09.05.2024 • 6 minút na prečítanie

Máte pocit, že sa priveľmi červenáte? Možno za tým nie je hanba, ale vážny kožný problém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Koža je najväčší orgán ľudského tela a tvorí asi 16 % celkovej telesnej hmotnosti dospelého človeka. Málokto má pokožku tak dokonalú, že na nej nemá žiadny problém.

V minulosti bolo mnoho kožných ochorení považovaných za známky zlých duchov alebo zlých životných návykov a boli sprevádzané stigmatizáciou.

Niektoré kožné problémy, ako sú akné, ekzémy alebo vitiligo, môžu mať ešte aj dnes negatívny vplyv na psychiku ľudí, ktorých sa týkajú, a môžu ovplyvniť ich sebavedomie a kvalitu života.

Ak sa vám niečo na vašej koži nepozdáva, využite možnosť online vyšetrenia

Freepik.com

Príčiny kožných ochorení

Genetika

Určité kožné ochorenia môžu mať genetický pôvod, čo znamená, že sa môžu vyskytnúť vo vašej rodine. Sú to napríklad ekzémy, psoriáza a určité typy vyrážok.

Infekcie

Niektoré kožné problémy sú spôsobené infekciami, ako sú baktérie, vírusy, huby alebo parazity. Príklady zahŕňajú infekčné dermatitídy, ako je impetigo alebo dermatofytóza (plesňové infekcie).

Problémy s imunitným systémom

Autoimunitné ochorenia, ako je lupus alebo dermatomyozitída, spôsobujú, že imunitný systém tela útočí na vlastné bunky a tkanivá, čo vedie k zápalu kože a iných orgánov.

Alergie a podráždenie

Niektoré kožné reakcie môžu byť spôsobené alergickou reakciou na jedlo, lieky alebo chemikálie a kovy.

Stres

Stres môže mať vplyv na kožné ochorenia, ako je akné, ekzém alebo vypadávanie vlasov. Emocionálne problémy môžu zhoršiť aj existujúce kožné ochorenia.

Zmeny hormonálneho stavu

Hormonálne zmeny spojené s puberty, tehotenstvom, menopauzou alebo hormonálna nerovnováha môžu spôsobiť zhoršenie kožných problémov, ako je akné alebo melazma.

Životný štýl

Faktory ako dlhodobé vystavenie slnku, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, strava a úroveň stresu môžu mať vplyv na zdravie pokožky a prispieť k vzniku kožných ochorení.

11 typov kožných ochorení

1. Lupus

Autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje rôzne časti tela vrátane kože, kĺbov, obličiek, mozgu a iných orgánov. Pri lupuse imunitný systém tela zlyháva a začína útočiť na vlastné bunky a tkanivá, čo vedie k zápalu a poškodeniu orgánov.

Na tvári sa prejavuje ako vyrážky v tvare motýľa v oblasti líc a nosa alebo ako bezbolestné rany v nose a ústach. Ďalším prejavom môžu byť vyvýšené, diskovité červené škvrny na miestach vystavených slnku. 

Lupus má rôzne formy a závažnosti, od miernych až po život ohrozujúce stavy. Mnoho ľudí s lupusom trpí chronickou únavou a slabosťou, ktorá môže ovplyvniť každodenné aktivity.

Liečba lupusu zahŕňa znižovanie zápalu, kontrolu symptómov a podporu funkcií postihnutých orgánov. Na zvládnutie symptómov a na zabránenie vzplanutia môžu pomôcť protizápalové lieky, kortikosteroidy a imunosupresíva.

Osoby s lupusom potrebujú individuálny prístup od lekára a môžu potrebovať multidisciplinárnu starostlivosť od rôznych odborníkov, vrátane reumatológov, dermatológov, nefrológov a ďalších špecialistov.

2. Vitiligo

Vitiligo je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje stratu farby kože v dôsledku nedostatku melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu kože, v postihnutých oblastiach. Tento nedostatok melanínu vedie k vzniku bielej alebo svetlej kože a môže sa vyskytovať na akomkoľvek mieste na tele, vrátane tváre, rúk, nôh a zvyčajne je škvrnitosť symetrická na oboch stranách tela. 

Vitiligo môže spôsobiť aj zmenu farby vlasov na bielu alebo svetlú na postihnutých oblastiach kože.

Príčiny ochorenia nie sú úplne známe, ale môžu zahŕňať kombináciu genetických, imunitných a environmentálnych faktorov. Na liečbu vitiliga sa môžu použiť lokálne lieky na vrátenie farby kože, ako sú kortikosteroidné krémy, fototerapia (liečba svetlom), chirurgické ošetrenia a kozmetické techniky na krytie bielych škvŕn.

vitiligo
Freepik.com

3. Ichtyóza

Ichtyóza je geneticky podmienené ochorenie, pri ktorom dochádza k mutáciám v génoch, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kožných buniek. Väčšina ľudí má genetickú formu často zdedenú od rodičov. U niektorých ľudí sa však vyvinie forma získanej (negenetickej) ichtyózy z inej zdravotnej poruchy alebo určitých liekov. Ide o poruchu, ktorá spôsobuje suchú, zhrubnutú kožu, ktorá môže vyzerať podobne ako rybie šupiny.

Príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné. Ichtyóza postihuje kožu, no niektoré formy môžu sprevádzať ďalšie komplikácie, ako sú problémy s očami, chrbticou alebo kĺbmi.

Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a zlepšenie stavu kože, vrátane použitia hydratačných krémov, exfoliačnych prípravkov na odstránenie šupín a iných symptomatických liekov.

4. Rosacea

Rosacea je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje tvár. Charakteristickým príznakom rosacey je trvalé alebo dočasné začervenanie tváre, ktoré môže byť spôsobené rozšírením ciev pod kožou. Na postihnutej koži sa môžu objaviť pupienky alebo hrbolčeky, ktoré sa môžu podobať akné, ale neobsahujú hnis.

Postihnutá koža môže byť citlivá na dotyk a podráždenie, ako aj na používanie niektorých kozmetických produktov. U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť aj očné príznaky, ako sú suché oči, podráždenie a zápal viečok.

Rosacea sa často vyskytuje u dospelých, najmä u žien, a môže mať výrazný vplyv na sebavedomie a kvalitu života.

Príčiny rosacey nie sú úplne odhalené, ale zahŕňajú genetické faktory, poruchy imunitného systému, zvýšenú citlivosť na určité potraviny alebo látky a slnko.

Liečba rosacey zahŕňa použitie lokálnych liekov, ako sú krémy a gély s metronidazolom alebo azelaovou kyselinou, a v niektorých prípadoch aj perorálne antibiotiká alebo iné lieky na kontrolu zápalu a začervenania. Ďalšie terapeutické možnosti môžu zahŕňať laserovú terapiu na zmiernenie rozšírených ciev a svetelnú terapiu na zmiernenie príznakov.

5. Psoriáza

Psoriáza je chronické autoimunitné kožné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém stáva nadmerne aktívnym, čo spôsobuje príliš rýchle množenie kožných buniek. Na koži sa potom tvoria šupinaté, suché, červené a zväčšené oblasti, ktoré môžu byť svrbivé, bolestivé alebo spôsobovať pocit pálenia.

Psoriáza sa môže vyskytovať na rôznych častiach tela, vrátane hlavy, lakťov, kolien ale môžu byť postihnuté aj iné časti tela. Príznaky psoriázy môžu niekedy prechádzať cyklami vzplanutia na niekoľko týždňov alebo mesiacov, po ktorých nasledujú obdobia remisie.

Príčiny psoriázy nie sú úplne odhalené, ale zahŕňajú kombináciu genetických, imunitných a environmentálnych faktorov. Medzi rizikové faktory patrí rodinná história psoriázy, stres, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, určité lieky a infekcie.

Existuje mnoho spôsobov liečby psoriázy a závisia od závažnosti ochorenia. Miernu psoriázu možno často úspešne liečiť krémami alebo masťami, zatiaľ čo stredne ťažká a ťažká psoriáza môže vyžadovať pilulky, injekcie alebo lekárske ošetrenie.

6. Akné

Akné je bežné kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď sa vlasové folikuly pod kožou upchajú mastnotou a mŕtvymi bunkami kože, čo vedie k tvorbe čiernych bodiek. Najčastejšie postihnuté oblasti sú tvár, krk, chrbát, plecia a hrudník.

Príčinou môže byť zvýšená produkcia kožného mazu, hormonálne zmeny počas puberty, tehotenstva alebo menštruačného cyklu. Riziko vzniku akné môže byť ovplyvnené genetickými faktormi, pretože môže byť zdedené. Zvýšenú produkciu mazu môže spôsobiť aj emocionálny stres a niektoré lieky.

Liečba akné môže zahŕňať použitie lokálnych liekov na báze benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej alebo retinoidov, ktoré pomáhajú otvárať póry a zabraňovať tvorbe nových pupienkov. V niektorých prípadoch môžu byť predpísané aj antibiotiká alebo antikoncepcia.

akné v dospelosti
Freepik.com

7. Atopická dermatitída

Atopická dermatitída, známa aj ako ekzém, je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje suchou, svrbivou a podráždenou kožou. Toto ochorenie je spojené so zvýšenou citlivosťou na rôzne faktory prostredia a alergény. Atopická dermatitída sa často vyskytuje u jedincov s genetickou predispozíciou k alergiám a iným kožným ochoreniam.

Na postihnutej koži sa môžu objaviť červené, šupinaté a svrbivé vyrážky, ktoré sa môžu nachádzať na rôznych miestach tela, ako sú tvár, ruky, lakte, kolena a krk. Suchá a popraskaná koža môže byť náchylnejšia k bakteriálnym alebo vírusovým infekciám.

Liečba atopického ekzému zahŕňa použitie hydratačných krémov a mastí na udržanie vlhkosti kože, lokálne kortikosteroidy na zmiernenie zápalu a svrbenia, antihistaminiká na kontrolu svrbenia a vyhýbanie sa spúšťačom, ktoré môžu zhoršiť príznaky. Vo väčšine prípadov existujú obdobia vzplanutia, po ktorých nasledujú obdobia remisie, kedy sa stav zlepší.

8. Žihľavka

Žihlavka, známa aj ako urtikária, je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme svrbivej, červenej a opuchnutej vyrážky na koži. Tieto vyrážky sú často označované ako „koprivka“ kvôli svojmu vzhľadu, ktorý pripomína stopy po žihľave.

Najčastejším príznakom je svrbenie. Koža postihnutá žihlavkou môže byť opuchnutá a mierne zvýšená nad povrchom kože. V niektorých prípadoch môže spôsobiť pocit tepla alebo nepríjemného horenia na postihnutej koži. Vyrážka sa môže meniť počas dňa a môže sa objaviť a zmiznúť v rôznych oblastiach tela.

Medzi možné spúšťače patria potraviny, uhryznutie hmyzom, srsť domácich zvierat, niektoré lieky a vírusové infekcie.

Žihľavka je zvyčajne dočasná, ale u niektorých ľudí sa môže vyvinúť chronická žihľavka. Na liečbu sa často odporúčajú antihistaminiká na blokovanie alebo zníženie alergickej reakcie tela a zmiernenie svrbenia. V závažných alebo chronických prípadoch vám môžu predpísať kortikosteroidy na riešenie zápalu.

9. Pásový opar

Pásový opar, známy aj ako herpes zoster, je vírusové ochorenie spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý je tiež zodpovedný za ovčie kiahne. Po prvotnej infekcii varicellou sa vírus môže skryť v nervových bunkách a potom sa reaktivovať neskôr v živote, čo vedie k vzniku pásových oparov. Jednoducho povedané, pásový opar postihuje iba ľudí, ktorí predtým mali ovčie kiahne.

Často sa prejavuje bolesťou, ktorá môže byť intenzívna a pálčivá. Táto bolesť sa obvykle vyskytuje na jednej strane tela a môže byť predzvesťou vyrážky, ktorá sa vytvorí v akomsi páse. Okrem bolesti sa pásový opar často spája so svrbením kože na postihnutom mieste. Niektorí ľudia môžu na postihnutej oblasti cítiť necitlivosť alebo mravčenie.

Pri tomto probléme treba byť veľmi opatrný. Pásový opar je infekčné prenosné ochorenie a môžete ohroziť hlavne deti, ak ešte nemali ovčie kiahne. Na liečbu sa používajú antivirotiká. Najúčinnejšie sú hneď po vzniku vyrážky.

10. Rakovina kože

Rakovina kože je typ rakoviny, ktorá sa vyvíja v kožných bunkách. Existujú rôzne typy, pričom najčastejšie sú:

  • Bazocelulárny karcinóm
  • Spinocelulárny karcinóm
  • Melanóm kože

Prvé dva typy označujeme ako nemelanómovú rakovinu kože. Často postihuje oblasti vystavené slnku, vrátane hlavy, tváre, krku, rúk a paží. Môže vyzerať ako okrúhle výrastky mäsovej farby, perleťový hrbolček alebo pevný červený hrbolček, šupinatá škvrna alebo vred.

Melanóm kože je naopak nebezpečný typ rakoviny kože, pretože môže metastázovať alebo šíriť sa. Melanóm môže spôsobiť tmavé škvrny, zmeny v materských znamienkach alebo modrinu, ktorá sa nehojí.

Liečba môže zahŕňať operáciu, ožarovanie a chemoterapiu v závislosti od typu rakoviny kože a jej závažnosti.

11. Bradavice

Bradavice sú bežné kožné lézie spôsobené ľudským papilomavírusom. Najčastejšie sa vyskytujú na rukách, nohách alebo na tvári. Hlavným dôvodom je, že sa v týchto partiách nachádza vysoké množstvo potných žliaz, ktorými môže HPV vírus prenikať do pokožky.

Tento vírus sa môže prenášať dotykom a je často prítomný na verejných miestach, ako sú bazény, sprchy a posilňovne.

Bradavice sú tvrdšie hrboly na koži a na povrchu sa môžu objaviť drobné čierne bodky, ktoré vyzerajú ako semienka, ale je to zaschnutá krv z drobných cievok. Na chodidlách sa môžu vyskytovať veľmi bolestivé plantárne bradavice.

Bradavice často zmiznú samy, najmä u detí. Odstrániť si ich môžete pomocou krémov, kyseliny salicylovej alebo zmrazením.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

health: skin conditions

health topics: skin diseases

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia