20.03.2025 • 3 minút na prečítanie

Lymská borelióza: Viete, aké má príznaky?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lymská borelióza je ochorenie vyvolané baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá sa na vás môže preniesť od infikovaného kliešťa. Medzi typické príznaky boreliózy patria horúčka, bolesť hlavy, únava a kožná vyrážka nazývaná erythema migrans. Neliečená infekcia môže spôsobiť nepríjemné komplikácie.

Čo je lymská borelióza?

Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá sa na človeka môže preniesť uhryznutím infikovaným kliešťom. Lymskú boreliózu šíria hlavne kliešte s čiernymi nohami, ktoré môžu mať veľkosť zrnka piesku, maku alebo zrnka z jablka.

Vo všeobecnosti platí, že kliešť musí byť prisatý 36 až 48 hodín, aby preniesol baktérie lymskej boreliózy. Riziko prenosu sa zvyšuje, čím dlhšie zostáva kliešť prisatý, preto sa ho snažte odstrániť vždy čo najskôr. Po nakazení prechádzajú baktérie naším krvným obehom a ovplyvňujú rôzne tkanivá v tele. Väčšina ľudí je infikovaná nezrelými kliešťami, ktoré sa nazývajú nymfy. Nymfy sú maličké (menej ako 2 mm), preto je ich ťažko vidieť. Najčastejšie si ich môžete nájsť na jar a v lete.

Baktérie lymskej boreliózy môžu prenášať aj dospelé kliešte. Sú oveľa väčšie a najčastejšie ich môžete schytať na jeseň.

Kliešťov, ktoré ste náhodou našli vašim psíkom, sa báť nemusíte. Tie lymskú boreliózu neprenášajú. 

Aké sú príznaky boreliózy?

Lymská borelióza prebieha v troch štádiách, z ktorých každé štádium má odlišné príznaky. 

  • včasné lokalizované štádium 
  • včasné diseminované štádium 
  • neskoré alebo chronické diseminované štádium

Skoré lokalizované štádium lymskej boreliózy

Včasné príznaky lymskej boreliózy môžete pozorovať kedykoľvek od 3 do 30 dní po uhryznutí infikovaným kliešťom. Môže sa však stať aj to, že si všimnete príznaky až niekoľko mesiacov po uhryznutí. 

Včasné príznaky sa môžu podobať chrípke. Objaviť sa môže:

  • horúčka
  • zimnica
  • bolesť hlavy
  • únava
  • bolesti svalov a kĺbov
  • opuchnuté lymfatické uzliny
  • stuhnutosť šije

Červená vyrážka nazývaná erythema migrans

Vyrážka je okrúhla, červená a v strede vyblednutá, vyzerá ako terč. Väčšinou vzniká v mieste prisatia kliešťa a postupom času môže dosiahnuť priemer až 30 cm

Na dotyk je teplá, no nezvykne svrbieť ani bolieť. Vyskytuje sa približne u 70 – 80 % infikovaných ľudí. Erythema migrans je jedným z charakteristických znakov lymskej boreliózy. Nemusí sa však vyvinúť u každého, kto má lymskú boreliózu.  

vyrážka pri borelióze
Zdroj: bigstockphoto.com

Včasné diseminované štádium lymskej boreliózy

Ak sa včasná infekcia nezachytí a nelieči, môžu nastúpiť neskoršie príznaky, a to dni až mesiace, po uhryznutí infikovaným kliešťom. Toto štádium ochorenia je charakterizované hlavne príznakmi systémovej infekcie, čo znamená, že infekcia sa rozšírila do celého tela vrátane iných orgánov

Príznaky môžu zahŕňať: 

  • Ďalšie erythema migrans vyrážky na iných častiach tela 
  • Neurologické príznaky
    • silné bolesti hlavy a stuhnutosť krku
    • obrna tváre, čo je pokles na jednej alebo oboch stranách tváre
    • prerušovaná bolesť alebo opuch šliach, svalov, kĺbov a kostí
    • bolesť vyžarujúca z chrbtice, často zamieňaná za útlak nervu
  • Kardiologické príznaky
    • búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový rytmus (lymská karditída)
    • epizódy závratov alebo dýchavičnosti v dôsledku zmien srdcového rytmu

Chronické diseminované štádium lymskej boreliózy

Neskoré diseminované štádium boreliózy nastáva, ak sa v 1. a 2. štádiu infekcia neliečila. Toto štádium sa môže vyskytnúť mesiace alebo roky po prisatí kliešťa

Príznaky môžu zahŕňať:

  • Silná bolesť a opuch kĺbov: Artritída postihuje najmä veľké kĺby, ako sú kolená a môže byť chronická a závažná.
  •  Neurologické príznaky: Objaviť sa môžu vystreľujúce bolesti, necitlivosť a mravčenie v rukách alebo nohách. Častá je aj encefalopatia, ktorá môže spôsobiť stratu krátkodobej pamäti, ťažkosti so sústredením, mentálnu zaostalosť a poruchy spánku.

