnutie hmyzom

V prvom rade je dôležitá prevencia. Repelenty vás ochránia pred hmyzom, aj keď to nemusí byť vždy stopercentná ochrana. Preto je dôležité skontrolovať pokožku, keď sa vrátite z prírody.

DEET (alebo diethyltoluamid) je účinná látka vo väčšine bežných repelentov. DEET je bezpečná látka, pokiaľ nestriekate príliš blízko pokožky a vyhnete sa kontaktu s očami. Vyššia koncentrácia látky neznamená lepší účinok, ale dlhšiu výdrž.

Pri koncentrácii 10 % je priemerná doba účinku 2 hodiny, zatiaľ čo pri 20 % až 30 % to môže byť až 5 hodín. Treba však zvážiť, akú citlivú pokožku máte. Ideálna koncentrácia je pri dospelých a deťoch od 12 rokov je 25-50 %, samozrejme, záleží od pokožky, pri deťoch pod 12 rokov je to 10 %.

Ak v prípade malých detí nechcete nič riskovať, vyskúšajte prostriedky na prírodnej báze, ktoré obsahujú éterické oleje napríklad levanduľový alebo eukalyptový. 

Po uštipnutí sa na úľavu od svrbenia alebo štípanie používa Fenistil gél, ktorý je zároveň chladivý. Účinnou látkou je dimetindénmaleinát. Priaznivo pôsobí aj v prípade, že by hmyz u vás vyvolal alergickú reakciu

Ďalším rizikom sú kliešte. Po tom, ako vás kliešť uštipne, sa prisaje, takže nie je jednoduché sa ho zbaviť. Ako ho vybrať? 

Existuje viac spôsobov a pri každom jednom musíte byť opatrní. V prípade, že sa rozhodnete ho vyberať pinzetou, treba dávať pozor, aby nezostala prisatá hlavička a ani iná časť kliešťa.

Môžete si však pomôcť zamrazovacím sprejom ATIX. Sprej nastriekate priamo na na kliešťa. Sprej kliešťa zamrazí a tým zníži jeho metabolickú aktivitu, čo zabráni alebo obmedzí prenos jeho telesných tekutín do vášho tela. Je možné ho použiť aj viackrát podľa potreby, nesmie sa však na to isté miesto použiť viac ako 3-krát. Nakoniec ho tiež vyberiete pomocou pinzety, ktorá je súčasťou balenia. Kliešte sú nebezpečné najmä preto, že prenášajú rôzne choroby, najčastejšie boreliózu. 

 

Repelent
ZDROJ:Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

Alergické reakcie 

S alergickou reakciu sa môžete stretnúť pri viacerých príležitostiach. Alergie na peľ, trávy, topole a ďalšie rastliny sú najčastejšími. Ak už máte nastavenú liečbu po konzultácii so svojim alergiológom, nezabudnite si pribaliť lieky, ktoré užívate.

Alergická reakcia môže nastať aj pri uštipnutí hmyzom alebo po konzumácii jedla, napríklad morských plodov.

Najúčinnejšími antihistaminikami sú Fenistil kvapky s účinnou látkou dimetindénmaleinát alebo Zodac s účinnou látkou ceririzín. Tieto lieky majú nepríjemný vedľajší účinok – ospalosť. Neužívajte ich, ak budete šoférovať.  Ak sa chcete ospalosti vyhnúť, môžete vyskúšať Omarit alebo Desloratadin. 

Pri vode sa môže často stať, že máte podráždené uši alebo oči, nie vždy je to však alergická reakcia. Napriek tomu odporúčame pribaliť očné kvapky na podráždenie, začervenanie očí a Burow kvapky do uší. Je to  roztok octanu a vínanu hlinitého, ktorý sa používajú pri zápale vonkajšieho zvukovodu.

Pomerne častou sa stáva aj alergia na slnko, kedy sa buď vyhádžete alebo sa vám vytvorí na pokožke ekzém. V prípade alergickej reakcie na pokožke sa odporúča Ichtyolová masť.  

Pozor na slnko

Okrem alergie na slnko sa môžete stretnúť s úpalom alebo spálením pokožky. Najúčinnejšou prevenciou je samozrejme kvalitný opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.

Keď sa vám však nepodarí prevenciu správne podchytiť, odporúčame Panthenol, ktorý pokožku upokojí. Panthenol predstavuje prírodnú zložku, ktorá sa nachádza v rastlinách a je to forma vitamínu B5, označovaná tiež ako kyselina pantotenová. 

Panthenol je schopný liečiť kožné podráždenia, ako sú mierne popáleniny, spáleniny od slnka, uštipnutie hmyzom a rezné rany. Zlepšuje tiež hydratáciu pokožky, zmierňuje svrbenie i zápal a urýchľuje hojenie povrchových poranení kože. Môžme sa stretnúť s panthenolovými sprejmi, ktorý zabezpečí rýchlu a jednoduchú aplikáciu na popáleniny a rezné poranenia.

Slnko vysušuje pokožku, preto sa môžete stretnúť s popraskanou pokožkou. Ak viete, že vaša pokožka je citlivejšia alebo beriete so sebou dieťatko, pribaľte si aj kalciovú masť, ktorá takéto miesta hydratuje a ošetruje. 

Ak sa chcete vyhnúť úpalu, je dôležité nosiť prikrývku hlavy (klobúk, šiltovku). Tiež je dôležité dodržiavať pitný režim. 

Úpal odznie sám, v prípade, že vás bude trápiť horúčka, odporúčame Paralen, oddych a kvalitný spánok.

Na čo si dajte pozor, sú kontraindikácie liekov a slnka. Niektoré lieky by sa nemali brať počas pobytu na slnku. Veľmi častou reakciou, ku ktorej dochádza vo vzťahu slnko a liek, je fototoxicita.

