23.08.2023 • 5 minút na prečítanie

Na alergiu už existuje liek – alergénová imunoterapia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Funguje pri alergii na roztoče, pleseň aj uštipnutie hmyzom. Alergénová imunoterapia sa nedá uplatniť pri potravinových alergiách. 

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je alergénová imunoterapia
  • na akom princípe imunoterapia funguje
  • aké typy imunoterapie poznáme
  • ktoré alergie je možné liečiť imunoterapiou
  • ako dlho trvá liečba alergénovou imunoterapiou
  • aké môže mať alergénová imunoterapia nežiaduce účinky
  • akú má alergénová imunoterapia úspešnosť
  • pre koho sa alergénová imunoterapia neodporúča

Aj keď sú lieky dostupné na alergiu zvyčajne účinné v tlmení alergických príznakov, alergiu vyliečiť nevedia. Preto sú od týchto liekov alergici závislí. Alergénová imunoterapia je jediný dostupný spôsob liečby alergie, keďže znižuje závažnosť príznakov a potrebu liekov u mnohých alergikov.

Čo je alergénová imunoterapia?

Alergénová imunoterapia je liečba navrhnutá tak, aby zmenila odpoveď imunitného systému na alergény. Terapia pozostáva z pravidelného podávania postupne sa zvyšujúcich dávok alergénov pacientom. Jej cieľom je znížiť citlivosť organizmu na dané alergény a  znížiť tak závažnosť alergických reakcií.

Imunoterapia ponúka rôzne výhody vrátane dlhotrvajúcej úľavy od nepríjemných alergických reakcií a zníženia závislosti od liekov na alergiu. Navyše jej účinky často pretrvávajú aj po prerušení liečby, čo z nej robí nákladovo efektívne dlhodobé riešenie.

Na akom princípe funguje alergénová imunoterapia?

U alergikov imunitný systém zaobchádza s neškodnými látkami (alergénmi), ako sú peľ, roztoče alebo určité potraviny, ako keby boli nebezpečnými útočníkmi. To spúšťa búrlivú reakciu, ktorá vedie k príznakom, ako je napríklad kýchanie, kašľanie, opuch slizníc, svrbenie či ťažkosti s dýchaním.

Imunoterapia je založená na princípe desenzibilizácie. Ide o postupné navodenie imunitnej tolerancie, keď sa imunitný systém naučí rozpoznávať alergény ako neškodné a prestáva voči nim vytvárať prehnanú imunitnú odpoveď. Imunitný systém začne produkovať špecifické imunitné bunky nazývané regulačné T-bunky. Tieto T-bunky hrajú kľúčovú úlohu pri upokojení prehnanej alergickej reakcie. Postupom času pomáhajú zmierniť imunitnú odpoveď z agresívnej na kontrolovanú.

V roku 2021 užívalo alergénovú imunoterpiu iba 13 percent poistencov Dôvery trpiacich alergickou nádchou, hoci pomôcť by mohla až polovici všetkých alergikov. Jednou z príčin je, že pacientom sa nepozdáva časová náročnosť liečby – trvá 3 až 5 rokov a nemožno ju prerušiť. Zdravotná poisťovňa Dôvera preto motivuje lekárov, aby tento spôsob liečby alergií svojim pacientom predpisovali.

Alergénová imunoterapia skúsenosti
Prostock-studioú/shutterstock.com

Aké typy alergénovej imunoterapie poznáme?

Existujú dva hlavné typy alergénovej imunoterapie, a to podkožná alebo subkutánna imunoterapia a sublingválna imunoterapia, ktorá sa dáva pod jazyk. Oba prístupy majú rovnaký cieľ, a to znecitlivieť  imunitný systém na alergény. Líšia sa len v podaní alergénov. 

  • Subkutánna imunoterapia 

Ide o imunoterapiu, pri ktorej sa podáva alergén pomocou injekcie pod kožu do ramena. Používa sa malá tenká ihla, preto je liečba len minimálne bolestivá. Imunoterapia vo forme injekcie by sa mala vždy podávať v zdravotníckom zariadení pod lekárskym dohľadom. Po podaní imunoterapie by sa mal pacient zdržiavať v zdravotníckom zariadení minimálne pol hodinu

  • Sublingválna imunoterapia

Sublingválna imunoterapia spočíva v umiestnení alergénov, vo forme tabletiek pod jazyk, kde sú vstrebané sliznicami. Alergén sa ponechá niekoľko minút pod jazykom a následne sa prehltne. Táto forma imunoterapie sa môže užívať aj v pohodlí domova, nakoľko je pri nej oveľa menšia šanca výskytu nežiaducich účinkov. V porovnaní so subkutánnou imunoterapiou je však drahšia a menej účinná

Ktoré alergie je možné liečiť alergénovou imunoterapiou?

Alergénová imunoterapia môže byť účinná pri liečbe rôznych alergií, najmä tých, ktoré sú spúšťané vzdušnými alergénmi alebo jedom hmyzu. Medzi alergie, ktoré je možné liečiť imunoterapiou, patrí:

  • Alergia na peľ

Peľ stromov, tráv či burín, ktoré môžu spôsobiť alergickú rinitídu (sennú nádchu). 

  • Alergia na roztoče

Roztoče sú drobný hmyz, ktorému sa darí v domácom prachu.

  • Alergia na srsť

Alergia na srsť domácich zvierat vrátane mačiek, psov a iných zvierat, ktorá môže viesť k alergickej rinitíde a astme.

  • Alergia na plesne

Spóry plesní, ktoré sa nachádzajú najmä vo vlhkom prostredí.

  • Alergia na jed hmyzu

Uštipnutie včelou, osou, sršňom či mravcami.

Alergénová imunoterapia v liečbe potravinových alergií nie je bežne rozšírená. V tejto oblasti stále prebieha výskum. 

Ako dlho je potrebné podstupovať alergénovú imunoterapiu?

Trvanie alergénovej imunoterapie sa môže líšiť v závislosti od pacienta, konkrétnych cieľových alergénov a zvoleného liečebného postupu (subkutánna imunoterapia alebo sublingválna imunoterapia). Vo všeobecnosti je alergénová imunoterapia postupný dlhodobý proces, ktorý zahŕňa nasledovné fázy:

  • Úvodná fáza

Táto fáza zahŕňa podávanie alergénu vo zvyšujúcich sa dávkach raz alebo dvakrát týždenne. Jej dĺžka závisí od toho, ako často sa injekcie podávajú, ale vo všeobecnosti sa pohybuje od troch do šiestich mesiacov.

  • Udržiavacia fáza

Akonáhle sa dosiahne účinná dávka, pacient vstúpi do udržiavacej fázy, počas ktorej sa intervaly medzi dávkami predlžujú. Časové úseky medzi jednotlivými dávkami môžu byť  v trvaní od dvoch do štyroch týždňov. Udržiavacia liečba môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov v závislosti od individuálnej imunitnej odpovede a plánu liečby.

Lekár môže odporučiť udržiavanie imunoterapie aj 3 až 5 rokov, aby sa znížila pravdepodobnosť, že sa alergia vráti. Počas imunoterapie môžete aj naďalej užívať svoje lieky na alergiu, ak potrebujete. Lieky na astmu sa odporúča užívať v rovnakom čase a rovnakým spôsobom. 

Ako sa zbaviť alergie
Caption

Aké môže mať alergénová imunoterapia nežiaduce účinky?

Typickou reakciou na imunoterapiu je začervenanie a opuch v mieste vpichu. K tomu môže dôjsť okamžite alebo niekoľko hodín po ošetrení. V niektorých prípadoch môžu pacienti pociťovať príznaky alergie, ako je kýchanie, upchatý nos alebo žihľavka. Najväčším rizikom je závažná alergická reakcia, anafylaxia. Aj keď sa vyskytuje len veľmi zriedkavo, netreba ju podceňovať. Preto je nevyhnutné po ošetrení počkať v ambulancii lekára aspoň 30 minút a niekoľko hodín sa vyhýbať cvičeniu. Užitie antihistaminík pred ošetrením môže znížiť riziko vedľajších účinkov. 

Pri sublingválnej imunoterapii môžu nežiaduce účinky zahŕňať miestny opuch sliznice, svrbenie alebo podráždený žalúdok. Závažné vedľajšie účinky sú pri tomto type imunoterapie veľmi zriedkavé.

Akú úspešnosť má alergénová imunoterapia?

Výskum ukazuje, že alergénová imunoterapia môže znížiť pravdepodobnosť, že pacient bude mať závažnú alergickú reakciu na bodavý hmyz, z približne 6 z 10 na menej ako 1 z 10. Takmer každý pacient s alergickou rinitídou (sennou nádchou) má po alergénovej imunoterapii výrazné zlepšenie príznakov (upchatý nos, nádcha, kýchanie a svrbenie) a teší sa z lepšej kvality života.

Ukázalo sa tiež, že alergénová imunoterapia má trvalé výhody pri astme, akviete, ktorý alergén je zodpovedný za príznaky astmy. Terapia môže tiež zabrániť rozvoju astmy u detí s alergickou nádchou.

Komu sa alergénová imunoterapia neodporúča?

Alergénová imunoterapia môže byť pre niektorých pacientov nevhodná z dôvodu rôznych faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť jej bezpečnosť alebo účinnosť. Imunoterapia sa neodporúča:

  • Pacientom, ktorí trpia ťažkou nekontrolovanou astmou

Astma, ktorá nie je dobre liečená, môže zvýšiť riziko závažných reakcií počas imunoterapie.

  • Pacientom s určitými zdravotnými stavmi

Ľudia so zdravotnými problémami, ako sú autoimunitné ochorenia, určité srdcové ochorenia alebo niektoré poruchy imunitného systému, nemusia byť vhodnými i kandidátmi na imunoterapiu. Každý pacient je však iný, preto je potrebné dôkladne zhodnotiť zdravotný stav, aby sa zistilo, či je preňho terapia vhodná

  • Malým deťom

Alergénová imunoterapia sa často neodporúča pre veľmi malé deti (zvyčajne mladšie ako 5 rokov), pre problémy pri podávaní liečby a pre potenciálne ťažkosti pri presnej diagnostike alergií.

  • Tehotným ženám

Bezpečnosť alergénovej imunoterapie počas tehotenstva doposiaľ nie je dobre preskúmaná a jej použitie je vo všeobecnosti obmedzené na situácie, keď potenciálne prínosy prevažujú nad rizikami. Ak ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, je dôležité poradiť sa o imunoterapii s lekárom.


Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-shots/about/pac-20392876

https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/allergy-shots-(immunotherapy)

https://www.allergy.org.au/patients/allergy-treatments/immunotherapy

https://www.healthdirect.gov.au/allergen-immunotherapy

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergiaalergia na roztočeimunoterapiakožaPríznaky