Rakovina kože sa najčastejšie vyvinie na miestach, ktoré sú vystavené slnku. Avšak táto bežná forma rakoviny sa môže vyskytnúť aj na oblastiach, ktoré nie sú bežne vystavené slnečnému žiareniu.
Existujú trihlavné typy rakoviny kože – bazocelulárny karcinóm, spinocelulárny karcinóm a melanóm.
Riziko rakoviny kože môžete znížiť obmedzením vystavenia sa ultrafialovému (UV) žiareniu. Taktiež kontrola podozrivých zmien na koži môže pomôcť odhaliť rakovinu v jej najskorších štádiách. Včasné odhalenie vám dáva najväčšiu šancu na úspešnú liečbu.
V tomto článku sa dozviete:
ako a kde vzniká rakovina kože,
prečo vzniká rakovina kože,
aké sú rizikové faktory,
aké sú možnosti prevencie,
aká je diagnostika a liečba.
Kde vzniká rakovina kože?
Rakovina kože sa vyvíja predovšetkým na oblastiach pokožky vystavených slnku, ako je pokožka hlavy, tváre, pier, uší, krku, hrudníka, paží a rúk. Môže sa však vytvoriť aj na miestach, ktoré len zriedka vidia denné svetlo – na dlaniach, pod nechtami na rukách alebo nohách a v oblasti genitálií.
Rakovina kože postihuje ľudí všetkých odtieňov pleti. Keď sa melanóm objaví u ľudí s tmavým tónom pleti, je pravdepodobnejšie, že sa vyskytne práve v oblastiach, ktoré nie sú bežne vystavené slnku, ako sú dlane a chodidlá.
Príznaky a symptómy bazocelulárneho karcinómu
Bazalióm sa zvyčajne vytvorí na oblastiach tela, ktoré sú vystavené slnku, ako je krk alebo tvár.
Bazalióm sa môže prejaviť ako:
perleťový alebo voskový hrbolček,
plochá, telová alebo hnedá jazvovitá lézia,
krvácajúca alebo chrastiaca rana, ktorá sa síce hojí, ale vracia sa.
Príznaky a symptómy spinocelulárneho karcinómu
Spinocelulárny karcinóm sa tiež najčastejšie vyskytuje na miestach, ktoré sú vystavené slnku, ako je tvár, uši a ruky. Ľudia s tmavšou pokožkou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku spinocelulárneho karcinómu v oblastiach, ktoré nie sú často vystavené slnku.
Spinocelulárny karcinóm sa môže prejaviť ako:
pevný, červený uzlík,
plochá lézia so šupinatým povrchom s krustami.
Príznaky a symptómy melanómu
Melanóm sa môže vyvinúť kdekoľvek na tele, v inak normálnej koži alebo v už existujúcom znamienku. Melanóm sa najčastejšie objavuje na tvári alebo trupe mužov. U žien sa tento typ rakoviny najčastejšie vyvíja na dolných končatinách. U mužov aj žien sa melanóm môže vyskytnúť aj na koži, ktorá nebola vystavená slnku.
Melanóm postihuje ľudí akéhokoľvek typu pleti. U ľudí s tmavším odtieňom pleti sa melanóm zvyčajne vyskytuje na dlaniach alebo chodidlách alebo pod nechtami.
Medzi príznaky melanómu patrí:
veľká hnedastá škvrna s tmavšími škvrnkami,
znamienko, ktoré mení farbu, veľkosť, štruktúru alebo krváca,
malá lézia s nepravidelným okrajom a časťami, ktoré sa javia ako červené, ružové, biele, modré alebo modro-čierne,
bolestivá lézia, ktorá svrbí alebo páli,
tmavé lézie na dlaniach, chodidlách, končekoch prstov, na nohách alebo na slizniciach lemujúcich ústa, nos, vagínu alebo konečník.
Príznaky a symptómy menej častých nádorov kože
Medzi ďalšie, menej časté typy nádorov kože patrí napríklad Kaposiho sarkóm. Táto zriedkavá forma rakoviny kože sa vyvíja v krvných cievach kože a spôsobuje červené alebo fialové škvrny na koži alebo slizniciach.
Kaposiho sarkóm sa vyskytuje hlavne u ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako sú ľudia s AIDS, a u ľudí užívajúcich lieky, ktoré potláčajú ich prirodzenú imunitu, napríklad tí, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov.
Medzi ľudí so zvýšeným rizikom Kaposiho sarkómu patria mladí muži žijúci v Afrike alebo starší muži talianskeho alebo východoeurópskeho židovského pôvodu.
Karcinóm z Merkelových buniek sa prejavuje v podobe pevných, lesklých výrastkov, ktoré sa vyskytujú na koži alebo tesne pod ňou a vo vlasových folikuloch. Karcinóm z Merkelových buniek sa najčastejšie nachádza na hlave, krku a trupe.
Karcinóm mazových žliaz – tento nezvyčajný a agresívny nádor pochádza z mazových žliaz v koži. Karcinómy mazových žliaz – ktoré sa zvyčajne javia ako tvrdé, bezbolestné výrastky – sa môžu vyvinúť kdekoľvek, ale väčšinou sa vyskytujú na očných viečkach, kde si ich možeme často mýliť s inými problémami.
Kedy by ste mali navštíviť lekára?
Dohodnite si vyšetreniue u svojho lekára, ak spozorujete akékoľvek zmeny na koži, ktoré vás znepokojujú. Nie všetky kožné zmeny sú spôsobené rakovinou. Preto je potrebné, aby vás lekár vyšetril a aby určil príčinu.
Ako a prečo vzniká rakovina kože?
Rakovina kože vzniká vtedy, keď sa v DNA kožných buniek vyskytnú chyby (mutácie). Mutácie spôsobujú, že bunky rastú nekontrolovane a vytvárajú tak masu rakovinových buniek.
Bunky zapojené do nádorového procesu
Rakovina kože začína v hornej vrstve pokožky – epidermis. Epidermis je tenká vrstva, ktorá poskytuje ochranný obal kožných buniek, ktoré vaše telo neustále obmieňa. Epidermis obsahuje tri hlavné typy buniek:
Skvamózne bunky – ležia tesne pod vonkajším povrchom a fungujú ako vnútorná výstelka kože.
Bazálne bunky, ktoré produkujú nové kožné bunky, sedia pod dlaždicovými bunkami.
Melanocyty – ktoré produkujú melanín, pigment, ktorý dáva pokožke normálnu farbu – sa nachádzajú v spodnej časti vašej epidermy. Melanocyty produkujú viac melanínu, keď ste na slnku, aby pomohli chrániť hlbšie vrstvy pokožky.
To, kde a ako sa vyskytol nádor kože, určuje jeho typ a možnosti liečby.
Ultrafialové žiarenie a iné potenciálne príčiny
Veľká časť poškodenia DNA v kožných bunkách je spôsobená ultrafialovým (UV) žiarením, ktoré sa nachádza v slnečnom svetle a vo svetlách používaných v soláriách. Avšak vystavenie slnku nevysvetľuje vznik nádorov kože, ktorá nie je bežne vystavená slnečnému žiareniu. To naznačuje, že k riziku vzniku tejto rakoviny môžu prispievať aj iné faktory, ako napríklad vystavenie toxickým látkam alebo stav, ktorý oslabuje váš imunitný systém.
Aké rizikové faktory poznáme?
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko rakoviny kože, sú:
Svetlá pleť. Každý, bez ohľadu na farbu pleti, môže dostať rakovinu kože. Avšak menej pigmentu (melanínu) v pokožke poskytuje menšiu ochranu pred škodlivým UV žiarením. Ak máte blond alebo ryšavé vlasy a svetlé oči a ľahko sa vám tvoria pehy alebo sa spálite od slnka, máte oveľa väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože ako človek s tmavšou pokožkou.
Spálenie od slnka. Ak ste mali jeden alebo viac pľuzgierov spálených od slnka ako dieťa alebo dospievajúci, zvyšuje sa u vás riziko vzniku rakoviny kože v dospelosti. Rizikovým faktorom sú aj spáleniny od slnka v dospelosti.
