K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi na inom mieste než v maternici. Najčastejšiesamimomaternicové tehotenstvo vyskytuje vo vajcovode. Vajcovody nie sú určené na to, aby udržali rast embrya, preto sa oplodnené vajíčko nemôže správne rozvíjať, teda prežiť. Rastúce tkanivo môže zapríčiniť prasknutie vajcovodu a spustiť krvácanie do brušnej dutiny, ktoré ohrozuje život. Keď žena zistí, že má pozitívny tehotenský test, mala by navštíviť svojho gynekológa, ktorý za pomoci ultrazvuku skontroluje, či je vajíčko usadené správne v maternici.
Príčiny mimomaternicového tehotenstva nie sú vždy jasné. Často sa spája s rizikovými faktormi, ako je zápal a zjazvenie vaječníkov z predchádzajúceho ochorenia, infekcia alebo operácia, hormonálne faktory, genetické abnormality, vrodené chyby, ktoré ovplyvňujú tvar a stav vaječníkov a reprodukčných orgánov, vek matky vyšší než 35 rokov, história pohlavne prenosných chorôb (kvapavka, chlamýdie).
Nevoľnosť a bolestivosť prsníkov sú častými príznakmi v mimomaternicovom aj v maternicovom tehotenstve. V mimomaternicovom tehotenstve sú najčastejšími príznakmi ostré bolesti v bruchu, panve, ramene alebo krku, prichádzajúce vo vlnách. Silná bolesť, ktorá sa vyskytuje na jednej strane brucha, ľahké až silné vaginálne špinenie alebo krvácanie, závrat alebo mdloby.
Ak má lekár podozrenie, že žena má mimomaternicové tehotenstvo, vyšetrí krv a moč na prítomnosť HCG. Nasleduje vyšetrenie brucha ultrazvukom, aby vylúčil prítomnosť plodu v maternici.
Vzhľadom na to, že oplodnené vajíčko nemôže prežiť mimo maternice, musí byť tehotenstvo ukončené. Používajú sa dve metódy – lieky a chirurgický zákrok. Ak sa vajcovod neroztrhol a tehotenstvo nepokročilo príliš ďaleko, môže lekár podať injekciu methotrexátu (Trexall), ktorý zabraňuje rastu buniek a embryo odumrie.
V iných prípadoch je nutná operácia. Najbežnejšia je laparoskopia. Lekár urobí v podbruší veľmi malé rezy a vloží tenký flexibilný nástroj (laparoskop), ktorým odstráni embryo. Ak je vajcovod poškodený, musí lekár odstrániť aj ten.
Neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť mimomaternicovému tehotenstvu, ale sú spôsoby, ako znížiť riziko jeho vzniku. Ide o obmedzenie počtu sexuálnych partnerov a používanie kondómu pri pohlavnom styku, ktorý pomáha predchádzať sexuálne prenosným infekciám a znižuje riziko zápalového ochorenia panvy. Vhodné je nefajčiť alebo prestať fajčiť skôr, než sa pokúsite otehotnieť.