10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Meteorizmus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Meteoriznus je lekársky názov pre nadúvanie či plynatosť. Vzniká nadmerným hromadením plynu v črevách. Často ho sprevádzajú prejavy ako pocit plnosti brucha, jeho kŕčovité bolesti, dochádza k nadmernémuuvoľňovanieplynov a zväčšeniubrušného obvodu. Meteorizmus je veľmi častý príznak, ktorý vo väčšine prípadov neznamená vážny zdravotný problém. Na druhej strane sa môže objavovať často, a to býva pre človeka veľmi nepríjemné. Taktiež môže byť príznakom závažnejších chorôb.

Vznik a príčiny

Plyn, ktorý sa nachádza v čreve, sa v ňom buď tvorí, alebo sa do čreva dostáva prehltnutím vzduchu. V čreve ho produkujú baktérie, ktoré ho za normálnych okolností osídľujú. V niektorých prípadoch môže dôjsť k zvýšeniu jeho tvorby alebo k poruche odchodu plynov.

Najčastejšie príčiny sú:

Príjem potravín zvyšujúcich tvorbu plynu

Niektoré potraviny majú schopnosť aj pri zdravom trávení zvyšovať činnosť črevných baktérií. Tie v čreve vytvárajú nadmerné množstvo plynu, čo sa prejaví meteorizmom. Najčastejšie ho spôsobujú niektoré druhy zeleniny a strukoviny – fazuľa, šošovica, kapusta, cibuľa, kaleráb a podobne. Vtedy bývajú príznaky prítomné len krátkodobo a po pár hodinách odchádzajú.

Zápcha

V prípade zápchy tuhá stolica upcháva črevá a zabraňuje odchodu tvorených plynov. Typicky ju sprevádza bolesť brucha a zväčšenie jeho obvodu, pričom bežnou príčinou býva nedostatočný príjem vlákniny a tekutín či nedostatok pohybu.

Neznášanlivosť laktózy

Laktóza je typ cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch. V priebehu života sa u človeka znižuje jeho schopnosť tráviť laktózu. Po požití mliečnych potravín dochádza k opakovanému vylučovaniu riedkej stolice, meteorizmu a kŕčovitým bolestiam brucha.

Celiakia

Je to typ autoimunitného ochorenia, pri ktorom vzniká neznášanlivosť lepku. Lepok je bielkovina, ktorá je súčasťou obilnín. Jej prejavy sú veľmi pestré a líšia sa v rôznych vekových skupinách. Typickými prejavmi ochorenia sú opakované bolesti brucha, hnačky, nadúvanie a vracanie. Pri dlhom neliečenom trvaní sa zvyšuje riziko nádorov čreva.

Iné ochorenia tráviacej sústavy

V niektorých prípadoch môžu byť príčinou nafukovania alergie na potraviny, črevné infekcie, ale aj nešpecifické črevné zápaly. Vážnou príčinou sú tiež ochorenia žlčníka.

Ovariálne nádory a cysty

Osobitnou skupinou príčin nadúvania sú nádory a cysty na vaječníkoch. Môžu narastať do veľkých rozmerov a utláčať tak blízko položené črevá. To má za následok hromadenie plynu v čreve a meteorizmus.

Liečba

Väčšina prípadov meteorizmu ustúpi spontánne v priebehu niekoľkých hodín či dní. Avšak v prípade dlhotrvajúceho a opakovaného priebehu, pri náleze krvi v stolici, zmenách konzistencie stolice, horúčke a úbytku na váhe sa odporúča odborné vyšetrenie lekárom.

Vo všeobecnosti sa pri prevencii nadúvania odporúča vyhýbať sa potravinám, ktoré zvyšujú tvorbu črevného plynu, a pravidelná telesná činnosť. Pomôcť môže aj zmena návykov pri stravovaní – jedenie menších pravidelných porcií či dostatočný prísun vody a vlákniny. V prípade už prebiehajúceho meteorizmu môžu pomôcť niektoré lieky uľahčujúce vylučovanie plynu (napríklad simetikon). Niektorí odborníci tiež odporúčajú pitie čaju z anízu alebo mäty.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brucholaktózová intolerancianadúvanieplynatosťpotravinová intoleranciavracanie