Choroba z pohybu (kinetóza) je stav, ktorý postihuje ľudí cestujúcich rôznymi dopravnými prostriedkami. U niektorých jedincov dochádza k chybnej interpretácii signálov zo zmyslových orgánov do mozgu, to spôsobuje nepríjemné stavy. Príznaky sprevádzajúce chorobu z pohybu sú: nevoľnosť, závrat, celková slabosť. Kinetóza je veľmi nepríjemný stav, na ktorý treba byť pripravený. Najčastejšie postihuje deti vo veku od 2 do 12 rokov a tehotné ženy. Chorobu z pohybu nie je ťažké diagnostikovať, pretože príznaky sa vyskytujú pri špecifickej činnosti. V niektorých prípadoch existujú opatrenia, ktoré tomuto stavu dokážu zabrániť. Ak nepomáhajú, existuje možnosť užiť tabletku proti kinetóze 30 až 60 minút pred jazdou.
K chorobe z pohybu dochádza, keď zmysly prenášajú do mozgu chybné informácie. Predovšetkým informácie z vestibulárneho systému vnútorného ucha nesúhlasia s vizuálnym pozadím. Zjednodušene – mozog nechápe, ako je možné, že okolie sa hýbe, hoci človek nič nerobí. Podľa príčin, ktoré vyvolávajú chorobu z pohybu, rozlišujeme morské choroby, nevoľnosť v aute/autobuse, nevoľnosť v lietadle, nevoľnosť v simulátore a vesmírne choroby. Deti vo veku od 2 do 12 rokov a tehotné ženy choroby z pohybu postihujú častejšie. Je to zapríčinené predovšetkým tým, že u detí centrum rovnováhy nie je úplne vyvinuté a u tehotných žien vplyvom zmien z gravidity.
Nevoľnosť z pohybu spôsobuje predovšetkým problémy so žalúdkom. Ďalej sa môže vyskytovať závrat, nevoľnosť, bolesti hlavy, zvracanie, strata rovnováhy, studený pot.
Stanovenie diagnózy nie je zložité, väčšinou si ju ľudia stanovia sami. Dôležitým diagnostickým znakom je, že k nevoľnosti dochádza pri cestovaní alebo špecifických aktivitách.
Tento stav sa nedá úplne vyliečiť. Existujú však lieky, ktoré dokážu predchádzať príznakom. Medzi tieto lieky patrí napríklad skopolamín a antihistaminiká. Žiaľ, majú aj rad vedľajších účinkov, ako je ospalosť, celkový útlm, sucho v ústach, zadržiavanie moču.
Kinetóze sa dá predchádzať rôzne.