27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Horúčka u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Horúčka nie je choroba, ale nešpecifický príznak možného ochorenia. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote v podpazuší nad 38 °C. Vo viac ako 90 % prípadov horúčku vyvoláva infekcia vírusmi alebo baktériami. Cieľom liečby nie je horúčku úplne potlačiť, ale zmierniť ju.

Normálna teplota ľudského tela je do 37 °C, ak sa meria pod pazuchou alebo v ústach. Ak sa meria v konečníku, dosahuje až 37,5 °C. Podľa výšky telesnej teploty rozoznávame:

  • subfebrilitu (37 až 38 °C)
  • horúčku (nad 38 °C)
  • hyperpyrexiu (41 °C).

Teplota nad 41 °C je známkou závažného ochorenia. U detí mladších ako 3 roky je takáto teplota spojená s rizikom kŕčov.

Symptómy

Horúčka je nešpecifický prejav mnohých ochorení. Vo viac ako 90 % prípadov horúčku vyvoláva infekcia vírusmi alebo baktériami. Dlhotrvajúca horúčka nereagujúca na liečbu môže byť zapríčinená autoimunitnými chorobami, pričom vylúčiť nie je možné ani nádorové choroby. Ak horúčka u detí pretrváva viac ako 48 hodín, je potrebné pediatrické vyšetrenie.

Horúčka nie je choroba, ale nešpecifický príznak možného ochorenia! Cieľom liečby nie je horúčku úplne potlačiť, ale ju zmierniť a tým zlepšiť celkový stav dieťaťa a predchádzať jej potenciálnym komplikáciám.

Diagnostika

Na meranie teploty ľudského tela sa používa niekoľko druhov teplomerov, najmä digitálne, pásikové a bezkontaktné:

  • rýchlobežka – klasický, čas merania približne 3 minúty, teplotu je potrebné odčítať po ustálení pred vytiahnutím
  • digitálny teplomer – v tvare klasického teplomera alebo detského cumlíka, čas merania cca 1 minúta, na koniec merania teplomer upozorní zvukovou signalizáciou (určité riziko nepresného merania)
  • pásikový teplomer – meranie na čele (veľká nepresnosť, skôr len pre zistenie, či ide alebo nejde o zvýšenú teplotu)
  • bezkontaktný infrateplomer – možnosť merať v uchu alebo na čele aj počas spánku (čas merania cca 5 sekúnd)

Meranie telesnej teploty v podpazuší (axilárne)

V praxi sa teplota najčastejšie meria v podpazuší (axilárne). Dieťaťu pridržte klasický sklenený teplomer 5 minút pritlačením ramena k trupu. Menšiu presnosť merania majú digitálne teplomery, ktoré dávajú zvukový signál (pípanie) pri ukončení merania aktuálnej teploty tela.

Meranie teploty v ústach (orálne)

Pri meraní teploty v ústach vložte koniec digitálneho teplomeru pod jazyk dieťaťa tak, aby perami stláčalo teplomer. Dieťa je potrebné utíšiť, aby počas merania teploty nerozprávalo alebo neplakalo. Keď teplomer zapípa, vytiahnite ho a skontrolujte výšku nameranej teploty.

Meranie telesnej teploty v konečníku (rektálne)

Ak meriate teplotu v konečníku, prevráťte dieťatko na bruško a uložte si ho na stehná. Koniec teplomera jemne namažte vazelínou a zľahka vsuňte do konečníka. Ak pocítite odpor, teplomer už hlbšie nezasúvajte. Počas merania teplomer pridržiavajte. Keď teplomer zapípa, vytiahnite ho a skontrolujte výšku nameranej teploty.

Ako správne merať teplotu?

Najpresnejší spôsob merania telesnej teploty je meranie v konečníku. Ak je dieťa staršie ako 3 mesiace, môžete použiť digitálny teplomer a teplota sa môže merať aj v ústach (nie je presné). Na meranie teploty sa nesmie používať ortuťový teplomer, pretože ortuť je jedovatý kov.

Ako správne odčítať telesnú teplotu?

  • Teplomer, ktorý používate na meranie teploty v konečníku, označte, aby ste ho nechtiac nezamenili s teplomerom na meranie teploty v ústach.
  • Pred použitím teplomer vždy umyte vo vlažnej mydlovej vode a dôkladne ho opláchnite studenou vodou. Po použití ho utrite navlhčeným vatovým tampónom, alebo ho opláchnite v studenej mydlovej vode.
  • Teplotu v ústach merajte najskôr 20 minút po kŕmení alebo pití.
  • Pred meraním teploty dieťa veľmi neprikrývajte.
  • Nemerajte teplotu krátko po kúpaní dieťaťa.
  • Nikdy nenechávajte dieťa osamote pri meraní teploty.

Liečba

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote v podpazuší nad 38 °C. Z farmakologických postupov sa najčastejšie využíva podávanie paracetamolu alebo ibuprofenu. Súčasné kombinovanie oboch preparátov sa neodporúča, lebo môže viesť k vedľajším účinkom. Pri teplote nad 39 °C sa spravidla okrem liekov podávajú aj zábaly alebo sa použije vlažná sprcha.

Kedy začať znižovať teplotu?

Nepodávajte lieky deťom od 3 mesiacov až do 3 rokov, ak teplota nepresahuje 37,8 °C. Lieky podávame vtedy, ak teplota vystúpi na viac ako 38 °C, keď je dieťa plačlivé, ubolené a nepokojné.

Ak je dieťatko mladšie ako 3 mesiace a má rektálnu teplotu 38°C alebo vyššiu, treba okamžite volať detského lekára alebo navštíviť lekársku pohotovosť. Pamätajte si, že horúčka u malých dojčiat môže byť príznakom závažného ochorenia alebo ťažkej infekcie!

Môžem podať acylpyrín dieťaťu na zníženie horúčky?

Nie. V zriedkavých prípadoch môže acylpyrín u detí vyvolať tzv. Reyeov syndróm. Reyeov syndróm je vážne ochorenie, ktoré môže byť smrteľné. Lekári neodporúčajú podávať acylpyrín deťom mladším ako 12 rokov, niektorí dokonca až do 18 rokov.

Rady pri podávaní liekov proti horúčke

  • Nikdy neprekračujte celodennú dávku uvedenú v príbalovom letáku.
  • Správne dávkovanie lieku vždy závisí od hmotnosti a veku dieťaťa.
  • Nekombinujte lieky proti teplote.
  • Dieťaťu mladšiemu ako 2 mesiace nepodávajte lieky bez toho, aby ste sa poradili s detským lekárom.
  • Pozorne si prečítajte príbalový leták. Uistite sa, že dávate dieťaťu odporúčanú dávku lieku.
  • Sirupy dávkujte len liekovými odmerkami. Nepoužívajte čajovú lyžičku alebo polievkovú lyžicu. Nie sú vhodné na presné dávkovanie.

Čo ešte môžete spraviť, aby sa dieťa cítilo lepšie

  • Pravidelne podávajte dostatok tekutín, aby ste predišli dehydratácii (nedostatku tekutín v organizme). Tekutiny pomáhajú znižovať horúčku. Uprednostňujte čaj, riedené ovocné šťavy a vodu.
  • Ak dieťa pije a prijíma dostatočné množstvo tekutín, nenúťte ho do jedla.
  • Uložte dieťa na pohodlné lôžko a zabezpečte mu pokojné prostredie.
  • Izbovú teplotu udržujte okolo 22 °C.
  • Oblečte dieťa do priedušného odevu, ľahkého bavlneného pyžama. Babušenie dieťaťa v teplom nevzdušnom odeve pomáha udržovať teplotu, preto horúčka bude ešte stúpať.
  • Ak je dieťaťu zima alebo pociťuje chlad, použite ľahkú prikrývku.

Kedy podať zábal alebo sprchu na zníženie horúčky?

Fyzikálne metódy – zábal, alebo sprcha sú vhodné pri teplote nad 39 °C. Zvyšujú odvod tepla priamym ochladzovaním kože alebo odparovaním tenkej vrstvy tekutiny. Zábal pripravíme tak, že namočíme tkaninu (uterák, plienku, plachtu a pod.) do vlažnej vody (cca 22 °C), vyžmýkame a obtočíme ju okolo trupu (hrudník, brucho, slabiny), prípadne stehien a ramien. Cez zábal prekryjeme len tenkú suchú prikrývku, aby sme zabezpečili dobrý odvod sálajúceho tepla. Zábal odstráňte približne po 10 minútach. Postup podľa potreby niekoľkokrát opakujte, ale len vtedy, keď teplota pretrváva nad 39 °C, aby nedošlo k podchladeniu dieťaťa. Ideálna teplota miestnosti je 22 °C až 24 °C.

Podanie paralenu a vlažná sprcha účinne znižujú horúčku. Liek podajte pred sprchou. Ak začnete dieťa sprchovať pred podaním lieku, môže dostať triašku z prudkej zmeny teploty. Na potieranie tela dieťaťa by sa nemal používať alkohol.

Ambulatná liečba

Detského lekára je potrebné navštíviť za týchto okolností:

  • Je dieťa mladšie ako 3 mesiace a má teplotu 38 °C a viac.
  • Dieťa musí lekár vyšetriť aj vtedy, ak na prvý pohľad nejaví známky choroby. U malých dojčiat sa môže dramaticky zmeniť klinický stav aj za veľmi krátku dobu.
  • Ak má horúčku dojča vo veku od 3 do 6 mesiacov.
  • Lekára kontaktujte pri teplote 38,3 °C a vyššej aj vtedy, ak dieťa nejaví známky choroby.
  • Ak má dojča vo veku 6 mesiacov a viac teplotu 38,8 °C až 39,4 °C.
  • Pozorne sledujte, aké má dieťa príznaky a ako sa správa. Ak teplota stúpa alebo trvá viac ako 2 dni, kontaktujte lekára.
  • Ak má dieťa staršie ako 6 mesiacov horúčku vyššiu ako 39,5 °C, potrebuje pediatrické vyšetrenie aj v prípade, že nejaví známky ochorenia.

Horúčka je najčastejším prejavom choroby v detskom veku. U väčšiny inak zdravých detí sa príčina horúčky zistí starostlivou anamnézou, fyzikálnym vyšetrením a základnými laboratórnymi testami.

Cieľom liečby nie je horúčku úplne potlačiť, ale zmierniť ju. Dôjde k zlepšeniu celkového stavu a zároveň predchádzate potenciálnym komplikáciám.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhlavahorúčkakožanechutenstvopoteniesčervenanie tváreteplota