Psoriáza

Príčiny / spúšťače

Psoriáza je bežné dlhodobé kožné ochorenie, ktoré sa, žiaľ, nedá vyliečiť. Môže byť bolestivé, narúšať spánok a sťažovať koncentráciu. Tento stav má tendenciu prechádzať cyklami – raz za čas vzplanie na niekoľko týždňov alebo mesiacov, potom na chvíľu ustúpi.

Bežné spúšťače psoriázy u ľudí s genetickou predispozíciou zahŕňajú infekcie, rezné rany, popáleniny, ale aj niektoré lieky.

Ide o kožné ochorenie, ktoré spôsobuje vyrážku so svrbivými, šupinatými škvrnami, najčastejšie na kolenách, lakťoch, trupe a pokožke hlavy.

Príznaky a symptómy

Bežné príznaky a symptómy psoriázy sú:

  • plochá vyrážka, ktorá môže u každého pacienta vyzerať inak (od škŕvn podobných lupinám až po veľké ložiská na veľkej časti tela)
  • vyrážky, ktoré majú rôznu farbu – majú tendenciu k odtieňom fialovej so sivými šupinami na tmavej pokožke a ružovej alebo červenej so striebornými šupinami u ľudí so svetlou pokožkou
  • malé škvrny a šupiny (bežne pozorované u detí)
  • suchá popraskaná pokožka, ktorá môže krvácať
  • svrbenie, pálenie alebo bolestivosť
  • cyklické vyrážky, ktoré sa objavia na niekoľko týždňov alebo mesiacov a potom ustúpia

Variácie ochorenia

Existuje niekoľko typov psoriázy, líšia sa vo svojich príznakoch a symptómoch:

  1. Psoriasis vulgaris. Najbežnejší typ psoriázy. Psoriáza spôsobuje suché svrbiace vyvýšené kožné škvrny (plaky) pokryté šupinami. Môže ich byť málo alebo veľa. Zvyčajne sa objavujú na lakťoch, kolenách, krížoch a pokožke hlavy. Plaky sa líšia farbou v závislosti od farby pleti. Postihnutá koža sa môže zahojiť dočasnými zmenami farby (postzápalová hyperpigmentácia).
  2. Psoriáza nechtov. Psoriáza môže postihnúť nechty na rukách a nohách, čo spôsobuje tvorbu jamiek, abnormálny rast nechtov a zmenu farby. Psoriatické nechty sa môžu uvoľniť a oddeliť od nechtového lôžka. Závažné ochorenie môže spôsobiť rozpadnutie nechtov.
  3. Guttátna psoriáza. Postihuje predovšetkým mladých dospelých a deti. Zvyčajne je vyvolaná bakteriálnou infekciou, ako je streptokok. Vyznačuje sa malými šupinkami v tvare kvapky na trupe, rukách alebo nohách.
  4. Inverzná psoriáza. Postihuje najmä kožné záhyby slabín, zadku a prsníkov. Spôsobuje hladké škvrny na zapálenej koži, ktoré sa zhoršujú trením a potením. Tento typ psoriázy môžu spustiť plesňové infekcie.
  5. Pustulózna psoriáza. Ide o zriedkavý typ, spôsobuje jasne ohraničené pľuzgiere naplnené hnisom. Môže sa vyskytnúť v rozsiahlych škvrnách alebo na malých plochách dlaní alebo chodidiel.
  6. Erytrodermická psoriáza. Najmenej bežný typ psoriázy, môže pokryť celé telo olupujúcou sa vyrážkou, ktorá môže intenzívne svrbieť alebo páliť. Môže byť krátkodobá (akútna) alebo dlhodobá (chronická).

Kedy by ste mali navštíviť lekára, ak máte podozrenie na psoriázu?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať psoriázu, navštívte lekára. Lekársku pomoc vyhľadajte aj vtedy, ak sa váš stav:

  • stáva závažným alebo sa rozširuje
  • spôsobuje vám nepohodlie a bolesť
  • spôsobuje, že máte obavy o vzhľad vašej pokožky
  • nezlepšuje liečbou

Príčiny

Psoriáza sa považuje za problém imunitného systému, ktorý spôsobuje, že kožné bunky rastú rýchlejšie ako zvyčajne. Pri najbežnejšom type psoriázy – psoriasis vulgaris – táto rýchla výmena buniek vedie k vzniku suchých šupinatých škvŕn.