Reakcia prebieha tak, že účinná látka v lieku, ktorý ste užili ,zapríčiní absorpciu UV žiarenia, ktoré sa uvoľní do kože a zapríčiní tak smrť niektorých buniek v tele. Druhou nebezpečnou reakciou je fotocitlivosť. Tá má za následky ekzémy, herpesy a iné zápaly kože. 

Pridávame krátky zoznam najčastejšie užívaných liečiv, pri ktorých dochádza ku komplikáciám:

  • antialergiká s účinnou látkou difenhydramín,
  • antibiotiká s účinnými látkami ciprofloxacín, doxycyklín a iné tetracyklíny,
  • antidepresíva s účinnou látkou karbamazepín, lamotrigín, fenytoín, topiramát, kyselina valproová,
  • antireumatiká s účinnou látkou indometacín, naproxén, piroxikam, ibuprofén, ketoprofén, celekoxib,
  • liečivá na srdco-cievne ochorenia s účinnou látkou amiodarón a nifedipín,
  • statíny – lieky na vysokú hladinu cholesterolu v krvi s účinnou látkou atorvastatín, fluvastatín, simvastatín,
  • látka znižujúca hladinu cukru v krvi – glibenklamid,
  • látky v opaľovacích krémoch – cinamáty, benzofenóny, salicyláty.

Pred užitím liečiva si vždy pozorne si prečítajte príbalový leták a v prípade, že trpíte chronickým ochorením a máte nastavenú liečbu špecialistom, poraďte sa s ním. 

Ženské problémy

Leto predstavuje obdobie, kedy ženy najčastejšie obťažujú rôzne gynekologické problémy. Príčin, ktoré podporujú vznik ženských zápalov, infekcií alebo plesní, ktoré môžu mať nepríjemné následky je viac:

  • Vodné radovánky  sa však môžete stretnúť s komplikáciami ako baktérie alebo mykózy. Častý pobyt vo vode však nie je jediné riziko vzniku mykózy alebo iných nepríjemných komplikácií.  
  • Dôležitým je pitný režim. Ak nemáte dostatočný prísun tekutín, môže dôjsť k dehydratácii a v pošve to znamená zvýšenú koncentráciu kvasiniek. 
  • Nadmerná vlhkosť. Celý deň vo vlhkých plavkách, alebo v priliehavej spodnej bielizni, či v pančuchách znamená zvýšenú vlhkosť až zaparenie, čo vytvára veľmi priaznivé podmienky pre množenie kvasiniek.
  • Zvýšená frekvencia pohlavného styku alebo kombinácie orálneho či análneho styku s vaginálnym tiež vedú k zvýšenej produkcii kvasiniek v pošve.

Najčastejším príznakom je nepríjemný výtok a svrbenie alebo pálenie. Na prevenciu sa odporúčajú laktobaktérie (baktérie mliečneho kvasenia), ktoré zabezpečujú prirodzené prostredie na sliznici v pošve. Existujú vo viacerých formách, vo forme krému, tabletky, atď. S lekárnikom alebo vaším gynekológom sa poraďte, ktoré budú najvhodnejšie pre vás.

Pokiaľ nezastihnete lekára v ordinácii, nič sa nedeje, pretože sú voľnopredajné. Pri menštruácii vyskúšajte probiotické tampóny, ktoré  tiež slúžia na vyrovnanie rovnováhy.

Dovolenka s bábätkom

Pri bábätkách buďte obzvlášť opatrní. Ak máte malé dieťatko, odporúčame siahnuť po prírodných variantoch liečiv, ktoré sme spomínali.

Pri prechladnutí zvoľte radšej bylinkové kvapky na kašeľ, pri repelentoch určite také, ktoré neobsahujú zložku DEET, prípadne použiť tie z obsahom prírodných esenciálnych olejov odpudzujúcich bodavý hmyz. 

Pri pokožke dieťatka buďte obozretní aj pri výbere opaľovacieho krému. Keďže ide o citlivú pokožku, používajte opaľovací krém s minerálnym filtrom.

Minerálny filter poskytuje rovnako vysokú ochranu proti UV žiareniu ako opaľovací krém s chemickým zložením. Rozdiel medzi chemickou ochranou a minerálnou (mechanickou) je v zložení, teda opaľovacie krémy s minerálnym filtrom zvyčajne obsahujú rôzne minerály (napríklad: antioxidanty, beta-karotén a vitamíny), ktoré tvoria “clonu”.

Táto “clona” slnečné lúče odráža ako zrkadlo. Na rozdiel od chemickej ochrany, v ktorej je hlavnou zložkou chemická substancia (napríklad: oxybenzón, benzofenón) Je preto šetrnejší k detskej pokožke, ale vhodný pre celú rodinu.

Čo ak trpíte chronickým ochorením?

V prípade, že máte stanovenú diagnózu, na ktorú sa dlhodobo liečite, určite nezabudnite pribaliť lieky, ktoré užívate. Ak trpíte ochorením, pri ktorom potrebujete sledovať svoj zdravotné stav nejakým pomocný prístrojom, pribaľte si aj ten. Napríklad, ak vás trápi vysoký krvný tlak a liečite sa, nezabudnite si vziať tlakomer.

V prípade diabetu je veľmi dôležité nezabudnúť na glukomer, ktorý meria hladinu vašej glukózy v krvi. Tiež je dôležité myslieť na vyššie spomenuté kontraindikácie so slnkom, ale aj na kontraindikácie s inými liekmi, napríklad Zodac. Pred dovolenkou sa poraďte so svojím lekárom.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
horúčkanevoľnostuštipnutie hmyzom