10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápcha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápcha (obstipácia) je porucha črevnej peristaltiky, pri ktorej dochádza k ťažkému vyprázdňovaniu stolice až nemožnosti defekácie. Zápchu spôsobuje viacero príčin, ale môže ísť aj o samostatný symptóm, vtedy hovoríme o návykovej zápche. Na vzniku sa môže podieľať znížené množstvo vody v stolici, mechanická prekážka v črevách alebo spomalené trávenie. Pacienti mávajú pocit neúplného vyprázdnenia, stolica sa vyskytuje menej ako trikrát do týždňa a má veľký objem.

Vznik a príčiny

Zápcha môže byť prejavom viacerých ochorení. Častá je akútna funkčná zápcha, napríklad pri cestovaní alebo pri pobyte mimo domáceho prostredia. Návyková zápcha je podmienená útlmom reflexu vypudzovania stolice, pri úmyselnom potlačovaní alebo pri nedostatku vlákniny a vody v strave či pri nedostatočnom pohybe.

Črevná nepriechodnosť

Jednou z príčin zápchy môže byť črevná nepriechodnosť (ileus), spôsobená mechanickou prekážkou (napríklad črevným polypom), alebo môže ísť o spazmus svaloviny čreva, poruchu cievneho zásobenia steny čreva, prípadne o poruchu nervového pletenca inervujúceho črevo. V týchto prípadoch bývajú časté kolikovité bolesti brucha, zápcha vzniká náhle, brucho môže byť nafúknuté a dochádza aj k zastaveniu odchodu plynov. Tento stav si vyžaduje akútny chirurgický zákrok pre možné roztrhnutie steny čreva.

Ochorenia tráviaceho traktu

Zápcha sprevádza ochorenia, ako je celiakia, cystická fibróza, potravinové alergie, nešpecifické brušné zápaly (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída), ďalej sa môže vyskytovať pri nádorovom ochorení najmä tráviaceho traktu. Pri týchto ochoreniach sa však zápcha môže striedať s hnačkou, niekedy býva prítomné i vracanie a častá je bolestivosť brucha.

Metabolické poruchy

Znížená funkcia štítnej žľazy, znížená hladina vápnika a draslíka v krvi či cukrovka sú taktiež sprevádzané zápchou.

Lieky
Zápcha býva častým nežiaducim účinkom niektorých liečiv, ako napríklad antidepresíva, liečivá využívané pri chemoterapii, narkotiká či antiepileptiká.

Autoimunitné ochorenia

Autoimunitné ochorenia sú vyvolané imunitnou reakciou, ktorá je namierená proti vlastným bunkám ľudského tela (cukrovka I. typu, systémový lupus erythematosus, reumatická artritída či sklerodermia). Zápcha býva len jedným z mnohých príznakov, spravidla dominuje postihnutie iného orgánu alebo tkaniva.

Neurologické a psychické ochorenia

Zápcha je často prítomná pri poruchách príjmu potravy (bulímia, mentálna anorexia). Môže byť však vyvolaná poruchou nervových vlákien alebo poranením miechy. Vrodené megacolon je ochorenie, pri ktorom časť čreva nemá účelné nervové zásobenie a vedie k zápche, ktorá sa prejavuje hneď po narodení.

Liečba

Liečba zápchy by mala byť vždy zameraná na vyvolávajúce príčiny. Črevná nepriechodnosť prejavujúca sa zápchou je indikáciou chirurgického výkonu.

Prevencia

Dôležitý je pravidelný režim, správne stravovacie návyky, dostatok vlákniny a pohybu. Na odstránenie zápchy sa využívajú niektoré minerálne vody alebo preháňadlá (laktulóza či ricínový olej). Možno využiť aj spazmolytiká, teda lieky, ktoré podporujú hybnosť čriev a uvoľňujú spazmy svalov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolestichronická zápchahrubé črevoplynatosťtvrdá a suchá stolicazápcha