Príčina psoriázy nie je úplne objasnená. Predpokladá sa, že ide autoimunitný problém, keď bunky bojujúce proti infekcii omylom napadnú zdravé kožné bunky.

Vedci sa domnievajú, že svoju úlohu zohráva genetika aj environmentálne faktory. Táto choroba nie je nákazlivá.

Spúšťače

Mnoho ľudí s predispozíciou na psoriázu môže byť bez príznakov celé roky, kým ochorenie nespustí nejaký environmentálny faktor. Bežné spúšťače psoriázy zahŕňajú:

  • infekcie, ako je streptokoková alebo kožná infekcia
  • počasie, najmä chladné suché podmienky
  • poranenie kože, ako sú rezné rany alebo škrabance, uhryznutie hmyzom alebo silné spálenie od slnka
  • fajčenie a vystavenie sa pasívnemu fajčeniu
  • silnú konzumáciu alkoholu
  • niektoré lieky – vrátane lítia, liekov na vysoký krvný tlak a antimalarík
  • rýchle vysadenie kortikosteroidov

Aké sú rizikové faktory psoriázy

Psoriáza môže postihnúť každého človeka. Asi tretina prípadov sa začína už v detstve. Tieto faktory môžu zvýšiť riziko vzniku ochorenia:

  1. Rodinná anamnéza. Psoriáza sa vyskytuje v rodinách. Ak máte jedného rodiča so psoriázou, zvyšuje sa riziko, že dostanete túto chorobu. Ak máte oboch rodičov so psoriázou, riziko je ešte vyššie.
  2. Fajčenie. Fajčenie tabaku zvyšuje riziko psoriázy a môže tiež zvýšiť závažnosť ochorenia.

Komplikácie

Psoriáza predstavuje aj väčšie riziko vzniku iných zdravotných problémov:

  • psoriatická artritída, ktorá spôsobuje bolesť, stuhnutosť a opuch v kĺboch a okolo nich
  • dočasné zmeny farby kože (pozápalová hypopigmentácia alebo hyperpigmentácia), kde sa plaky zahojili
  • ochorenia oči, ako je konjunktivitída, blefaritída a uveitída
  • obezita
  • diabetes 2. typu
  • vysoký krvný tlak
  • srdcovo-cievne ochorenie
  • iné autoimunitné ochorenia, ako je celiakia, skleróza a zápalové ochorenie čriev nazývané Crohnova choroba
  • problémy so psychickým zdravím, ako je nízke sebavedomie a depresia

Diagnostika

Diagnózu psoriázy stanoví lekár, ktorý vyšetrí vašu pokožku, pokožku hlavy a nechty. Môže odobrať malú vzorku kože (biopsiu) na jej dôkladné vyšetrenie pod mikroskopom. Tento krok pomáha určiť typ psoriázy a vylúčiť iné poruchy.

Liečba, prevencia, kontrola

Cieľom liečby psoriázy je zastaviť rýchly rast kožných buniek a odstrániť šupiny. Možnosti liečby sú:

  • krémy a masti (lokálna terapia)
  • svetelná terapia (fototerapia)
  • perorálne alebo injekčne podávané lieky

Aký typ liečby vám bude odporúčaný, závisí od toho, aká závažná je psoriáza a ako reagovala na predchádzajúcu liečbu. Možno budete musieť vyskúšať rôzne lieky alebo kombináciu liečby, kým nájdete tú správnu, ktorá funguje. Avšak aj pri úspešnej liečbe sa zvyčajne choroba vráti.

Lokálna terapia

V lokálnej terapii sa najčastejšie používajú kortikosteroidy. Tieto lieky sú najčastejšie predpisovanými liekmi na liečbu miernej až stredne závažnej psoriázy. Sú dostupné ako oleje, masti, krémy, pleťové vody, gély, peny, spreje a šampóny.

Mierne kortikosteroidné masti (hydrokortizón) sa zvyčajne odporúčajú na citlivé oblasti, ako je tvár alebo kožné záhyby, a na liečbu rozsiahlych ložísk.

Lokálne kortikosteroidy sa môžu aplikovať raz denne počas vzplanutia a každý druhý deň alebo víkend počas remisie.

Lekár vám môže predpísať aj silnejší kortikosteroidný krém alebo masť – triamcinolón alebo klobetasol – pre menšie, menej citlivé alebo ťažšie ošetrovateľné oblasti.

Dlhodobé užívanie alebo nadmerné používanie silných kortikosteroidov môže stenčiť pokožku. Po čase môžu lokálne kortikosteroidy prestať účinkovať.

Okrem kortikosteroidov sa používajú aj:

  1. Analógy vitamínu D. Syntetické formy vitamínu D – spomaľujú rast kožných buniek. Tento typ lieku sa môže používať samostatne alebo s lokálnymi kortikosteroidmi.
  2. Retinoidy. Aplikuje sa raz alebo dvakrát denne. Najčastejšie vedľajšie účinky sú podráždenie pokožky a zvýšená citlivosť na svetlo. Retinoidy sa neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám alebo ženám, ktoré  plánujete otehotnieť.
  3. Inhibítory kalcineurínu. Inhibítory kalcineurínu – takrolimus a pimekrolimus – upokojujú vyrážku a potláčajú tvorbu šupín. Môžu byť užitočné najmä v oblastiach tenkej kože, ako je okolie očí, kde steroidné krémy alebo retinoidy dráždia alebo škodia. Inhibítory kalcineurínu sa neodporúčajú, keď ste tehotná alebo dojčíte alebo ak plánujete otehotnieť. Tento liek tiež nie je určený na dlhodobé užívanie z dôvodu potenciálne zvýšeného rizika rakoviny kože a lymfómu.
  4. Kyselina salicylová. Šampóny s kyselinou salicylovou a roztoky na pokožku hlavy redukujú šupinatenie pokožky hlavy. Tento typ produktu sa môže používať samostatne alebo s inou lokálnou terapiou, pretože pripravuje pokožku hlavy na ľahšie vstrebávanie lieku.
  5. Uhoľný decht. Uhoľný decht znižuje šupinatosť, svrbenie a zápal. Dodáva sa v rôznych formách, ako je šampón, krém a olej. Tieto produkty môžu dráždiť pokožku. Môžu však zafarbiť oblečenie, posteľnú bielizeň a môžu mať silný zápach. Liečba uhoľným dechtom sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.
  6. Antralín. Antralín je dechtový krém, ktorý spomaľuje rast kožných buniek. Môže tiež odstrániť šupiny a vyhladiť pokožku. Nie je určený na použitie na tvár alebo pohlavné orgány. Antralín môže dráždiť pokožku a zafarbí takmer všetko, čoho sa dotkne. Zvyčajne sa aplikuje na krátky čas a potom sa zmyje.

Svetelná terapia

Svetelná terapia je prvou líniou liečby stredne ťažkej až ťažkej psoriázy, buď samostatne alebo v kombinácii s liekmi. Spočíva vo vystavení pokožky kontrolovanému množstvu prirodzeného alebo umelého svetla. Potrebné sú opakované ošetrenia.

  1. Slnečné svetlo. Krátke denné vystavenie slnečnému žiareniu (helioterapia) môže zlepšiť psoriázu.
  2. Goeckermanova terapia. Prístup, ktorý kombinuje liečbu uhoľným dechtom so svetelnou terapiou. Uhoľný decht spôsobuje, že pokožka lepšie reaguje na ultrafialové B (UVB) svetlo.
  3. Širokospektrálne UVB. Kontrolované dávky širokospektrálneho UVB svetla z umelého svetelného zdroja môžu liečiť jednotlivé psoriázové ložiská, rozšírenú psoriázu a psoriázu, ktorá sa nezlepšuje lokálnou liečbou. Krátkodobé vedľajšie účinky môžu zahŕňať zapálenú, svrbivú a suchú pokožku.
  4. Úzkospektrálne UVB. Úzkospektrálna svetelná terapia UVB môže byť účinnejšia ako širokospektrálna liečba UVB. Zvyčajne sa podáva dvakrát alebo trikrát týždenne, kým sa pokožka nezlepší, a potom menej často na udržiavaciu liečbu. Avšak úzkospektrálna UVB fototerapia môže spôsobiť závažnejšie vedľajšie účinky než širokospektrálna UVB.
  5. PUVA terapia. Táto liečba spočíva v užívaní senzibilizujúceho  lieku na svetlo (psoralen) pred vystavením postihnutej kože žiareniu UVA. UVA svetlo preniká hlbšie do pokožky ako UVB svetlo a psoralen robí pokožku citlivejšou na vystavenie UVA. Táto agresívnejšia liečba neustále zlepšuje pokožku a často sa používa pri závažnejšej psoriáze. Krátkodobé vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, bolesť hlavy, pálenie a svrbenie. Medzi možné dlhodobé vedľajšie účinky patria suchá a vráskavá pokožka, pehy, zvýšená citlivosť na slnko a zvýšené riziko rakoviny kože vrátane melanómu.
  6. Excimerový laser. Pri tejto forme svetelnej terapie sa silné UVB svetlo zameriava len na postihnutú pokožku. Excimerová laserová terapia vyžaduje menej sedení ako tradičná fototerapia, pretože sa používa silnejšie UVB svetlo. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať zápal a pľuzgiere.

Lieky na psoriázu

Pri stredne závažnej až závažnej psoriáze alebo ak iné druhy liečby nefungujú, lekár môže predpísať perorálne alebo injekčne lieky. Niektoré z týchto liekov sa používajú len krátkodobo a môžu sa striedať s inými spôsobmi liečby, pretože môžu spôsobiť závažné vedľajšie účinky.

Alternatívna medicína

Niektoré štúdie tvrdia, že alternatívne terapie – produkty a postupy, ktoré nie sú súčasťou konvenčnej lekárskej starostlivosti alebo ktoré sa vyvinuli mimo tradičnej západnej praxe – zmierňujú príznaky psoriázy.

Medzi alternatívne terapie, ktoré používajú ľudia so psoriázou, patria špeciálne diéty, vitamíny, akupunktúra a bylinné produkty aplikované na kožu. Žiadny z týchto postupov nie je podložený silnými dôkazmi, ale sú vo všeobecnosti bezpečné a môžu pomôcť znížiť svrbenie a šupinatosť u ľudí s miernou až stredne závažnou psoriázou.

  1. Krém s extraktom z aloe. Krém s extraktom z aloe môže znížiť šupinatosť, svrbenie a zápal. Možno budete musieť používať krém niekoľkokrát denne po dobu jedného mesiaca alebo dlhšie, aby ste videli akékoľvek zlepšenie pokožky.
  2. Doplnky s rybím olejom. Terapia rybím olejom používaná v kombinácii s UVB terapiou môže znížiť rozsah vyrážky. Nanášanie rybieho oleja na postihnutú kožu a jej prikrytie obväzom na šesť hodín denne počas štyroch týždňov môže zlepšiť šupinatenie.
  3. Oregonské hrozno. Oregonské hrozno sa aplikuje na pokožku a môže znížiť závažnosť psoriázy.

Ak uvažujete o alternatívnej medicíne na zmiernenie príznakov psoriázy, porozprávajte sa najprv so svojím lekárom o výhodách a nevýhodách týchto možností.

29. október je svetový deň psoriázy. Pripomína nám, že ľudia, ktorí sa liečia na psoriázu, sa často stretávajú s nerovným zaobchádzaním.

Aj keď je toto autoimunitné chronické zápalové ochorenie kože neinfekčné, ľudia s touto diagnózou môžu čeliť odmietaniu, nepochopeniu, či dokonca diskriminácii. Netreba zabúdať, že aj títo ľudia si zaslúžia rovnosť, rešpekt a ochranu svojich práv.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Mayo Clinic: Psoriasis

Mayo Clinic: Psoriasis symptoms

SITA: Pacienti so psoriázou

Svetový deň psoriázy