20.12.2023 • 6 minút na prečítanie

Cukrovku často prezradí práve problém na koži

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kožný problém má v určitom štádiu ochorenia približne každý tretí pacient s cukrovkou. 

V tomto článku sa dozviete:

  • aké sú kožné prejavy cukrovky
  • čo je syndróm stuhnutej ruky
  • ako liečiť diabetické pľuzgiere

Infekcie kože, vyrážky, pľuzgiere. Pacientom s cukrovkou komplikujú život rôzne kožné problémy. Ich liečba býva náročná a obyčajne trvá dlho.

Niektoré kožné problémy sú bežnejšie u diabetických pacientov, najmä tie, ktoré sú spôsobené infekciou. Pacienti s cukrovkou 2. typu majú tiež dvojnásobné riziko vzniku psoriázy než nediabetici.

Platí tiež, že čím menej dodržiava pacient odporúčaný režim a diétu, o to viac je náchylný na rôzne kožné ochorenia. 

Diabetická dermopatia

Diabetická dermopatia je kožné ochorenie, pre ktoré sú typické svetlohnedé alebo červenkasté, oválne alebo okrúhle, mierne vrúbkované šupiny, ktoré sa najčastejšie objavujú na predkolení. Môžu pripomínať znamienka.

Diabetická dermopatia sa vyskytuje až u 30 % pacientov s cukrovkou.

Presná príčina diabetickej dermopatie nie je známa, ale môže súvisieť s diabetickými neuropatickými a cievnymi komplikáciami.

Diabetická dermopatia má tendenciu sa vyskytovať u starších pacientov alebo u tých, ktorí majú cukrovku najmenej 10–20 rokov. Je úzko spojená so zvýšenou hladinou glykozylovaného hemoglobínu, čo je indikátor zlej kontroly hladiny glukózy v krvi.

Tieto kožné prejavy cukrovky sú však neškodné. Zvyčajne nevyžadujú žiadnu liečbu a majú tendenciu ustúpiť po niekoľkých rokoch, najmä po zlepšení kontroly hladiny glukózy v krvi.

Diabetická dermopatia
TisforThan/shutterstock.com

Diabetické pľuzgiere

Diabetické pľuzgiere, tiež známe ako bullosis diabeticorum, sa spontánne vyskytujú na chodidlách a rukách diabetických pacientov. Aj keď sú zriedkavé, sú zreteľným znakom cukrovky.

  • diabetické buly sú častejšie u mužov ako u žien
  • vyskytujú sa vo veku od 17 do 84 rokov
  • častejšie sa vyskytujú u pacientov, ktorí majú dlhotrvajúcu cukrovku alebo viaceré diabetické komplikácie, najmä neuropatiu

Pľuzgiere nebolestivé a môžu mať veľkosť od 0,5 až do 17 centimetrov. Často majú nepravidelný tvar. Existujú 2 typy diabetických pľuzgierov:

  • Intraepidermálne pľuzgiere – sú to pľuzgiere naplnené čírou, sterilnou viskóznou tekutinou a normálne sa spontánne hoja do 2–5 týždňov bez zjazvenia a atrofie
  • Subepidermálne pľuzgiere – sú menej časté a môžu byť naplnené krvou. Zahojené pľuzgiere však môžu spôsobiť zjazvenie a atrofiu kože

Vo väčšine prípadov sa diabetické pľuzgiere spontánne vyliečia bez liečby. Pacienti by si však mali dávať pozor, aby pľuzgier neporušili, aby sa predišlo sekundárnej infekcii.

Diabetická cheiroartropatia – syndróm stuhnutej ruky

U mnohých pacientov s dlhotrvajúcou cukrovkou 1. typu sa rozvinie diabetická cheiroartropatia, známa ako syndróm stuhnutej ruky. Má za následok obmedzenú pohyblivosť kĺbov rúk. Koža je stuhnutá, voskovitá, zhrubnutá a zožltnutá.

Tvrdá, hrubá a opuchnutá koža sa môže rozšíriť a objaviť sa aj na predlaktiach, na hornej časti chrbta a krku. Niekedy sa zhrubnutie kože rozšíri na tvár, ramená a hrudník.

V zriedkavých prípadoch zhrubne aj koža na kolenách, členkoch alebo lakťoch, čo sťažuje narovnanie nohy, nasmerovanie chodidla alebo ohýbanie ruky. Kdekoľvek sa objaví, zhrubnutá koža má často textúru pomarančovej kôry.

Predpokladá sa, že je tento stav je spôsobený reakciou glukózy s proteínmi v koži. Títo pacienti môžu trpieť aj Dupuytrenovou kontraktúrou (natiahnutie šliach, ktoré ohýbajú prsty).

Necrobiosis lipoidica

Toto ochorenie kože často začína ako malé vyvýšené pevné hrbolčeky, ktoré pripomínajú pupáčiky. Postupom času sa tieto hrbolčeky menia – prítomný je opuch a stvrdnutie kože. Škvrny na koži môžu byť žlté, červenkasté alebo hnedé.

Môžete si tiež všimnúť, že:

  • okolitá pokožka má lesklý vzhľad podobný porcelánu
  • sú viditeľné krvné cievy
  • koža svrbí a bolí
  • kožné ochorenie prechádza cyklami – raz je aktívne, potom neaktívne a potom opäť aktívne

Acanthosis nigricans

Acanthosis nigricans je tmavá škvrna alebo pás kože najčastejšie na zadnej strane krku, v podpazuší alebo v slabinách. Môže znamenať, že máte v krvi príliš veľa inzulínu. Často je príznakom prediabetu a môže byť prvým znakom toho, že máte cukrovku.

Kožné infekcie

Ľudia s cukrovkou majú väčšiu náchylnosť k vzniku kožných infekcií. Kožná infekcia sa môže prejaviť ako:

  • horúca, opuchnutá a bolestivá koža
  • svrbivá vyrážka
  • niekedy drobné pľuzgieriky
  • suchá šupinatá koža
  • biely výtok z kože

Kožná infekcia sa môže vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela, najčastejšie medzi prstami na nohách, okolo jedného alebo viacerých nechtov a na pokožke hlavy.

Acanthosis nigricans
Dermatology11/shutterstock.com

Otvorené, nehojace sa rany

Dlhodobá vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k narušenému krvnému obehu a poškodeniu nervov.

Nedostatočný krvný obeh a poškodenie nervov spôsobujú ťažkosti s hojením rán. To platí najmä na nohách. Tieto otvorené rany sa nazývajú diabetické vredy.

Ak máte cukrovku, mali by ste si každý deň kontrolovať nohy, či nemajú vredy a otvorené rany.

Diabetická noha

Diabetická noha je jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky. Je príčinou až 60 % všetkých amputácií dolných končatín, najčastejšie sa objavuje po 10 až 15 rokoch od vzniku ochorenia.

V počiatočných fázach ide o poruchu funkcie nervov dolných končatín. Tá spôsobuje, že cievy nie sú schopné dopravovať kyslík a živiny do kritických oblastí nohy.

Objavuje sa pocit mravčenia, tŕpnutia, pálenia prstov na nohách zväčša v pokoji v spánku. Noha stráca citlivosť, preto diabetik často necíti ani vážnejšie poranenie. Môže chodiť s klincom zapichnutým v nohe bez toho, aby o tom vedel.

Znižuje sa tiež tvorba potu, koža na nohách je menej elastická. To spôsobuje rýchlejšie vysúšanie pokožky a najmä jej krehkosť. Následne vznikajú na koži trhliny, ktoré sú vstupnou bránou pre infekcie. Časté sú kvasinkové a plesňové ochorenia nôh.

Eruptívna xantomatóza – vypuknutie malých, červeno-žltých hrbolčekov

Keď sa tieto hrbolčeky objavia, často vyzerajú ako pupáčiky. Na rozdiel od pupáčikov čoskoro získajú žltkastú farbu.

Zvyčajne sa vytvoria v oblasti zadku, stehien, ohyboch lakťov alebo zadnej časti kolien. Môžu sa však vytvoriť kdekoľvek. Bez ohľadu na to, kde sa vytvoria sú zvyčajne citlivé a svrbiace.

Tieto hrbolčeky sa objavia náhle a okamžite vymiznú, keď je diabetes dobre kontrolovaný.

Granuloma anulare – vyvýšené hrbolčeky červenej kože

Či je tento stav kože spojený s cukrovkou, nie je potvrdené. Vieme, že väčšina ľudí, ktorí majú granuloma annulare, nemá cukrovku. Niekoľko štúdií však zistilo vyššie riziko tohto kožného problému u pacientov s cukrovkou.

Extrémne suchá svrbivá pokožka

Ak máte cukrovku, je pravdepodobnejšie, že budete mať suchú pokožku. Môže to spôsobiť vysoká hladina cukru v krvi. K svrbeniu a suchosti kože prispieva aj kožná infekcia a zlý krvný obeh.

Xanthelasma – žltkasté šupinaté škvrny na očných viečkach a okolo nich

Xanthelasma vzniká nahromadením tukov pod kožou, v dôsledku vysokej hladiny tukov v krvi. Môže to byť tiež znak toho, že diabetes je nedostatočne alebo nesprávne liečený.

Kožné výrastky

Mnoho ľudí s cukrovkou má kožné výrastky. Hoci sú tieto výrastky neškodné, ich vysoký počet môže byť znakom toho, že máte príliš veľa inzulínu v krvi alebo cukrovku 2. typu.

Tieto výrastky sú najčastejšie na očných viečkach, krku, podpazuší a slabinách.

fibrómy na koži
DedMityay/Shutterstock.com

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Diabetes warning signs

Skin problems associated with diabetes mellitus

Dôvera: Aby vás cukrovka nepripravila o nohu

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti