10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Tehotenstvo

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Človek ako cicavec rodí živých potomkov po 40 týždňoch vývinu v matkinej maternici. Ľudské dieťa začína svoj vývin ako jedna bunka, zygota. Zygota sa postupne delí a plod prechádza tromi štádiami vývinu. Prvé štádium, embryogenéza, časovo zodpovedá prvému trimestru, ktorý sa končí 12. týždňom tehotenstva. Na konci tejto fázy plod nadobúda podobu ľudského dieťaťa. Druhé štádium, organogenéza, časovo zodpovedá druhému trimestru, ktorý sa končí 24. týždňom tehotenstva. Počas tohto obdobia sa vyvíjajú orgánové systémy a na konci druhého trimestra je dieťa schopné prežiť aj mimo maternice. Preto o 24. týždni tehotenstva hovoríme ako o hranici viability (schopnosti prežiť). Posledným štádiom je tretí trimester – dieťa rastie a dokončuje sa vývoj orgánov.

Prevencia

Existuje veľké množstvo antikoncepčných metód, ktoré zabraňujú vzniku neželaného tehotenstva. Sú to napríklad bariérové antikoncepčné metódy (mužský či ženský kondóm) alebo hormonálne metódy (hormonálna antikoncepcia). Ani jeden typ antikoncepcie doposiaľ nemá 100-percentnú účinnosť, preto najlepšou a najbezpečnejšou antikoncepciou stále zostáva sexuálna zdržanlivosť.

Vznik a príčiny

Zygota vzniká spojením mužskej (spermia) a ženskej (vajíčko) pohlavnej bunky počas pohlavného styku muža a ženy. Na to, aby došlo k spojeniu pohlavných buniek, musí dôjsť k ovulácii – vypudeniu vajíčka z vaječníkov. K spojeniu buniek najčastejšie dochádza vo vajcovodoch. Odtiaľ zygota putuje do dutiny maternice, kde sa uhniezdi a začína sa deliť. Ovulácia je najčastejšia v polovici menštruačného cyklu (MC), teda zhruba 14. deň MC, ale čas ovulácie je variabilný.

Prečítajte si tiež: Preeklampsia: príznaky, komplikácie, liečba, prevencia.

Príznaky

Po zahniezdení plodu do sliznice maternice nastávajú hormonálne zmeny. Menštruačný cyklus sa počas tehotenstva pozastaví. Prvým príznakom je teda chýbajúca menštruácia. Medzi typické známky tehotenstva patrí zvýšená únava, zmena chuti, ranná nevoľnosť, niekedy sprevádzaná vracaním – tá však zvykne po ukončení prvého trimestra vymiznúť. Ostatné príznaky tehotenstva sú individuálne a môžu zahŕňať psychické zmeny, zmeny sexuálneho apetítu, poruchy vaginálnej mikroflóry a podobne.

Liečba

Napriek tomu, že tehotenstvo je veľmi prirodzený stav, spája sa s ním množstvo ochorení a môže ľahko dôjsť k ohrozeniu zdravia i života matky a dieťaťa. Preto každé tehotenstvo od najskorších týždňov až po pôrod sleduje lekár gynekológ. Matka je sledovaná každý mesiac a podľa presného rozpisu absolvuje vyšetrenia nutné na vylúčenie vrodených chýb plodu alebo jej chorôb spojených s tehotenstvom. Diagnostika plodu zahŕňa napríklad vylúčenie Downovho syndrómu, vrodených srdcových chýb, vrodených porúch rastu končatín a ďalších. U matky sa diagnostika sústredí na infekcie, tehotenskú cukrovku a takzvané gestózy – choroby vznikajúce len počas tehotenstva. Trikrát počas tehotenstva je potrebné sonografické – ultrazvukové – vyšetrenie plodu, ale väčšina lekárov dieťatko vyšetrí pri každej návšteve matky.

Diagnostika

Najjednoduchším spôsobom potvrdenia tehotenstva je tehotenský test. Testy sú voľne dostupné v lekárňach a sú založené na dôkaze prítomnosti beta HCG. Beta HCG je hormón, ktorý sa vo zvýšenej miere produkuje počas tehotenstva a jeho hladina sa v priebehu tehotenstva postupne zvyšuje. Ideálne hladiny na realizáciu tehotenského testu sú zhruba týždeň po vynechaní menštruácie. V súčasnosti majú tehotenské testy vysokú citlivosť, ale môže sa stať, že test bude negatívny aj po dlhšom čase od vynechania menštruácie.

Tehotenstvo definitívne potvrdí až ultrazvuk. Najskôr v šiestom týždni tehotenstva je možné ultrazvukovo potvrdiť prítomnosť plodových obalov a plodu v dutine maternice. Pred týmto týždňom je ultrazvuková metóda veľmi nepresná. Zhruba v 10. týždni dostane mamička tehotenský preukaz, do ktorého sa zapisujú výsledky vyšetrení a stav matky a plodu.

Prečítajte si tiež: Nenechajte si pokaziť najkrajšie obdobie popôrodnou depresiou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
maternicanevoľnostranná nevoľnosťtehotenstvoúnavavaječníky