03.10.2024 • 5 minút na prečítanie

Odsávať či neodsávať? Poradíme vám, čo zaberá na nádchu u detí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Upchatý nos u detí je bežná vec, no pre rodičov zakaždým predstavuje výzvu. Deti do 2 až 3 rokov si nevedia vyfúkať noštek, čo im môže spôsobiť nepohodlie, ovplyvniť kŕmenie a narušiť spánok. Aj keď zvyčajne nejde o nič vážne, dôležité je vedieť, ako tento stav rozpoznať a zvládnuť a kedy si vyžaduje lekársku starostlivosť.

Príčiny upchatého nosa u detí

Upchatý nos u bábätiek môže byť spôsobený rôznymi faktormi, z ktorých väčšina je pomerne hojná a spravidla nezávažná:

Vírusové infekcie – jedna z najčastejších príčin, ktorá vedie k zvýšenej tvorbe hlienu, je prechladnutie spôsobené vírusovými infekciami.

Alergie – bábätká môžu reagovať na alergény, ako je prach, srsť domácich zvierat, peľ alebo pleseň, čo im môže upchať noštek.

Suchý vzduch alebo dráždivé látky – vystavenie suchému prostrediu, cigaretovému dymu, silným parfumom či chemikáliám zvykne vysušiť a podráždiť nosové priechody a spustiť hlieny.

Prerezávanie zubov – aj keď to nebýva pravidlom, prerezávanie zúbkov tiež občas vedie k mierne upchatému nosu v dôsledku zvýšenej produkcie slín a hlienu.

Upchatý nos u novorodencov – u novorodencov sa upchatý nos často vyskytuje z dôvodu ich malých a úzkych nosových priechodov alebo zvyškov plodovej vody, ktorá nebola úplne vyčistená.

Aj problémy s kŕmením môžu naznačovať plný nos u detí

Príznaky upchatého nosa u detí sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti situácie. Zvýšenú pozornosť venujte obzvlášť:

  • Hlasnému alebo namáhavému dýchaniu – bábätká s upchatým nosom môžu hlasno dýchať so zvukmi smrkania.
  • Problémom s kŕmením – keďže deti sa pri kŕmení spoliehajú na dýchanie nosom, jeho upchatie môže zapríčiniť problémy s dojčením.
  • Nervozite alebo podráždenosti – detičky, ktorým sa ťažko dýcha, bývajú nervózne a podráždené.
  • Ťažkostiam so spánkom – upchatý nos bábätkám bráni v zdravom spánku, čo má za následok časté prebúdzanie alebo nepohodlie počas odpočinku.
  • Kašľu alebo kýchaniu – v snahe zbaviť sa hlienov zvyknú deti častejšie kýchať, prípadne sa u nich rozvinie ľahký kašeľ.

Ako uvoľniť upchatý nos u detí?

Na uvoľnenie upchatého nošteka existuje niekoľko bezpečných a účinných metód, vďaka ktorým bude vaše dieťatko zase môcť voľne dýchať. 

  • Kvapky s morskou vodou – pomáhajú v nose dieťatka riediť a uvoľňovať hlien, čo uľahčuje jeho odstránenie. Do každej nosovej dierky aplikujte 1 – 3 kvapky, kým dieťa leží, chvíľu počkajte a potom jemne utrite uvoľnený hlien. Morská voda je prírodné riešenie upchatého nosa, ktoré ho pomáha odblokovať bez podráždenia.
  • Odsávačka – na trhu sú dostupné mnohé druhy odsávačiek soplíkov, medzi ktoré patria:
    • Balóniková odsávačka – je praktická a jednoduchá na používanie. Jej koniec má tvar balónika, ktorý pri odsávaní soplíkov u novorodencov stlačíte, hrot zavediete do nosovej dierky a balónik uvoľníte, čím sa doň nasajú hlieny.
    • Manuálna odsávačka – ide o hadičku s náustkom, cez ktorý môžete dieťatku soplíky vysať do zásobníka. Ponúka väčšiu kontrolu a silnejšie sanie ako balónikový typ.
    • Odsávačka na baterky – soplíky odsáva automaticky po zapnutí prístroja. Jej použitie je pohodlné a ponúka konzistentné sanie, je však drahšia a vyžaduje výmenu batérie alebo nabíjanie.
    • Odsávačka s pripojením na vysávač – na odstránenie hlienov z nosa využíva nasávaciu silu vysávača. Často sa dodáva s nástavcom navrhnutým na bezpečné použitie v nosových dierkach dieťaťa. Aj keď je tento typ odsávačky efektívny, pre bábätko môže byť nadmerný hluk vysávača nepríjemný.
Shutterstock.com
  • Inhalátor – inhalátor na upchatý nos u dojčiat využíva jemnú hmlu, ktorá pomáha zriediť hlieny a znížiť zápal v nosových dutinách. Inhalovať možno fyziologický roztok, ktorý sa dá kúpiť v lekárni, prípadne ho môžete vyrobiť aj doma tak, že zmiešate 9 gramov kuchynskej soli v 1 litri prevarenej vychladnutej vody. 
  • Zvlhčovanie vzduchu – sú skvelým spôsobom, ktorý môže pomôcť rozložiť hlien v nošteku. Zariadenie môžete nechať bežať celý deň, ale najmä kým vaše dieťatko spí. Ak náhodou nemáte zvlhčovač vzduchu, môžete pustiť teplú sprchu, počkať, kým sa vytvorí para, a posedieť si s dieťatkom na pár minút v kúpeľni. 
  • Uistite sa, že vaše dieťa pije dostatok tekutín – správna hydratácia pomáha riediť hlien, vďaka čomu ho detský organizmus ľahšie prirodzene vyčistí.
  •  Zvýšená poloha hornej časti tela dieťatka – môžete mierne nadvihnúť matrac v postieľke, aby bola horná časť tela dieťaťa vo zvýšenej polohe. Zdvihnutie hlavičky môže pomôcť lepšie odvádzať hlien z nosa, čo dieťatku uľahčí dýchanie počas spánku. 

Pozor na silné odsávanie soplíkov pri odsávačkách na vysávač

Odsávačky na vysávač sú veľmi obľúbené, lebo pri ich použití dochádza k rýchlemu uľahčeniu dýchania dieťatka. Majte sa však na pozore – pri dlhodobom odsávaní nošteka odsávačkou na vysávač hrozí mechanické poškodenie sliznice nosových dutín a hlavne dochádza k nadpriemernej tvorbe sekrétu, a tým aj k zahlieneniu dieťaťa.

Mechanické poškodenie nosovej sliznice môže mať za následok aj prechodné poškodenie čuchu. Pri častom používaní odsávačky na vysávač je tiež menšia pravdepodobnosť, že sa dieťa v primeranom veku naučí noštek fúkať samostatne. Vyfúkať si ho za pomoci druhej osoby by malo vedieť približne od 3 rokov.

Ak pri hygiene nošteka volíte odsávačku na vysávač, odporúča sa, aby ste ju používali v minimálnej miere a neaplikovali ju priamo do nosovej dutiny. Aj bez užívania odsávačiek a pri dodržaní vyššie popísaných postupov sa totiž stav detičiek rýchlo zlepší a upraví.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
pediatria

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje