21.09.2021 • 10 minút na prečítanie

Nádory hypofýzy – môžu byť neškodné, no pri nadprodukcii jej hormónov spôsobujú skutočný chaos

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nádory hypofýzy sú abnormálne výrastky, vyvíjajúce sa – ako už z názvu vyplýva – v hypofýze. Niektoré nádory hypofýzy majú za následok tvorbu veľkého množstva hormónov, ktoré regulujú dôležité funkcie vášho tela. Avšak, niektoré nádory hypofýzy môžu pôsobiť aj opačným spôsobom – produkciou menšieho množstva hormónov.

Väčšina nádorov hypofýzy sú nerakovinové (benígne) bujnenia – adenómy. Adenómy zostávajú v hypofýze alebo okolitých tkanivách a nerozširujú sa do iných častí tela.

V našom článku sa dozviete:

  • čo je to hypofýza a aké hormóny produkuje,
  • nádory hypofýzy – ich delenie a čo spôsobujú,
  • prečo vznikajú a či je možné ich vzniku predísť,
  • diagnostiku a následnú liečbu.

Zoznámte sa s hypofýzou – podmozgovou žľazou

Hypofýza je malá žľaza nachádzajúca sa vo vnútri lebky tesne pod mozgom a nad nosnými priechodmi, ktoré sú nad mäkkým podnebím. Hypofýza sedí v malom kostnatom priestore nazývanom „turecké sedlo“. Blízko neho prechádzajú zrakové nervy spájajúce oči s mozgom.  

Hypofýza je spojená priamo s časťou mozgu nazývanou hypotalamus. To poskytuje kľúčové spojenie medzi mozgom a endokrinným systémom – súborom žliaz v ľudskom tele – ktorý produkuje hormóny. Hormóny sú látky uvoľňované do krvi, riadiace činnosť iných orgánov. Hypotalamus uvoľňuje hormóny do drobných ciev spojených s hypofýzou. Tie potom spôsobujú, že si hypofýza vytvára vlastné hormóny. Hypofýza je považovaná za „hlavnú kontrolnú žľazu“, pretože vytvára hormóny, ktoré kontrolujú hladiny hormónov produkovaných väčšinou ostatných endokrinných žliaz v tele.   

Hypofýza má 2 časti, z ktorých každá má odlišné funkcie.

Predná hypofýza a jej hormóny

Väčšina nádorov hypofýzy začína vo väčšej, prednej časti hypofýzy. Táto časť žľazy tvorí hormóny, ktoré kontrolujú ostatné endokrinné žľazy:

  1. Rastový hormón (GH, tiež známy ako somatotropín) podporuje rast tela v detstve. Ak sa u dieťaťa tvorí prílišné množstvo tohto hormónu, narastie veľmi do výšky. Normálni dospelí produkujú iba malé množstvo rastového hormónu. Ak ho dospelý produkuje príliš veľa, kosti rúk, nôh a tváre stále rastú a sú dosť veľké, čo spôsobuje skreslenie ich bežných vlastností – tento stav sa nazýva akromegália.
  2. Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH, tiež nazývaný tyreotropín) stimuluje rast štítnej žľazy a uvoľňovanie jej hormónov. Hormóny štítnej žľazy regulujú metabolizmus. Ich nadmerné množstvo spôsobuje zvýšenie metabolizmu a tras, naopak nízke hladiny budú vás aj váš metabolizmus spomaľovať. Ak nádor hypofýzy tvorí príliš veľa TSH, môže to spôsobiť hypertyreózu (hyperaktívna štítna žľaza).
  3. Adrenokortikotropný hormón (ACTH, známy tiež ako kortikotropín ) spôsobuje rast nadobličiek a tvorbu steroidných hormónov (ako je kortizol). Príliš veľa ACTH z hypofýzy spôsobuje Cushingovu chorobu, ktorej symptómy môžu zahŕňať rýchle priberanie na váhe a hromadenie tuku v určitých častiach tela.
  4. Luteinizačný hormón (LH) a folikuly stimulujúci hormón (FSH) sa spoločne nazývajú gonadotropíny. U žien majú hlavné účinky na vaječníky, kde kontrolujú ovuláciu (uvoľňovanie vajíčok) a produkciu ďalších hormónov – estrogénu a progesterónu. U mužov kontrolujú LH a FSH produkciu testosterónu a spermií v semenníkoch.
  5. Prolaktín spôsobuje produkciu mlieka v ženskom prsníku. Jeho funkcia u mužov nie je známa.

