10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Močový katéter

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Močový katéter je dutá, čiastočne flexibilná tuba, ktorá odvádza moč z močového mechúra do drenážneho vrecka. Močové katétre sa dodávajú v mnohých veľkostiach a typoch. Môžu byť vyrobené z gumy, plastu (PVC) a silikónu. Využívajú sa v situáciách, keď sa nedá vyprázdniť močový mechúr prirodzenou cestou cez močovú rúru. Bez zavedenia močového katétra by sa moč hromadil v močovom mechúre a močových cestách a spôsoboval by nárast tlaku v obličkách. To by mohlo viesť k trvalému poškodeniu až zlyhaniu obličiek. Močové katétre sa môžu využívať dočasne, kým neodznie príčina. U starších ľudí a pacientov s trvalým poškodením je ich indikácia trvalá.

    Indikácia využitia močového katétra

    Zavedenie katétra sa označuje aj ako cievkovanie alebo katetrizácia. Lekár môže odporučiť zavedenie močového katétra v situácii, keď pacient nedokáže kontrolovať únik moču, alebo v prípadoch retencie (zadržiavania) moču alebo neschopnosti močového mechúra moč vylúčiť. Dôvody retencie moču môžu zahŕňať prítomnosť prekážky v močových cestách (zablokovaný prietok moču v dôsledku kameňov močového mechúra alebo obličiek, krvné zrazeniny v moči alebo závažné zväčšenie prostaty), operáciu prostaty, chirurgickú operáciu v oblasti genitálií, poškodenie nervov močového mechúra, poranenia miechy, komplikácie sprevádzajúce duševné poruchy (napríklad demencia), ale aj užívanie liekov, ktoré zhoršujú schopnosť svalov močového mechúra (zvieračov).

    Typy močových katétrov

    Močové katétre sú označované podľa pacientov, ktorí ich použili prví. Líšia sa parametrami (priemer, dĺžka), ktoré sa udávajú v stupňoch Charriérovej stupnice (°Ch), pričom s narastajúcou hodnotou °CH sa zväčšuje lúmen močového katétra. Najčastejšie sa využívajú katétre 18 – 24 °Ch.

    Nelatónov katéter má dĺžku od 24 do 36 cm, je rovný, vyrobený z mäkkého materiálu, s jedným alebo dvoma otvormi na konci katétra. Využíva sa pri jednorazovom cievkovaní, častejšie u detí a žien v treťom trimestri gravidity.

    Tiemannov katéter je vyrobený z pevnejšieho materiálu. Nie je rovný, ale na konci ohnutý a ukončený guľôčkou. Lekári tento typ používajú v prípade cievkovania mužov s hypertrofovoanou (zväčšenou) prostatou.

    Mercierov katéter je polotuhý a ohnutý do tupého uhla.

    Ďalší typ, kovový katéter, má tvar písmena S. Jeho indikácia je vhodná v prípade zúženia močovej rúry mužov.

    Foleyho katéter, označovaný ako balóniková cievka, má nad otvorom malý balónik, ktorý sa po zavedení do močového mechúra naplní sterilnou vodou, čím sa zabraňuje jeho uvoľneniu.

    Zdravotník zvyčajne zavádza močový katéter do močového mechúra cez močovú rúru. V niektorých prípadoch sa však zavádza cez malý rez v brušnej dutine. Tento typ je známy ako suprapubický katéter. Kondómové katétre sa do močovej rúry nezavádzajú, ale nasadzujú sa priamo na pohlavný úd. Využívajú sa u mužov, ktorí nemajú problémy s retenciou moču, ale majú vážne funkčné alebo mentálne postihnutia, ako je demencia. Rúrka vedie z kondómového návleku priamo do drenážneho vrecka. Tieto katétre sú všeobecne pohodlnejšie a znamenajú nižšie riziko infekcie. Kondómové katétre zvyčajne treba meniť denne, niektoré značky sú však určené na dlhšie použitie.

    Komplikácie

    K častým problémom v súvislosti s cievkovaním patrí zanesenie infekcie do močového mechúra a močových ciest, bolestivosť v prípade zvolenia nesprávnej veľkosti, zmenšenie kapacity mechúra pri dlhodobej kateterizácii, mechanické poškodenie močovej rúry a vytrhnutie močového katétra.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    infekciamočová inkontinenciamočový mechúr