Nadmerné opaľovanie. Každý, kto trávi veľa času na slnku, má vyššie riziko vzniku rakoviny kože, najmä ak nie je pokožka chránená opaľovacím krémom alebo oblečením. Opaľovanie, vrátane návšetvy solária, vás vystavuje riziku. Opálenie je reakcia vašej pokožky na zranenie na nadmerné UV žiarenie.
Slnečné alebo vysokohorské podnebie. Ľudia, ktorí žijú v slnečnom, teplom podnebí, sú vystavení viac slnečnému žiareniu než ľudia, ktorí žijú v chladnejších klimatických podmienkach. Bývanie vo vyšších nadmorských výškach, kde je slnečné svetlo najsilnejšie, vás tiež vystavuje väčšiemu žiareniu.
Znamienka. Ľudia, ktorí majú veľa materských znamienok sú vystavení zvýšenému riziku. Tieto abnormálne materské znamienka – ktoré vyzerajú nepravidelne a sú vo všeobecnosti väčšie ako normálne znamienka – majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú zhubnými než iné. Ak máte abnormálne materské znamienka, pravidelne ich sledujte, či sa nemenia.
Prekancerózne kožné lézie. Ak máte kožné lézie známe ako aktinické keratózy, môžete mať vyššie riziko rakoviny kože. Tieto prekancerózne kožné výrastky sa zvyčajne javia ako drsné, šupinaté škvrny, ktorých farba sa pohybuje od hnedej po tmavo ružovú. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, hlave a rukách u ľudí so svetlou pokožkou, ktorá bola poškodená slnkom.
Rodinná anamnéza rakoviny kože. Ak jeden z vašich rodičov alebo súrodenec mal rakovinu kože, môžete mať zvýšené riziko ochorenia.
Osobná anamnéza rakoviny kože. Ak sa u vás už raz objavila rakovina kože, hrozí, že sa u vás rozvinie znova.
Oslabený imunitný systém. Ľudia s oslabeným imunitným systémom majú väčšie riziko vzniku rakoviny kože. To zahŕňa ľudí žijúcich s HIV/AIDS a tých, ktorí užívajú imunosupresíva po transplantácii orgánu.
Vystavenie žiareniu. Ľudia, ktorí podstúpili radiačnú liečbu kožných ochorení, ako je ekzém a akné, môžu mať zvýšené riziko rakoviny kože, najmä karcinómu bazálnych buniek.
Vystavenie určitým látkam. Vystavenie sa látkam, ako je napríkla arzén, môže zvýšiť riziko rakoviny kože.
Ako sa môžeme chrániť?
Väčšinou sa vzniku kožných nádorov dá predísť. Ak sa chcete chrániť, postupujte podľa týchto tipov na prevenciu rakoviny kože:
Vyhýbajte sa slnku uprostred dňa. Slnečné lúče sú najsilnejšie medzi 10:00 a 16:00 hod. Naplánujte si outdoorové aktivity na inú časť dňa, dokonca aj v zime alebo keď je zamračená obloha. Vyhýbanie sa silnému slnku vám pomôže vyhnúť sa spáleniu, ktoré spôsobuje poškodenie kože a zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Používajte opaľovací krém po celý rok. Opaľovacie krémy síce neodfiltrujú všetko škodlivé UV žiarenie, najmä to, ktoré môže viesť k melanómu, ale hrajú hlavnú úlohu v ochrane pred slnkom. Používajte širokospektrálny opaľovací krém s SPF minimálne 30, a to aj počas zamračených dní. Naneste opaľovací krém vo veľkom množstve a aplikujte každé dve hodiny – alebo častejšie, ak plávate alebo sa potíte. Naneste dostatočné množstvo opaľovacieho krému na celú exponovanú pokožku, vrátane pier, špičiek uší a chrbtov rúk a krku.
Noste ochranný odev. Opaľovacie krémy neposkytujú úplnú ochranu pred UV žiarením. Zakryte si pokožku tmavým, husto tkaným ob