10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nádor hypofýzy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hypofýza je centrálny orgán endokrinného systému. Nachádza sa v oblasti tureckého sedla (časť klinovej kosti). S hypotalamom je spojená stopkou. Skladá sa z dvoch častí – adenohypofýzy a neurohypofýzy. Najčastejším tumorom hypofýzy je benígny adenóm. Adenómy môžu byť afunkčné alebo spôsobovať nadprodukciu hormónov. Pri makroadenómoch je najčastejšou metódou liečby neurochirurgická intervencia.

Vznik a príčiny

Najčastejšími nádormi hypofýzy sú hypofyzárne adenómy. V oblasti tureckého sedla sa môžu vyskytovať kraniofaryngeómy, chordómy, meningómy, sarkómy, gliómy, tumory z granulárnych buniek, schwannómy, tumory z germinálnych buniek, cievne tumory a metastázy.

Adenómy sa delia podľa veľkosti na mikro- a makroadenómy (> 1 cm). Podľa klinickej aktivity na afunkčné adenómy a adenómy s nadprodukciou hormónov. Tie sa rozdeľujú podľa produkovaného hormónu na prolaktinómy, somatotropinómy, kortikotropinómy, tyreotropinómy a gonadotropinómy.

Príznaky

Endokrinologické príznaky vznikajú pri nadprodukcii hormónov. Pri útlaku zdravého tkaniva, obvykle makroadenómom, sa môžu objaviť príznaky z nedostatku jedného alebo viacerých hormónov (hypopituitarizmus). Útlakom okolitých štruktúr vznikajú príznaky z lokálneho expanzívneho správania. Najčastejší je útlak optického traktu (bitemporálna hemianopsia, slepota, porucha vnímania červenej farby, skotómy).

Ďalej môže adenóm utláčať hypotalamus (poruchy chuti do jedla, obezita, poruchy správania, autonómneho nervového systému, termoregulácie, diabetes insipidus centralis, poruchy spánku), sinus cavernosus (diplopia, ptóza viečka), temporálny lalok (čuchové halucinácie), frontálny lalok (anosmia, poruchy osobnosti), centrálne štruktúry (bolesti hlavy, hydrocefalus, demencia, psychózy). Pituitárna apoplexia sa prejaví bolesťou hlavy, zhoršením zraku, oftalmoplégiou, somnolenciou. Zapríčiňuje ju krvácanie v adenóme.

Diagnostika

Testujú sa hormóny hypofýzy na zistenie zvýšenej, prípadne zníženej hypofyzárnej funkcie. Zo zobrazovacích vyšetrení sa využíva MR. Dôležité je oftalmologické vyšetrenie zamerané na posúdenie zorného poľa (perimeter), ktoré odhalí prípadný útlak zrakovej dráhy. Hodnotí sa aj vízus a pohyblivosť bulbov a viečok.

Liečba

Afunkčné mikroadenómy sa obvykle iba sledujú. Pri raste sa realizuje neurochirurgická intervencia. Afunkčné makroadenómy sú indikované na neurochirurgické riešenie (zvyčajne transsfenoidálny prístup). Môže sa použiť aj rádioterapia.

V prípade hormonálne aktívnych adenómov je metódou voľby zvyčajne neurochirurgické odstránenie. Pri prolaktinóme je liečbou prvej voľby podávanie agonistu dopamínu. Pri deficite hormónov a po operácii je indikovaná hormonálna substitučná liečba.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
adenómbolesť hlavyčuchové halucináciediplopiahypofýzahypotalamusporucha spánkuskotómy