Zadná hypofýza a jej hormóny

Menšia, zadná časť hypofýzy, je v skutočnosti rozšírením mozgového tkaniva z hypotalamu. V zadnej hypofýze sa netvoria, ale ukladajú hormóny tvorené hypotalamom, ktoré sa odtiaľ uvoľňujú do krvného obehu.

  1. Vazopresín (tiež nazývaný antidiuretický hormón alebo ADH) spôsobuje, že obličky zadržiavajú vodu v tele a nestrácajú ju močom. Bez vazopresínu človek príliš veľa močí, čo spôsobuje dehydratáciu. Tento stav sa nazýva diabetes insipidus . Vazopresín môže tiež zvýšiť krvný tlak tým, že spôsobí zúženie ciev.
  2. Oxytocín spôsobuje sťahovanie maternice u žien počas pôrodu a uvoľňovanie materského mlieka počas dojčenia. Môže mať ďalšie funkcie u mužov aj u žien.

Nádory len zriedka začínajú v zadnej hypofýze.

Nádory hypofýzy – ich delenie a charakteristika

Takmer všetky nádory hypofýzy sú benígne (nie rakovinové) žľazové nádory nazývané adenómy. Tieto nádory sa nazývajú benígne, pretože sa nešíria do iných častí tela, ako to môže byť pri malígnych nádoroch – rakovine. Napriek tomu dokonca aj benígne nádory hypofýzy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pretože sú blízko mozgu, môžu utláčať tkanivá v okolí (ako lebka alebo dutiny) a mnohé z nich produkujú nadbytočné hormóny. Rakoviny hypofýzy – karcinómy sú veľmi zriedkavé.

Adenómy hypofýzy

Tieto benígne nádory sa nešíria mimo lebku. Niekedy môžu rásť do kostných stien a blízkych tkanív, ako sú krvné cievy, nervy a dutiny. V tejto časti lebky je veľmi malý priestor na rast nádorov. Ak je teda nádor väčší ako asi centimeter v priemere, môže rásť smerom hore, kde môže tlačiť a poškodiť blízke časti mozgu a nervy, ktoré z neho vychádzajú.

Mikroadenóm verzus makroadenóm

Adenómy hypofýzy možno rozdeliť do 2 kategórií podľa veľkosti:

  1. Mikroadenómy sú nádory s priemerom menším ako 1 centimeter. Keďže sú tieto nádory malé, len zriedka poškodzujú zvyšok tkanív hypofýzy alebo jej malé adenómy, ktoré sa nikdy nenájdu, pretože nedosahujú dostatočnú veľkosť alebo nevytvárajú dostatok hormónov, ktoré by mohli spôsobiť problém.
  2. Makroadenómy sú nádory s priemerom 1 cm alebo väčším. Makroadenómy môžu ovplyvniť zdravie človeka dvomi spôsobmi. Po prvé, môžu spôsobiť príznaky, ak produkujú príliš veľa určitého hormónu. Po druhé, môžu spôsobiť príznaky tlačením na iné časti hypofýzy alebo na okolité nervy, napr. zrakové.

Funkčný verzus nefunkčný adenóm

Adenómy hypofýzy sú tiež klasifikované podľa toho, či produkujú príliš veľa hormónu, a ak áno, aký typ tvoria. Ak adenóm hypofýzy tvorí príliš veľa hormónu, nazýva sa funkčný. Ak nevytvára dostatok hormónov, ktoré spôsobujú problémy, nazýva sa nefunkčný . 

Funkčné adenómy

Väčšina zistených adenómov hypofýzy produkuje nadbytočné hormóny. Hormóny je možné zistiť pomocou krvných testov alebo testami nádoru, keď je chirurgicky odstránený. Na základe týchto výsledkov sú adenómy hypofýzy klasifikované ako:

  1. laktotrofné adenómy tvoria prolaktín a predstavujú asi 4 z 10 nádorov hypofýzy,
  2. somatotropné adenómy produkujú rastové hormóny a tvoria asi 2 z 10 nádorov hypofýzy
  3. kortikotropné adenómy tvoria ACTH a predstavujú asi 1 z 10 nádorov hypofýzy,
  4. gonadotropné adenómy vytvárajú LH a FSH a sú veľmi zriedkavé,
  5. tyreotropné adenómy produkujú TSH a sú veľmi zriedkavé,
  6. plurihormonálne adenómy produkujú viac ako jeden hormón.

Druh hormónu, ktorý adenóm vytvára, silne ovplyvňuje príznaky a symptómy, ktoré spôsobuje. Ovplyvňuje tiež výber liečby a prognózu pacienta. 

Nefunkčné adenómy

Adenómy hypofýzy, ktoré nevytvárajú nadbytočné hormóny, sa nazývajú nefunkčné adenómy. Predstavujú asi 3 z 10 všetkých zistených nádorov hypofýzy. Obvykle sa vyskytujú ako makroadenómy, ktoré spôsobujú symptómy kvôli svojej veľkosti, keď tlačia na blízke štruktúry.  

Operácia aden´mu
Autor: HENADZI KlLENT/Shutterstock.com

Karcinómy hypofýzy

Rakovina hypofýzy je zriedkavá. V lekárskych časopisoch bolo popísaných iba niekoľko stoviek. Môžu sa vyskytnúť v každom veku, ale väčšinou sa vyskytujú u starších ľudí. Tieto malígne nádory zvyčajne produkujú hormóny, rovnako ako mnohé adenómy.

Karcinómy hypofýzy vyzerajú pod mikroskopom ako adenómy hypofýzy, takže lekári majú problém ich rozlíšiť. V skutočnosti jediný spôsob, ako zistiť, či je nádor hypofýzy karcinóm a nie adenóm, je vtedy, keď sa nádor rozšíri do inej časti tela, ktorá nie je blízko hypofýzy. Karcinóm hypofýzy sa najčastejšie šíri do mozgu, miechy, mozgových blán alebo kostí okolo hypofýzy. Zriedkavo sa tieto rakoviny rozšíria do iných orgánov, ako sú pečeň, srdce alebo pľúca.

Jedným z kľúčových problémov nádorov hypofýzy je, že v súčasnosti neexistuje spôsob, ako zistiť, či sa z benígneho adenómu hypofýzy stane rakovina a bude rásť a šíriť sa do iných častí tela.

Iné nádory oblasti hypofýzy

Existuje niekoľko ďalších typov benígnych nádorov, ktoré rastú v oblasti hypofýzy, ako aj niektoré zhubné (rakovinové) nádory. Všetky sú oveľa menej časté ako adenómy hypofýzy.

Teratómy, germinómy a choriokarcinómy sú všetky zriedkavé nádory, ktoré sa zvyčajne vyskytujú u detí alebo mladých dospelých. Nevyvíjajú sa z hormónotvorných buniek samotnej hypofýzy, ale môžu prerásť do hypofýzy a poškodiť ju.

Kraniofaryngiómy sú pomaly rastúce nádory, ktoré začínajú nad hypofýzou pod samotným mozgom. Niekedy tlačia na hypofýzu a hypotalamus, čo spôsobuje hormonálne problémy. Sú bežnejšie u detí, ale môžu byť pozorované u starších dospelých.

Zhubné nádory, ktoré sa vzniknú v niektorých iných častiach tela (napr. prsia), sa niekedy môžu rozšíriť aj do hypofýzy (metastázovaním). Tieto rakoviny sú klasifikované a liečené podľa toho, kde začali (ich primárne miesto), a nie sú považované za nádory hypofýzy.

Ako sa nádory hypofýzy prejavujú?

