Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša na človeka z infikovaného kliešťa. S týmto ochorením sa na Slovensku stretávame často. Priebeh ochorenia je zdĺhavý, prvé klinické príznaky infekcie sa môžu objaviť niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa. Dôležitý je včasný nástup terapie, pre možné vážne neskoré následkyinfekčného ochorenia, pri ktorých býva postihnuté srdce a nervový systém.
Pôvodcom Lymskej boreliózy je baktéria Borrelia Burgdorferi. Kliešť sa infikuje od zvierat a človek sa stáva náhodným hostiteľom tejto infekcie. Pri prisatí sa baktérie dostávajú zo slín kliešťa do kože, kde sa množia a lymfou a krvou sa prenášajú do ďalších orgánov. Prenos medzi ľuďmi nie je možný. Je opisovaný prenos z matky na dieťa, ale bez ohrozenia vyvíjajúceho sa plodu. Typický je sezónny charakter infekcie, najmä v letných mesiacoch. Deti a starí ľudia bývajú nakazení najčastejšie.
Lymská borelióza má niekoľko príznakov, ktoré majú určitú časovú nadväznosť. V prvých štádiách sa objavuje únava, malátnosť, bolesť kĺbov a hlavy. Po niekoľkých dňoch až týždňoch sa môžu vyskytnúť kožné prejavy. Charakteristický je okrúhly fľak s hrubým červeným lemom, najčastejšie v okolí miesta prisatia kliešťa. Táto škvrna niekedy môže zmiznúť a objaviť sa na inom mieste, niekedy sa nemusí objaviť vôbec. Po týždňoch až mesiacoch sa môže objaviť boreliový lymfocytóm, červená až fialová vyrážka, ktorá môže byť veľká až 4 cm. V tomto období sa u niektorých pacientov vyskytuje paréza lícneho nervu, s typickým poklesom ústneho a očného kútika. Časté bývajú bolesti kĺbov a svalov.
V ojedinelých prípadoch môže infekcia spôsobiť zápal mozgu, miechy či srdca. Mesiace až roky po neliečenej infekcii sa u niektorých pacientov vyskytuje dlhodobá bolesť kĺbov alebo poškodenie podkožia hlavne na končatinách a nad veľkými kĺbmi. Ochorenie prebieha bez príznakov alebo sú príznaky len čiastočne vyjadrené. Rozvoju typických prejavov môže dopomôcť iné infekčné ochorenie či oslabená imunita.
Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. Pomocou laboratórnych metód sa z krvi pacienta dajú stanoviť špecifické protilátky proti borelióze. Toto vyšetrenie má výpovednú hodnotu, ak sa urobí 4-6 týždňov po prisatí kliešťa, pretože protilátky IgM sú obrazom akútnej infekcie a začínajú sa tvoriť 3-6 týždňov po nákaze.
Na terapiu Lymskej boreliózy sa používajú antibiotiká, ich výber závisí od veku pacienta, klinických prejavov a dĺžky trvania príznakov ochorenia. S terapiou by sa nemalo začínať iba na základe pozitívneho laboratórneho výsledku, vždy je nutná prítomnosť klinických prejavov. Súčasťou liečby je podávanie liekov proti bolesti, opuchnutiu a zápalu.