10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Náhly nedobrovoľný únik moču

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Náhla inkontinencia je nechcená strata moču vyskytujúca sa pri náhlej potrebe močiť. Niekedy je tiež označovaná ako hyperaktívny močový mechúr, tento stav je však mierne odlišný. Ľudia s hyperaktívnym močovým mechúrom síce cítia silné nutkanie močiť, ale nemusia trpieť únikom moču. Pri náhlej inkontinencii sa močový mechúr zmršťuje, čo spôsobuje, že moč môže uniknúť skrz svaly zvierača, ktoré držia močový mechúr uzavretý. Závažnosť sa pohybuje od príležitostného úniku moču pri zakašľaní alebo kýchnutí k takému silnému nutkaniu močiť, že človek nestihne včas dôjsť na toaletu.

Vznik a príčiny

Príčina náhlej inkontinencie nie je celkom objasnená. Zdá sa, že sa častejšie objavuje s postupujúcim vekom. Príznaky sa môžu zhoršovať v období stresu a môžu byť zhoršené kofeínom v káve, čaji a šumivých nápojoch alebo alkoholom. Náhla inkontinencia môže byť spojená s mŕtvicou, Parkinsonovou chorobou, roztrúsenou sklerózou a ďalšími zdravotnými stavmi, ktoré narúšajú schopnosť mozgu vysielať signály do močového mechúra. Ďalšou z príčin môže byť zápcha, zväčšená prostata alebo dôsledok zlých návykov (neprimeraný pitný režim, dlhodobé zadržiavanie moču a tak ďalej).

Príznaky

Hlavným príznakom náhlej inkontinencie je nechcená strata moču v nevhodných situáciách. Môže sa vyskytnúť na verejnosti alebo počas spánku.

Diagnóza

Pri určení diagnózy je najdôležitejší dôkladný rozhovor s lekárom. V mnohých prípadoch ide iba o občasný incident, ktorý sa objaví napríklad pri mohutnom kašli počas virózy. Keď sa neskôr problémy vyskytnú častejšie, ženy si začnú uvedomovať, že by mohlo ísť o závažnejší zdravotný problém. Preto je najlepšie nebáť sa zveriť s počiatočnými problémami včas svojmu lekárovi.

Liečba

Väčšina ľudí s náhlou inkontinenciou môže normálne žiť bez liečby. Stav však môže zásadne ovplyvniť kvalitu každodenného života. Preto je rozhodne lepšie zvážiť niektorú z liečebných metód. Niektoré liečebné postupy sa môžu vykonávať doma, ostatné si vyžadujú pomoc lekára.

Kegelove cviky sú zvyčajne prvou možnosťou liečby močovej inkontinencie. Tento proces posilňuje svaly zapojené do močenia, konkrétne svaly panvového dna. Jednou z možností posilňovania panvového dna je i elektrická verzia Kegelových cvikov.

„Bladder drill“ alebo tréning močového mechúra môže taktiež posilniť jeho svaly. Jedna technika zahŕňa močenie iba v určitých, naplánovaných časoch každý deň. Nie je možné močiť inokedy, ani pri nutkaní. Najprv sa chodí každú hodinu, potom sa interval predĺži o pol hodiny, kým jedinec s inkontinenciou nebude schopný vydržať tri až štyri hodiny bez úniku. Ďalšou technikou je zadržiavanie moču pri pocite nutnosti močiť. To posilňuje schopnosť udržať moč.

Ak konzervatívna liečba nevedie k väčším úspechom, lekár môže poskytnúť ďalšie možnosti liečby, ako sú lieky alebo chirurgické zákroky, ktoré pomáhajú posilniť svalstvo a fungovanie zvierača. Tieto zákroky sa odporúčajú až pri stredne závažnej a závažnej inkontinencii – kolagénové implantáty, nervové stimulátory, katéter.

Prevencia

Zmena skladby jedálnička môže znížiť dráždenie mechúra. Nutné je obmedziť príjem alkoholu, kofeínu a iných dráždivých potravín, ako sú pikantné jedlá, kyslé potraviny alebo jedlá s vysokým obsahom cukru. Redukcia hmotnosti môže pomôcť zmierniť prejavy inkontinencie ľuďom s nadváhou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
časté nutkanie na močeniemočová inkontinenciamočový mechúr