Nie všetky nádory hypofýzy spôsobujú symptómy. Niekedy sú len náhodne identifikované na MRI alebo CT, ktoré sú vykonané z nejakého iného dôvodu. Nádory hypofýzy, ktoré produkujú hormóny, spôsobujú rôzne príznaky a symptómy v závislosti od hormónu, ktorý produkujú. Príznaky a symptómy nádorov hypofýzy, ktoré nevytvárajú hormóny, súvisia s ich rastom a tlakom, ktorý vyvíjajú na iné štruktúry. Príznaky a symptómy vznikajúce z útlaku na okolité štruktúry môžu zahŕňať:

  • bolesť hlavy,
  • stratu zraku, najmä periférneho videnia.

Nedostatok hormónov

Veľké nádory môžu spôsobiť hormonálne nedostatky. Príznaky a symptómy zahŕňajú:

  • nevoľnosť a zvracanie,
  • slabosť,
  • pocit chladu,
  • menej častú alebo žiadnu menštruáciu,
  • sexuálnu dysfunkciu,
  • zvýšené množstvo moču,
  • neúmyselné chudnutie alebo priberanie.

Nadmerná produkcia hormónov

Funkčné nádory hypofýzy spôsobujú nadprodukciu hormónov. Rôzne typy funkčných nádorov vo vašej hypofýze spôsobujú špecifické znaky a symptómy a niekedy aj ich kombináciu.

Nádory vylučujúce adenokortikotropný hormón (ACTH)

ACTH nádory produkujú hormón adrenokortikotropín, ktorý stimuluje vaše nadobličky, aby tvorili hormón kortizol. Cushingov syndróm je dôsledkom toho, že vaše nadobličky produkujú príliš veľa kortizolu. Možné príznaky a symptómy Cushingovho syndrómu sú:

  • hromadenie tuku okolo strednej a hornej časti chrbta,
  • prehnaná zaoblenosť tváre,
  • stenčenie rúk a nôh so svalovou slabosťou,
  • vysoký krvný tlak,
  • vysoká hladina cukru v krvi,
  • akné,
  • oslabenie kostí,
  • modriny,
  • strie,
  • úzkosť, podráždenosť alebo depresia.

Nádory vylučujúce rastový hormón

Tieto nádory produkujú nadbytok rastového hormónu, ktorý môže spôsobiť:

  • zhrubnuté črty tváre,
  • zväčšené ruky a nohy,
  • nadmerné potenie,
  • vysokú hladinu cukru v krvi,
  • problémy so srdcom,
  • bolesť kĺbov,
  • nesprávne zarovnané zuby,
  • zvýšené ochlpenie na tele,
  • deti a dospievajúci môžu rásť príliš rýchlo alebo nadmerne.

Nádory vylučujúce prolaktín

Nadprodukcia prolaktínu z nádoru hypofýzy (prolaktinóm) môže spôsobiť pokles normálnych hladín pohlavných hormónov – estrogénu u žien a testosterónu u mužov. Nadmerné množstvo prolaktínu v krvi ovplyvňuje mužov a ženy odlišne.

U žien môže prolaktinóm spôsobiť:

  • nepravidelnú menštruáciu,
  • žiadnu menštruáciu,
  • vytekanie tekutiny z prsníkov.

U mužov môže prolaktinóm spôsobiť mužský hypogonadizmus. Príznaky a symptómy môžu zahŕňať:

  • erektilnú dysfunkciu,
  • znížený počet spermií,
  • stratu chuti na sex,
  • rast prsníkov.

Nádory vylučujúce hormóny stimulujúce štítnu žľazu

Keď nádor hypofýzy nadprodukuje hormón stimulujúci štítnu žľazu, vaša štítna žľaza tvorí príliš veľa hormónu tyroxínu. Toto je zriedkavá príčina hypertyreózy alebo hyperaktívnej štítnej žľazy. Hypertyreóza môže urýchliť metabolizmus vášho tela, čo spôsobuje:

  • stratu váhy,
  • rýchly alebo nepravidelný srdcový tep,
  • nervozitu alebo podráždenosť,
  • časté pohyby čriev,
  • nadmerné potenie.

Čo spôsobuje nádory hypofýzy?

Žiaľ, vedci nevedia, čo presne väčšinu týchto nádorov spôsobuje. Za posledných niekoľko rokov urobili veľký pokrok v chápaní toho, ako niektoré zmeny v DNA človeka môžu spôsobiť, že bunky v hypofýze vytvoria nádor. DNA je chemická látka v každej z našich buniek, ktorá tvorí naše gény – pokyny, ako naše bunky fungujú. Väčšinou sa podobáme na našich rodičov, pretože sú zdrojom našej DNA. DNA však ovplyvňuje viac než to, ako vyzeráme. 

Niektoré gény riadia ako bunky rastú, delia sa na nové bunky a odumierajú. Gény, ktoré pomáhajú bunkám rásť, rozdeľovať sa a zostať nažive, sa nazývajú onkogény . Gény, ktoré naopak spomaľujú delenie buniek alebo spôsobujú odumieranie buniek v správnom čase, sa nazývajú tumorsupresorové gény (potláčajúce nádor). Nádory môžu byť spôsobené zmenami DNA, ktoré aktivujú onkogény alebo deaktivujú tumorsupresorové gény. 

Niektorí ľudia dedia génové mutácie (zmeny) po rodičoch, ktoré výrazne zvyšujú riziko vzniku nádorov hypofýzy. Členovia rodín s týmito genetickými syndrómami môžu podstúpiť genetické testovanie, aby zistili, či sú tiež postihnutí.  

Génové mutácie sa však častejšie vyskytnú počas života, než by boli zdedené. U niektorých typov rakoviny môžu byť tieto získané mutácie spôsobené vonkajšími vplyvmi, ako je žiarenie alebo chemikálie. Väčšina nádorov hypofýzy nie je zhubná a nie sú známe žiadne environmentálne príčiny týchto nádorov. Génové zmeny v týchto nádoroch môžu byť len náhodné udalosti, ktoré sa niekedy stanú pri delení bunky bez vonkajšej príčiny. 

Je možné zabrániť ich vzniku?

Riziko mnohých typov rakoviny je možné znížiť určitými zmenami životného štýlu (napríklad udržaním si zdravej hmotnosti alebo ukončením fajčenia). Nádory hypofýzy však nie sú spojené so žiadnymi známymi vonkajšími rizikovými faktormi. Výsledkom je, že v súčasnosti nie je známy spôsob, ako týmto nádorom zabrániť.  

DNA
Autor: NataliaMalc/Shutterstock.com

Ako sa diagnostikujú nádory hypofýzy?

Váš lekár sa spýta na vašu anamnézu a urobí fyzické vyšetrenie. Medzi ďalšie diagnostické postupy patria najmä:

  • krvné testytesty moču – tieto testy skontrolujú hladiny hormónov v krvi a moči,
  • CT,
  • magnetická rezonancia,
  • biopsia – lekár odstráni vzorku tkaniva ihlou alebo počas chirurgického zákroku, následne sa skontroluje pod mikroskopom – pomocou biopsie môžeme zistiť, či je prítomná rakovina alebo abnormálne bunky.

Ako sa liečia nádory hypofýzy?

Váš lekár vám navrhne najlepšiu liečbu na základe:

  • veku,
  • celkového zdravotného stavu a anamnézy,
  • závažnosti ochorenia,
  • tolerancie určitých liekov, ošetrení alebo terapie,
  • očakávaného stavu,
  • vášho názoru alebo preferencie.

Najbežnejšie liečebné postupy zahŕňajú:

  • chirurgické odstránenie nádoru,
  • rádioterapiu – táto liečba vysiela vysoké hladiny žiarenia priamo do rakovinotvorných buniek,
  • rádiochirurgiu alebo ošetrenie gama nožom – tento zákrok používa 1 vysokú dávku žiarenia odoslanú priamo do rakovinového tkaniva – to spôsobuje menšie poškodenie blízkych tkanív,

Na kontrolu toho, koľko hormónu nádor tvorí, je možné použiť aj rôzne druhy liekov.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

What Are Pituitary Tumors?

Pituitary Tumors

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavyčiastočná strata zrakuhypofyzárne adenómymozognevoľnostslepotavracanie