18.03.2024 • 6 minút na prečítanie

Mimomaternicové tehotenstvo

Príznaky mimomaternicového tehotenstva sú v skorom štádiu podobné klasickým príznakom tehotnosti. Poradíme vám, ako ich odlíšiť a na aké prejavy si dať pozor.

Čo je to mimomaternicové tehotenstvo – ektopická gravidita?

Mimomaternicové tehotenstvo je stav, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice, najčastejšie vo vajíčkovode, kde zvykne prerásť až do jeho steny, čo môže ohroziť život ženy. V ďalších prípadoch sa uhniezďuje v oblasti vaječníka, hrdla maternice alebo v brušnej dutine

Príznaky a symptómy

Rané príznaky mimomaternicového tehotenstva sa objavujú medzi 4. a 12. týždňom od oplodnenia, prvotným je vynechanie menštruácie. Vyskytujú sa však aj prípady, keď žena naďalej, aj keď nepravidelne menštruuje, prípadne špiní, pričom tehotenský test ukázal pozitívny výsledok.

V istých situáciách prebieha mimomaternicové tehotenstvo úplne bez príznakov a odhalí ho až gynekológ pri USG vyšetrení. Najčastejšie popisovanými prejavmi mimomaternicového tehotenstva sú:

  • bolesť v podbrušku, ktorá môže reflektovať uhniezdenie oplodneného vajíčka, 
  • hnedé špinenie a krvácanie, najmä v období okolo 7. týždňa,
  • kŕče v bruchu, 
  • bolesť panvy a pichanie v boku ako pri zápale slepého čreva,
  • nevoľnosť, závraty až vracanie. 

Výtok ako jeden z prejavov môže byť rôzny a súvisí s miestom, kde došlo k uhniezdeniu vajíčka. Najčastejšie sa popisuje hnedé špinenie až silné krvácanie, no niekedy nie je prítomné. V každom prípade by ste pri spozorovaní týchto príznakov mali hneď vyhľadať lekára, ktorý dokáže zhodnotiť váš aktuálny zdravotný stav.

Mimomaternicové tehotenstvo, hCG hodnoty a tehotenský test – negatívny alebo pozitívny? 

Ako prvé, čo žene napadne, je urobiť si po vynechaní menštruácie tehotenský test. Pri mimomaternicovom tehotenstve test taktiež reaguje na hladinu hCG (ľudský choriový gonadotropín) v moči, a z tohto dôvodu býva pozitívny. Niekedy ale môže byť negatívny, pretože pri mimomaternicovom tehotenstva je hladina hCG v moči výrazne nižšia.

Freepik.com

Diagnostika

Mimomaternicové tehotenstvo dokáže rozpoznať len odborník, gynekológ. Najčastejšími prejavmi ektopickej gravidity sú krvácanie v období okolo 7. týždňa tehotenstva a bolesti v podbrušku. Sprievodné bolesti a krvácanie je však nutné prešetriť gynekológom, ktorý na potvrdenie diagnózy využije vaginálne ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi na určenie hladiny hCG. 

Komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou pri mimomaternicovej gravidite je prasknutie steny vajíčkovodu a vnútorné krvácanie, ktoré sa prejavuje: 

  • vystreľujúcou bolesťou do krku a ramena,
  • bledosťou,
  • stratou vedomia,
  • zrýchleným tepom,
  • bolesťou v krížoch, bedrách a v panvovej oblasti.

Žena môže mať silné bolesti a hrozí jej vykrvácanie, ktoré je nutné riešiť operačným výkonom a odstránením vajíčkovodu. 

Liečba

Mimomaternicové tehotenstvo má dve východiská, ktoré súvisia s lokalitou uhniezdenia vajíčka, dĺžkou trvania gravidity a rozsahom poškodenia miesta, kde k uhniezdeniu došlo: 

  • operačný výkon  laparoskopia, 
  • medikamentózna liečba – využíva lieky na zastavenie rastu vajíčka, ktoré podporujú jeho odumretie a vstrebanie; používa sa iba pokiaľ nedošlo k poškodeniu vajíčkovodu a v skorom štádiu tehotnosti. 

Najštandardnejším operačným postupom je laparoskopické odstránenie embrya. Je to šetrnejšia metóda chirurgického zákroku, ktorá zachováva reprodukčnú schopnosť vajíčkovodu, následná rekonvalescencia trvá zvyčajne iba 2 – 3 dni.

Je to zákrok, pri ktorom ste v celkovej anestézii a po výkone ostávajú len malé rany. Ak sa vajíčko uhniezdilo vo vajíčkovode a poškodilo ho natoľko, že nebude schopný plniť svoju funkciu, jedným z liečebných postupov je salpingektómia – odstránenie vajíčkovodu. 

Praktické informácie

Kedy dostanete menštruáciu po liečbe mimomaternicového tehotenstva? 

Ženy zvyčajne začnú menštruovať 4 až 6 týždňov po výkone, je to však individuálne. Ak menštruácia nenastúpi v očakávanom čase, mali by ste to konzultovať so svojím gynekológom.

Kedy môžete po mimomaternicovom tehotenstve otehotnieť a je to vôbec možné? 

Väčšina mimomaternicových tehotenstiev postihuje vajíčkovod, ktorý v niektorých prípadoch musí byť pri operatívnom zákroku spolu s oplodneným vajíčkom odstránený. Ak po zákroku zostane aspoň jeden vajíčkovod funkčný, existuje vysoká šanca na prirodzené otehotnenie.

O otehotnenie po prekonanej ektopickej gravidite a operácii sa môžete začať snažiť približne 3 až 6 mesiacov po výkone.

Šanca, že sa mimomaternicové tehotenstvo zopakuje, je pomerne vysoká, a to až u 10 – 15 % prípadov. Ak teda po mimomaternicovom tehotenstve znova otehotniete alebo plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím gynekológom. 

Mimomaternicové tehotenstvo
serhii_bobyk/Freepik.com

Príčiny / spúšťače

Príčin, ktoré môžu vplývať na vznik mimomaternicového tehotenstva, je niekoľko. Patrí medzi ne napríklad aj:

  • už prekonané mimomaternicové tehotenstvo,
  • vrodená anomália vajíčkovodov  tento stav má vplyv na nedostatočnú pohyblivosť vajíčkovodov a ich dĺžku,
  • zápal vajíčkovodov – spôsobuje nepriechodnosť oplodneného vajíčka cez zhrubnutú stenu vajíčkovodu,
  • prekonanie pohlavnej choroby (predovšetkým chlamýdie a kvapavka), ktorá mohla spôsobiť zápal maternice a vajíčkovodov, 
  • umelé oplodnenie,
  • vek nad 35 rokov,
  • fajčenie. 

Vznik mimomaternicového tehotenstva úplne ovplyvniť neviete, no riziko jeho výskytu dokážete znížiť zdržanlivosťou v striedaní sexuálnych partnerov, používaním prezervatívu a obmedzením fajčenia.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Prečo vzniká mimomaternicové tehotenstvo?

Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo?

Mimomaternicové tehotenstvo

Redakcia portálu Lekár.sk