27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Intímna hygiena podľa veku a pohlavia

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Užívanie širokospektrálnych antibiotík, nosenie syntetickej bielizne, časté používanie tampónov. To je len zopár faktorov pre vznik infekcií. Ženám, ktoré majú pocit suchosti, sa na intímnu hygienu odporúča používať gély, ktoré majú hydratačné účinky. Ako dodržiavať intímnu hygienu bábätiek a celej rodiny, radí farmaceutka PharmDr. Paula Kubovičová, MPH.

Každodenná starostlivosť o intímne partie by mala byť pre každého z nás samozrejmosťou. „Voľba správneho intímneho gélu by sa mala odvíjať nielen od veku či pohlavia, ale aj momentálneho zdravotného stavu”, radí PharmDr. Paula Kubovičová, MPH.

Intímna hygiena – prevencia pred vznikom mykóz a iných infekcií

Prostredie pošvy osídľuje komplex baktérií, z ktorých najvýznamnejšie sú laktobacily.  Produkujú kyselinu mliečnu a vytvárajú tak kyslé prostredie v pošve. Ak sa naruší jej prirodzené PH vedie to k nepríjemným pocitom, či dokonca zápalom. 

Rizikové faktory narušenia vaginálnej mikroflóry:

  • nedostatočná, prípadne nesprávna hygiena,
  • zmena hladiny hormónov (puberta, tehotenstvo, antikoncepcia, menopauza),
  • užívanie širokospektrálnych antibiotík,
  • nosenie syntetickej bielizne,
  • časté používanie tampónov,
  • alergia na parfumované prípravky intímnej hygieny,
  • návšteva plavární, kúpalísk, sáun,
  • stres či oslabená imunita.

V rámci prevencie sa odporúča používať každý deň intímne gély a po návšteve sauny alebo plavárne použiť vaginálny výplach, ktorý ochráni pošvu pred možným vznikom infekcie.

Intímna hygiena v menopauze

V prechode nastávajú v ženskom organizme zmeny. V dôsledku úbytku estrogénu dochádza k stenčeniu sliznice pošvy a k jej postupnému ochabovaniu.

Sliznica nedokáže po týchto zmenách správne fungovať, vnútorné prostredie sa nedostatočne zvlhčuje a ľahšie dochádza k podráždeniu, ktoré sa môže prejavovať podobne ako pri gynekologickom zápale (svrbením, pálením alebo bolestivými pocitmi pri pohlavnom styku).

Ženám, ktoré majú pocit suchosti, sa na intímnu hygienu odporúča používať gély, ktoré majú hydratačné účinky.

Intímna hygiena v tehotenstve chráni plod

Počas gravidity je sliznica pošvy a vonkajších rodidiel viac prekrvená. Bunky sliznice ovplyvnené hormonálnymi zmenami obsahujú viac glykogénu. Ide o polysacharid, ktorý je zásobárňou glukózy (cukru).

Glykogén je za normálnych okolností spracovávaný priateľskými baktériami na kyselinu mliečnu, ktorá chráni prostredie vo vagíne pred baktériami a kvasinkami. Ak je však glykogénu príliš veľa, rovnováha v pošve sa narúša a zvyšuje sa riziko vzniku mykóz. Ďalšou nepríjemnosťou je bakteriálna vaginóza. Tá nastáva, keď sa v pošve premnožia nežiaduce baktérie, ktoré spôsobujú nadmerný výtok, svrbenie, a ktoré sprevádza rybí zápach. 

Na prvý pohľad sa zdá, že nevinná mykóza a bežné gynekologické komplikácie, ktoré ženy normálne prekonávajú bez väčších problémov, ich nemôžu ohroziť ani počas tehotenstva. Pri bakteriálnej vaginóze alebo mykóze však existuje súvislosť s predčasným pôrodom. Mikróby sa môžu dostať až k plodu a spôsobiť mu zdravotné problémy. Aj preto je intímna starostlivosť počas tehotenstva veľmi dôležitá. Chrániť rovnováhu vnútorného prostredia intímnych partií je možné aj pomocou špeciálnych prípravkov na intímnu hygienu počas gravidity.