U niekoho môžu príznaky pretrvávať aj po liečbe antibiotikami. Ide o stav, ktorý sa nazýva neskorá neuroborelióza alebo postboreliový syndróm (Post-treatment Lyme disease syndrome – PTLDS).

Ako prebieha diagnostika lymskej boreliózy?

Diagnostika lymskej boreliózy sa začína odobraním anamnézy. Lekára zaujíma najmä to, aké pociťujete príznaky, či máte vyrážku erythema migrans, či ste boli v poslednej dobe uhryznutí kliešťom a v akej oblasti ste kliešťa chytili. 

Potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu môžu krvné testy. Tie sú však najspoľahlivejšie až  niekoľko týždňov po prvotnej infekcii, keď už sú v krvi vytvorené protilátky

Ak ste boli infikovaní len nedávno, môže vám vyjsť falošne negatívny test, pretože vývoj protilátok pár týždňov trvá. Protilátky následne pretrvávajú v krvi mesiace alebo dokonca roky po vymiznutí infekcie. Test sa preto nepoužíva na určenie, či už ste z infekcie vyliečení.

Liečba lymskej boreliózy je vždy antibiotikami

Liečba lymskej boreliózy spočíva v užívaní antibiotík. Dĺžka liečby závisí od vášho zdravotného stavu, pričom môže trvať v rozmedzí 14 až 21 dní

Antibiotiká používané na liečbu lymskej boreliózy zahŕňajú: 

  • Dospelí: doxycyklín, amoxicilín alebo cefuroxim
  •  Deti: u detí sa zvyčajne uprednostňuje amoxicilín alebo cefuroxim, kvôli potenciálnym nepriaznivým účinkom doxycyklínu na vývoj zubov a rast kostí (trvalé sfarbenie zubov, kostné abnormality)

Tehotné alebo dojčiace ženy: amoxicilín sa všeobecne považuje za bezpečný a cefuroxim sa môže tiež používať, pod lekárskym dohľadom

antibiotiká, hoci už mohli utrpieť dlhodobé poškodenie nervového systému alebo kĺbov.

V takom prípade, keď ochorenie už postihuje centrálny nervový systém, môže lekár odporučiť liečbu intravenóznymi antibiotikami ( podávané priamo do žily) 14 až 28 dní. 

Pri užívaní vnútrožilových antibiotík môžete pociťovať nasledovné vedľajšie účinky:

  • nevoľnosť
  • hnačka
  • alergické reakcie (vyrážky, svrbenie)
  • zvýšená citlivosť na slnko
  • nižší počet bielych krviniek
  • infekcie inými organizmami odolnými voči antibiotikám, ktoré nesúvisia s lymskou boreliózou
infikovaný kliešť
Zdroj: Bigstockphoto.com

Príznaky boreliózy môžu pretrvávať aj po vyliečení

Hoci sa väčšina prípadov lymskej boreliózy dá vyliečiť 2 až 4-týždňovým cyklom antibiotík, niekedy môžete mať pretrvávajúce príznaky bolesti, únavy alebo ťažkosti s myslením, ktoré trvajú viac ako 6 mesiacov po ukončení liečby

Tento stav sa nazýva postboreliový syndróm (PTLDS) alebo neuroborelióza. Prečo niektorí pacienti trpia týmto syndrómom, nie je doposiaľ známe. Odborníci sa a domnievajú, že baktéria Borrelia burgdorferi môže spustiť autoimunitnú reakciu, ktorá vyvoláva príznaky, ktoré pretrvávajú aj po vymiznutí samotnej infekcie.  

V súčasnosti neexistuje žiadna overená liečba PTLDS. Dodatočné cykly antibiotík sa nepreukázali byť voči týmto dlhodobým príznakom účinné. Zdravotný stav pacientov s PTLDS sa zvyčajne časom zlepší sám, ale môže to trvať aj niekoľko mesiacov.

Borelióza v tehotenstve

Ak ste tehotná a máte podozrenie, že ste sa nakazili lymskou boreliózou, čím skôr navštívte svojho lekára. Neliečená lymská borelióza počas tehotenstva môže viesť k infekcii placenty

Šírenie z matky na plod je možné, ale zriedkavé. Pri vhodne zvolenej antibiotickej liečbe doposiaľ nebolo pozorované zvýšené riziko nepriaznivých vplyvov boreliózy na tehotenstvo.   

Rovnako neexistujú žiadne správy o šírení lymskej boreliózy na dojčatá prostredníctvom materského mlieka. Ak máte diagnostikovanú lymskú boreliózu a zároveň dojčíte, uistite sa, že o tom váš lekár vie, aby vám mohol predpísať také antibiotikum, ktoré je bezpečné pri dojčení.

Dá sa proti lymskej borelióze zaočkovať?

Očkovanie proti lymskej borelióze neexistuje. Môžete sa však dať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je ďalším strašiakom súvisiacim s uhryznutím kliešťom.

Toto očkovanie nie je povinné a zdravotné poisťovne vakcíny zo zákona nepreplácajú. Niektoré poisťovne vám však preplatia aspoň časť nákladov. Dôvera napríklad prepláca až polovicu z ceny piatich rôznych očkovacích látok, ktoré sa podávajú v troch dávkach.

Našiel som si kliešťa, mám navštíviť lekára? 

Nie všetky uhryznutia kliešťom vedú k lymskej borelióze. Preto ak ste si nejakého našli, nie je hneď dôvod na paniku. Kliešťa je potrebné vytiahnuť čo najskôr

Čím dlhšie zostane kliešť prichytený na koži, tým väčšie je riziko ochorenia. Ak je kliešť prisatý menej ako 36 až 48 hodín, rozvoj boreliózy je málo pravdepodobný.  

Ak sa u vás objavia vyššie spomenuté príznaky niekoľko dní po tom, čo ste si vybrali kliešťa, navštívte svojho lekára. K lekárovi by ste mali ísť aj keď vám príznaky vymiznú. 
Ich neprítomnosť totiž neznamená, že choroba sama zmizla. Neliečená lymská borelióza sa môže rozšíriť do iných častí tela aj niekoľko mesiacov až rokov po infekcii.

Ako vytiahnuť kliešťa?

Bezpečné odstránenie kliešťa je kľúčové k tomu, aby ste minimalizovali riziko prenosu boreliózy. Postupujte nasledovne:

  1. Pomocou čistej pinzety uchopte kliešťa čo najbližšie k povrchu kože. Vyhnite sa používaniu prstov.
  2. Ťahajte kliešťa pomaly nahor stálym a rovnomerným ťahom. Kliešťom nekrúťte ani nerobte prudké pohyby. Môžete tak odtrhnúť časti úst kliešťa, ktoré ostanú uviaznuté v koži. Ak k tomu dôjde, vyberte časti úst pomocou pinzety. 
  3. Ak vám to nejde, nerýpte si ďalej do kože, pretože si ju môžete viac podráždiť a zvýšiť riziko infekcie. Miesto prisatia vydezinfikujte alkoholom alebo mydlom s vodou a niekoľko dní ho sledujte. Ak spozorujete príznaky infekcie, ako je zvýšené začervenanie, opuch, teplá koža alebo hnis, navštívte lekára.
  4. Po vybratí kliešťa dôkladne vydezinfikujte miesto uhryznutia a ruky alkoholom alebo mydlom s vodou. 
  5. Kliešťa zlikvidujte tak, že ho dáte do alkoholu alebo spláchnete do záchoda. Kliešťa nikdy nepučte prstami

Vyhnite sa babským receptom, ako je napríklad potieranie kliešťa mydlom, olejom, vazelínou či použitím tepla. Tieto metódy vraj mali spôsobiť, že kliešť sám odpadne, no v skutočnosti majú na kliešťa opačný účinok. Nútia ho pevne sa držať a zaliezať hlbšie do kože, prípadne vypúšťať do rany viac sekrétov prenášajúcich chorobu, čo zvyšuje riziko infekcie. 

Na ľahšie vybratie kliešťa sú na trhu aj rôzne nástroje, ktoré môžu tento proces zjednodušiť a zvýšiť bezpečnosť pri odstránení kliešťa.

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergická reakciaboreliózačervená hrčkakĺbykožalymská boreliózaopuchnutiesrdcesvalyzávrať

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje