10.06.2024 • 6 minút na prečítanie

Nespavosť a jej nečakané príčiny: Od nesprávnych návykov až po skryté ochorenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nespavosť – insomnia – je problém, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Prejavuje sa ťažkosťami so zaspávaním, udržiavaním spánku alebo oboma. Nedostatok kvalitného spánku môže mať vážne následky pre zdravie a pohodu človeka.

Čo je nespavosť a aké sú jej príznaky?

Nespavosť je spánková porucha, pri ktorej máte problém zaspať alebo zotrvať v spánku. Medzi najčastejšie príznaky nespavosti patria:  

  • ťažkosti so zaspávaním, neprimerane dlhá doba zaspávania
  • opakované prebúdzanie v priebehu noci s následnými ťažkosťami znova zaspať
  • príliš skoré prebúdzanie napriek adekvátnemu prostrediu a príležitosti k spánku
  • nedostatočne osviežujúci spánok
  • denné ťažkosti ako únava, ospalosť, výkyvy nálad, poruchy koncentrácie a pozornosti kvôli nekvalitnému a nedostatočnému nočnému spánku

Nespavosť sa časom mení

Ak vás trápi insomnia, treba dôkladne rozlišovať, ako dlho trvá a či sa objavuje pravidelne. Až polovica dospelých totiž v priebehu života zažije jej príležitostnú a prechodnú formu. Chronickou formou trpí 1 človek z 10.

Nespavosť zvyčajne nie je samostatné ochorenie, ale zložitý súbor príznakov, ktoré je potrebné správne vyhodnotiť.

Existujú aj ľudia, ktorí majú prirodzene skrátenú dĺžku spánku a žiadne ťažkosti z jeho nedostatku sa u nich nevyskytujú. Dôležité je myslieť aj na to, že s pribúdajúcim vekom sa mení dĺžka i štruktúra spánku.

Dôvody nespavosti

Keď nespavosť vznikne bez inej príčiny, ide o primárnu insomniu.

O sekundárnej insomnii hovoríme vtedy, keď k nespavosti dôjde v dôsledku inej telesnej choroby alebo psychického stavu.

Z časového hľadiska môže ísť o nespavosť:

  • prechodnú
  • krátkodobú
  • dlhodobú (chronická nespavosť)

O chronickom stave hovoríme, keď sa insomnia objavuje aspoň trikrát v týždni v období viac než jeden mesiac.

Z hľadiska príznakov rozlišujeme tri typy nespavosti, a to:

  • poruchy zaspávania
  • prerušovaný spánok
  • včasné prebúdzanie

Keďže môžete súčasne trpieť viacerými, najvhodnejšie je rozdeliť nespavosť na primárnu a sekundárnu.

Primárne príčiny nespavosti

K primárnym nespavostiam zaraďujeme tri typy.

1. Psychofyziologická nespavosť

Najčastejšie vzniká v stresovom období. Stres spustí nesprávnu interpretáciu situácie spojenú s následným očakávaním problémov so spánkom.

Práve takéto očakávanie zvyšuje vnútorné napätie, ktoré je potom príčinou insomnie. V snahe zaspať a pri ďalších očakávaniach problematických nocí tak bludný kruh znemožňuje normálny priebeh spánku, hoci už prvotný podnet (napríklad stresujúca životná udalosť) pominul.

Ak trpíte týmto typom nespavosti, pravdepodobne pociťujete nadmerný tok myšlienok pred spaním a zvýšenú citlivosť na vonkajšie podmienky (hluk, rôzne zvuky, svetlo, neprimeraná teplota prostredia), ktoré vám znemožňujú spánok.

Môžete si však všimnúť, že nemáte problém so zaspaním pri monotónnej aktivite, hoci spánok neplánujete (napríklad pri čítaní, sledovaní televízie). Spať sa vám dokonca môže lepšie mimo vlastnej spálne.

Ak sa táto porucha spánku včas nerieši, stáva sa trvalou.

2. Idiopatická nespavosť

Je to väčšinou celoživotná porucha spánku, ktorá začína už v detstve alebo puberte.

Jej príznaky môžu byť v priebehu života zvýrazňované stresom a napätím.

Spôsobuje ju abnormálna regulácia cyklu spánku a bdenia, predovšetkým:

  • nadmerná aktivácia častí mozgu, ktoré zodpovedajú za navodenie bdelosti,
  • nedostatočná aktivita mozgových štruktúr, ktoré, naopak, navodzujú spánok.

Táto porucha sa často spája s anatomickými, fyziologickými a chemickými poškodeniami nervového systému.

3. Paradoxná nespavosť

Paradoxná nespavosť je nesprávna interpretácia kvality a dĺžky spánku. Ak trpíte týmto typom, pravdepodobne nemáte žiadne objektívne príznaky (napríklad nadmernú dennú spavosť), no subjektívne ťažkosti už úporne pociťujete aj niekoľko mesiacov či rokov.

polysomnografické vyšetrenie spánku monitorujúce viaceré parametre presvedčivo odhalí dostatočnú efektivitu vášho spánku.

Insomnia
Bigstockphoto.com

K sekundárnym insomniám patria všetky spánkové poruchy, ktoré súvisia s iným prebiehajúcim ochorením alebo psychickou poruchou. Nedostatočnosť spánku v takomto prípade patrí k príznakom iného ochorenia. Nespavosť môžu vyvolávať:

  • interné ochorenia (srdcovo-cievne, pľúcne)
  • neurologické ochorenia
  • poruchy hormonálnej regulácie (napríklad problémy so štítnou žľazou)
  • bolestivé stavy (chronické reumatické ochorenia, bolesť pri onkologických ochoreniach a pod.)
  • urologické ťažkosti (časté nočné močenie pri ťažkostiach s prostatou)

40 % všetkých sekundárnych nespavostí vzniká pri psychiatrickej poruche. Narušenie spánku sprevádzajú výkyvy nálad (depresia, mánia), ale aj úzkosť. Nespavosť môže byť prítomná pri akejkoľvek psychickej poruche.

Spánková deprivácia sa zvykne objavovať aj ako nepriaznivý účinok niektorých liekov. Často sa vyskytuje pri užívaní drog.

Ako naložiť s nespavosťou?

Základom správneho postupu je identifikovať typ spánkovej poruchy. Na to slúži cielený rozhovor, klinické vyšetrenie i použitie špecializovaných dotazníkov. V niektorých prípadoch je potrebné realizovať celonočné sledovanie spánku, zmien telesných funkcií a správania pomocou špeciálnej prístrojovej techniky.

Takéto vyšetrenie prebieha buď v na to určených spánkových laboratóriách, alebo sa vďaka modernému vybaveniu može uskutočniť aj v domácich podmienkach, podobne ako pri dlhodobom sledovaní hodnôt krvného tlaku alebo srdcovej činnosti (tzv. Holter).

Nespavosť a jej liečba

Výsledky štúdií o liečbe nespavosti nám hovoria, že nefarmakologické postupy sú z dlhodobého hľadiska prevažne efektívnejšie než užívanie liekov. To sa týka predovšetkým primárnej insomnie.

V prípade sekundárnej je potrebné liečiť základnú príčinu alebo odstrániť jej vplyv (zmeniť liečbu telesného ochorenia pri výskyte nežiaducich účinkov, riešiť otázku užívania drog). Praktický lekár alebo špecialista môže v odôvodnených prípadoch na liečbu nespavosti zvážiť aj podávanie liekov na spaniehypnotík.

Dnes existuje dostatok kvalitných preparátov, ktoré sa odlišujú svojimi vlastnosťami, podľa toho, či je potrebná krátkodobá alebo dlhodobá liečba nespavosti. Za každých okolností je obzvlášť dôležité dodržiavať princípy správnej spánkovej hygieny. 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Mayoclinic: insomnia

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia