V lete zápasia nemocnice s nedostatkom krvi. Nielen dovolenky bránia darcom absolvovať plánované odbery. Leto pre nich predstavuje aj tieto nástrahy.
Krv je špeciálna komodita. Krvné transfúzie môžu byť potrebné pre pacientov s rakovinou, vážne zranenia, operácie, pôrody, krvné poruchy, anémiu a mnohé ďalšie stavy.
Ak sa rozhodnete pre darcovstvo, vaša krv môže zachrániť niekoľko životov, ak je rozdelená na jednotlivé zložky – červené krvinky, krvné doštičky a plazmu. V skutočnosti môže jeden polliter krvi zachrániť až tri životy. Svetový deň darcov krvi si každý rok pripomíname 14. júna.
Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka (každé tri mesiace), ženy trikrát do roka (každé štyri mesiace). Je to čas, ktorý dovolí, aby si vaše telo úplne doplnilo počet červených krviniek a zásob železa po predchádzajúcom odbere.
Podrobné informácie o darcovstve ponúka portál mojakrvnaskupina.sk.
Krvné doštičky a plazma (ak sa odoberajú pomocou aferetického prístroja – separátora) sa môžu darovať častejšie, a to raz za dva týždne. Je to tým, že telo si nahradí stratu doštičiek a plazmy oveľa rýchlejšie ako stratu červených krviniek a železa. Doštičky sa vrátia na normálnu hladinu už po 72 hodinách po darovaní.
Čo robiť a čo nie pred odberom?
Čo vás čaká na odbernom mieste?
Na odberovom pracovisku sa preukážete dokladom totožnosti a kartou poistenca, pravidelní darcovia aj preukazom darcu. Po vyplnení dotazníku darcu nasleduje odber vzorky krvi. Z nej sa zisťuje krvný obraz, hladina krvného farbiva a krvná skupina. V niektorých transfúznych centrách dostanete po tomto vyšetrení malé občerstvenie.
Následne vás vyšetrí lekár. Zmeria tlak krvi a pulz, fonendoskopom vyšetrí pľúca a srdce. Aj vďaka tomuto vyšetreniu majú darcovia krvi svoj zdravotný stav pod kontrolou. Bonus navyše – kým bežný poistenec má nárok na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára raz za dva roky, darca krvi ju môže absolvovať každý rok.
Ak vyšetrenia ukážu, že môžete darovať krv, sestra vám na odberovom lôžku vydezinfikuje lakťovú jamku a odoberie približne 450 ml krvi z lakťovej žily. Takéto množstvo je pre darcu neškodné.
Odber trvá 5 až 15 minút a po ňom sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Nasleduje občerstvenie v bufete.
Čo robiť po odbere krvi?
Alergia všeobecne nie je kontraindikáciou darcovstva, iba v prípade akútnych prejavov a liečby. Avšak počas užívania alergénovej imunoterapii včelím a osím extraktom darovať krv nemôžete.
Darovanie krvi s vírusom herpes simplex v anamnéze je zvyčajne prijateľné. Dôležité je, aby lézie boli suché, zahojené. Darovanie krvi je možné až dva týždne po vymiznutí príznakov.
Doporučujeme darovanie krvi až po vymiznutí príznakov.
Po menších chirurgických zákrokoch môže ísť darca na odber 1 týždeň po zahojení a vybratí stehov. Podľa stavu a rozsahu chirurgického zásahu odporúčame skontaktovať sa s lekárom transfuziologického zariadenia.
Otras mozgu vás nevylučuje trvalo z darovania. O možnosti darovania krvi rozhoduje lekár transfuziologického pracoviska pred samotným odberom.
Salmonelóza je črevné infekčné ochorenie, darovanie odporúčame až 3 týždne po preliečení.
Ak nemal darca aspoň dva roky astmatický záchvat, a momentálne neberie lieky, môže darovať krv. Musí sa pred darovaním s lekárom porozprávať na transfúznom pracovisku.
Na Slovensku podľa Vyhlášky 158/2015 Zz. dojčiaca matka nemôže darovať krv. Ak prestane dojčiť a má dobrý krvný obraz, po pol roku môže prísť darovať.
Opakovaný darca krvi, ak je zdravý môže darovať krv do 65 rokov veku. Novodarca nemôže mať viac ako 60 rokov. Samozrejme to musí posúdiť lekár transfúzneho pracoviska, v nevyhnutných prípadoch (napr. ak potrebuje darovať pre blízkeho) a lekár ho uzná za vhodného, môže ho pustiť k darovaniu aj po prekročení vekového limitu.
Celiatik, ak je na diéte a nemá zdravotné problémy, má dobrý krvný obraz, môže darovať krv.
Po uštipnutí kliešťom by sa malo počkať aspoň mesiac. Ak nemá darca problémy po mesiaci (začervenanie v mieste prisatia kliešťa, teploty, bolesť…), môže prísť darovať krv. Ak mal problémy, treba to doriešiť najprv cestou infektológa.
V prípade potravinovej alergie alebo histamínovej intolerancie, ak sa darca cíti dobre, drží diétu, nemá zdravotné ťažkosti a má dobrý krvný obraz (nie je napr. chudokrvný), môže prísť darovať krv.
Ak napriek tomu, že sa darca na darovanie pripraví (dostatok tekutín, spánku, ľahké raňajky…) a nemá dobré žily, bohužiaľ musí byť vyradený z darovania. Vhodná žila je nevyhnutná na darovanie, ihla je hrubšia ako ihla pri bežnom odbere krvi.
Ak trpí darca depresiou, je liečený psychiatrom, má byť vylúčený z darovania. Ak je úzkostný, je to na zvážení lekára , či mu darovanie dovolí, ale nie je to vhodné, ak sa necíti komfortne, je úzkostlivý. Jeho stav sa počas darovania môže zhoršiť, kvôli možnej nevoľnosti nie je darovanie vhodné.
Menšie ošetrenie stomatológom – darca môže darovať najskôr po 72h od zákroku (vŕtanie, výplň…). Po väčších zákrokoch platí ako pre operácie – 6 mesiacov vyradenie.
Po väčších operačných zákrokoch je darca vyradený na pol roka z darovania, alebo 4 mesiace od vystavenia riziku za predpokladu, že DNA/RNA test na hepatitídu B, C, HIV je negatívny. Po menších chirurgických zákrokoch (napr. materské znamienko, malé úrazy) jeden týždeň po zahojení a vybratí stehov môže darovať krv. Posúdi vždy lekár transfuziologického pracoviska.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.mojakrvnaskupina.sk/
https://www.ntssr.sk/web/o_darovani_krvi