10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Alergia na slnko

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Alergia na slnko je nežiaduca reakcia tela ako odpoveď na pôsobenie slnečného žiarenia. Najčastejšie sa u ľudí prejavuje v podobe červených a silne svrbiacich výsevov v oblastiach, ktoré boli priamo vystavené pôsobeniu slnka. Pri vážnejších formách sa táto alergia prejavuje aj pľuzgiermi alebo žihľavkou. Príznaky alergie časom vymiznú, dôležité je potom tieto oblasti chrániť pred pôsobením slnka. Alergia na slnko najčastejšie postihuje ženy vo veku 20 – 40 rokov, ale môže sa objaviť aj u mužov v akomkoľvek veku. Alergiu na slnko má približne 20 percent obyvateľstva.

Vznik a príčiny

Príčinou alergických prejavov na slnko sú zmeny v kožných bunkách, ktoré vznikajú pôsobením UV zložky slnečného žiarenia. Následne tieto zmeny rozpozná imunitný systém, ktorý dané proteíny v koži vyhodnotí nesprávne a začne proti nim tvoriť protilátky. Tieto protilátky poškodzujú kožné bunky a sú príčinou vzniku prejavov alergie.

Najčastejšie sa s touto alergiou stretávame počas jari a leta. Existuje však aj skupina liekov a chemikálií, prípadne chorobné stavy, ktoré zvyšujú precitlivenosť kože na pôsobenie slnečného žiarenia. Do tejto skupiny patria niektoré antibiotiká, lieky na vysoký tlak (tiazidy) či ibubrofen, prípadne niektoré zložky parfumov alebo dezinfekčných prostriedkov, ale aj iné kožné ochorenia, napríklad atopická dermatitída.

Príznaky

Príznaky závisia od druhu alergickej reakcie, ktorú slnečné žiarenie vyvoláva. Najčastejšia je polymorfná svetelná erupcia, pre ktorú je charakteristická oneskorená a opakujúca sa vyrážka, začervenanie až pľuzgiere s intenzívnym svrbením jeden či dva dni po vystavení pokožky slnku. Pri ďalšom vystavení sa príznaky môžu zhoršiť a často sa opakujú každoročne. Najčastejšie na jar, keď je pokožka po dlhšom čase vystavená priamemu slnečnému žiareniu. S polymorfnou svetelnou erupciou sa často stretávame po veľmi prudkom oslnení, zväčša v prvý deň dovolenky.

Ďalšou reakciou na slnko môže byť vznik akné Mallorca,s typickým výsevom zapálených pupienkov. Zapálenie a podráždenie mazovej žliazky je väčšinou spôsobené súhrou UV žiarenia a zložkou kozmetického výrobku. Slnečná žihľavka je vzácnejšia a jej nástup je rýchly, už po niekoľkých minútach na slnku sa objavuje výsev drobných svrbiacich pupienkov, ktoré môžu splývať do ložísk až opuchov.

Diagnostika

Pre diagnostiku alergických prejavov je dôležitá dôkladná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie. Lekár musí určiť, či dané kožné prejavy nie sú spôsobené iným alergénom. Ak anamnéza nie je dostačujúca na určenie druhu alergickej reakcie, môže dermatológ urobiť fototestovanie, ktorým sa zisťuje reakcia kože na rôzne vlnové dĺžky UV žiarenia.

Liečba

Súčasťou liečby je aplikácia chladivého telového mlieka, ktoré pokožku upokojuje. Pri alergických reakciách odborníci odporúčajú aplikáciu orálnych antihistaminík, ktoré zabraňujú alergickým prejavom. Lekár môže predpísať používanie kortikoidnej masti, pri vážnejších alergických prejavoch sa používajú orálne kortikoidy, v niektorých prípadoch i preventívne.

Prevencia

Základom prevencie je dôsledná ochrana pokožky oblečením a opaľovacím krémom. Neodporúča sa vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu od 10. do 15. hodiny ani dlhej a intenzívnej expozícii slnku. Pri už diagnostikovanej alergii je možná preventívna terapia antihistaminikami alebo malými dávkami kortikoidov pred dovolenkou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergiaalergická reakciaimunitakožakožné problémykožné vyrážkypľúzgieresvrbenie