Okrem dôkladnej intímnej hygieny sa odporúča

  • vyhýbať sa verejným kúpaliskám a pobytom v termálnych bazénoch,
  • nosiť vzdušnú bavlnenú spodnú bielizeň,
  • na intímne partie nepoužívať nič parfumované ani farbené.

Týka sa to aj obyčajného toaletného papiera. Ale hlavne – žiadne intímne ťažkosti netreba podceňovať a ak sa už objavia, je potrebné ich čo najskôr konzultovať s lekárom.

Intímna hygiena bábätiek je nevyhnutná

Intímna hygiena u detí je naozaj dôležitá. Predovšetkým pri dievčatkách, keďže u nich nedôsledná hygiena spôsobuje vznik problémov oveľa rýchlejšie. Umývanie intímnych partií u malých detí patrí ku každodennej hygiene a je veľmi dobrou prevenciou pred infekciami a zápalmi.

Pokiaľ presne neviete ako na to, neexperimentujte so svojím dieťaťom tak, že na ňom budete skúšať rady z internetu. To je tá najjednoduchšia cesta, ako všetko skomplikovať. Radšej sa poraďte s odborníkom. Zodpovedný pediater určite nebude mať problém všetko vám vysvetliť.

Po stolici: Vždy dbajte na dôkladné očistenie zadočku. Nezabúdajte na správny smer utierania, aby ste nechtiac nezaniesli do genitálií infekciu najmä u malých dievčatiek. Inak budete musieť bojovať so začervenaním, pálením, výtokom, svrbením a s problémami pri močení.

Pri kúpaní: Len položenie dieťatka do vaničky nestačí. Intímne partie radšej vždy osprchujte prúdom vody. Nepoužívajte žiadne mydlá zvoľte radšej intímny gél pre deti. Ak pred čistením rukou uprednostňujete hubku, nezabudnite ju po každom použití dôkladne preprať a vysušiť.

Ďalšou vecou, na ktorú by ste pri pravidelnej hygiene dievčatiek mali myslieť je fakt, že do určitého veku sa im nevytvára v tele estrogén, čo môže spôsobiť zlepovanie sliznice medzi pyskami. Pri umývaní ich preto treba roztvoriť a opláchnuť. Tak zabránite tomu, aby sa sliznica prilepila, či vo výnimočných prípadoch aj zrástla. 

Chlapcom v okolí genitálií vždy dôkladne opláchnite každý záhyb. Práve tam sa môžu držať zvyšky moču, ktoré sú zdrojom podráždenia.

Po kúpaní: Intímne miesta deťom zľahka osušte kúskom uteráku. Dievčatkám jemne oddeľte pysky a vysušte aj tie. Chlapcom nezabudnite utrieť oblasť pod penisom.

Pri obliekaní: Deťom vyberajte nohavičky vždy výlučne z prírodných materiálov, ktoré budete prať aspoň na 40 oC. Na pranie si vyberajte šetrné prášky. Citlivá detská pokožka nie vždy znesie toľko, čo vaša. Po vypraní nohavičky vyžehlite, zvýšite tak ich dezinfekciu.

Intímna hygiena mužov

Na rozdiel od žien, muži nepotrebujú intímnu hygienu s kyslým pH. Na umývanie intímnych partií sa odporúča používať gél na intímnu hygienu určený mužom. To najdôležitejšie je dôkladné odhrnutie predkožky, šetrné očistenie žaluďa, pravidelnosť a dôkladnosť. Umývaním pohlavia odstránite nepríjemný pach a zároveň sa postaráte o preventívnu ochranu pred rozličnými, niekedy veľmi nepríjemnými infekciami. Ak sa venujete sa športu, z pohľadu infekcie intímnych partií je napríklad plávanie značne rizikové. Po pobyte v bazéne je preto nevyhnutná sprcha.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
infekciamenopauzamykózapohlavné orgányzdravý životný štýl