27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Odsávať či neodsávať?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nádcha je ochorením, ktoré každému z nás dokáže výrazne zmeniť kvalitu života. Kým dospelí ľudia a staršie deti si s hlienovým sekrétom z nosa dokážu ľahko poradiť – jednoducho ho odstránia vysmrkaním sa, u malých detí už nastáva problém. Odporúčajú lekári používať odsávačku na vysávač?

Vhodná prevencia

Stále platí zásada, ľahšie je ochoreniu predchádzať, ako ho potom liečiť.

V rámci preventívnych opatrení zahlieňovania a sťaženého dýchania cez noštek môžeme považovať za prvoradé:

  • preplachy nosových dutín u starších detí minerálnymi alebo morskými vodami dvakrát denne – ráno aj večer,
  • u bábätiek vytieranie a zvlhčovanie nosových dutín vatovou štetôčkou namočenou v minerálnej alebo morskej vode,
  • zvlhčovanie vzduchu v interiéri,
  • pri dlhodobom zahlieňovaní u dieťaťa je vhodná konzultácia s imunoalergológom za účelom vylúčenia alebo potvrdenia alergie na kravské mlieko.

Už pri akútnej nádche a zahlienení je vhodné prechodne vyvýšiť hlavu dieťaťa podložením vyššieho vankúša za účelom zlepšenia dýchania cez nos.

Často sa v praxi lekári stretávajú s mamičkami, ktoré navštívia ORL ambulanciu s tým, že ich bábätká, aj napriek intenzívnej starostlivosti (odsávanie hlienov vysávačom, aplikácia nosových kvapiek, užívanie antibiotickej liečby), sú dlhodobo zahlienené. Zaužívanou metódou odstraňovania soplíkov z nosa u malých detí je používanie odsávačiek. Na trhu sú rôzne:

  • balónikové,
  • hadičkové,
  • batériové
  • odsávačky na vysávač.

Odsávačky hlienov na vysávač

Snáď najzaužívanejšie a veľmi obľúbené sú práve odsávačky na vysávač, lebo pri ich použití dochádza k rýchlemu uľahčeniu dýchania. Pozor! Pri dlhodobom odsávaní nošteka odsávačkou na vysávač hrozí mechanické poškodenie sliznice nosových dutín a hlavne dochádza k nadpriemernej tvorbe sekrétu, a tým aj k zahlieneniu dieťaťa.

Mechanické poškodenie nosovej sliznice môže mať za dôsledok aj prechodné poškodenie čuchu. Pri dlhodobom používaní odsávačky na vysávač je menšia pravdepodobnosť, že sa dieťa v primeranom veku naučí noštek fúkať samostatne. Vyfúkať noštek za pomoci druhej osoby by dieťa malo vedieť približne od 3 rokov.

Ak už niekto má potrebu používať pri hygiene nošteka odsávačku, odporúča sa, aby sa používala čo najmenej (neaplikovať priamo do nosovej dutiny) a čo najšetrnejšie. Odporúča sa užívanie odsávačiek v minimálnej miere, nakoľko sa aj bez ich užívania a pri dodržaní nižšie popísaných postupov stav detičiek rýchlo zlepší a upraví.

Čo odporúčajú špecialisti?

V prípade zahlieneného nošteka je najvhodnejší preplach nosových dutín široko dostupnou škálou minerálnych a morských vôd 3 až 4-krát denne, čím dôjde k výraznému zriedeniu sekrétu a odstráneniu patogénov, k zvlhčeniu sliznice nosa.

Následne sa aplikujú detské nosové kvapky formou vytierania, napr. použitím vatových ušných tyčiniek namočených v nosových kvapkách. Nosové kvapky je u detí vhodné aplikovať iba pri akútnej nádche (nie preventívne), s maximálnou odporúčanou dobou užívania do 7 dní!

Deti do 2 až 3 rokov si nevedia vyfúkať noštek, čo má za následok sťažené dýchanie cez nos, chrápanie. Následne dochádza v teplom a vlhkom prostredí k pomnoženiu choroboplodných zárodkov a k vzplanutiu bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Ako pomôcť našim najmenším?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia