07.03.2025 • 8 minút na prečítanie

Psoriáza

Psoriáza je chronické kožné autoimunitné ochorenie, ktoré nie je nákazlivé. Za jeho vznikom stojí imunitný systém ľudského organizmu, ktorý omylom napáda vlastné zdravé bunky, ako keby boli poškodené. 

Presná príčina vzniku psoriázy nie je známa. Predpokladá sa však, že ide o kombináciu genetických faktorov a tiež faktorov prostredia. Bežné spúšťače psoriázy u ľudí s genetickou predispozíciou zahŕňajú infekcie, rezné rany, popáleniny, ale aj niektoré lieky.

Pre ochorenie je typické, že sa na tele tvoria šupinaté ložiská rôznej veľkosti. Vyskytujú sa najmä na:

  • lakťoch
  • kolenách
  • pokožke hlavy
  • dolnej časti chrbta

Môžu sa ale objaviť aj na menej tradičných miestach, napríklad v uchu či na dlaniach.

Príčiny / spúšťače

Aké sú rizikové faktory psoriázy?

Psoriáza môže postihnúť každého človeka – asi v tretine prípadov sa vyskytne u detí. Riziko rozvoja ochorenia môže zvýšiť:

  1. Rodinná anamnéza psoriáza sa vyskytuje v rodinách. Ak máte jedného rodiča so psoriázou, stúpa riziko, že túto chorobu dostanete aj vy. Ak ňou máte zasiahnutých oboch rodičov, hrozba jej vypuknutia je ešte vyššia.
  2. Fajčenie fajčenie tabaku podnecuje pravdepodobnosť výskytu psoriázy a môže tiež zintenzívniť závažnosť ochorenia.

Príznaky a symptómy

Príznaky psoriázy

Príznaky psoriázy bývajú mimoriadne nepríjemné. Pacienti sa mnohokrát sťažujú na pocit svrbenia, suchosť či dokonca dočasné vypadávanie vlasov. Symptómy pritom majú tendenciu prechádzať cyklami – raz za čas ochorenie vzplanie na niekoľko týždňov až mesiacov, potom na chvíľu ustúpi.Príznaky a symptómy.

  • Šupinaté miesta, svrbenie a bolestivosť – pacientom so psoriázou sa na tele tvoria šupiny, ktoré sa síce ľahko odlupujú, ale sú pre nich veľmi nepohodlné. Nejde pritom len o estetickú záležitosť. Šupinaté oblasti sú suché, svrbia a pokožka je v ich mieste poškodená.
  • Suchá koža, ktorá môže krvácať – otvorené ranky, ktoré vznikajú na suchej popraskanej koži, naviac zvyšujú nebezpečenstvo vzniku infekcie.
  • Zhrubnuté alebo poškodené nechty – psoriáza môže ovplyvniť aj nechty. Pri tomto ochorení bývajú hrubšie, hrboľaté alebo sa môžu oddeľovať od lôžka (tzv. onycholýza).
  • Vyrážky rôznej farby – vyskytujú sa v odtieňoch fialovej so sivými šupinami na tmavej pokožke, prípadne ružovej alebo červenej so striebornými šupinami u ľudí so svetlou pokožkou. Typické sú aj cyklické vyrážky, ktoré sa objavia na niekoľko týždňov alebo mesiacov a potom ustúpia.
Zdroj: Freepik.com

Psoriáza vo vlasoch

Psoriáza nezriedka postihuje takisto vlasatú časť hlavy. Na pokožke hlavy môžete objaviť červené a šupinaté ložiská. Šupinky zvyknú byť strieborné až biele, ľahko sa odlupujú a väčšinou sú viditeľné i voľným okom.

V niektorých prípadoch pokrývajú celú hlavu, čo osoba so psoriázou vníma ako výrazný diskomfort. Viditeľné šupiny totiž psoriatikov zväčša dosť trápia a negatívne ovplyvňujú ich sebavedomie.

Psoriáza môže dokonca spôsobiť vypadávanie vlasov. Ide však o stav, ktorý je dočasný. Keď sa priebeh choroby upokojí, vlasy sa väčšinou vrátia do normálu.

Variácie ochorenia

Typy psoriázy

Existuje niekoľko typov psoriázy, ktoré sa líšia vo svojich symptómoch:

1. Psoriasis vulgaris najbežnejší variant psoriázy. Je pôvodcom suchých, svrbiacich, vyvýšených kožných škvŕn (plaky) pokrytých šupinami. Zvyčajne sa objavujú na lakťoch, kolenách, krížoch a pokožke hlavy. Plaky sa odlišujú sfarbením v závislosti od tónu pleti, pričom postihnutá koža sa môže zahojiť dočasnými zmenami farby (pozápalová hyperpigmentácia).

2. Psoriáza nechtov zasahuje nechty na rukách a nohách, čo spôsobuje tvorbu jamiek, abnormálny rast nechtov a zmenu ich farby. Psoriatické nechty sa navyše môžu uvoľniť a oddeliť od nechtového lôžka. Závažný priebeh ochorenia môže zapríčiniť až rozpadnutie nechtov.

3. Guttátna psoriáza – postihuje predovšetkým mladých dospelých a deti. Obvykle je vyvolaná bakteriálnou infekciou, ako je streptokok, a vyznačuje sa malými šupinkami v tvare kvapky na trupe, rukách alebo nohách.

4. Inverzná psoriáza napáda najmä kožné záhyby slabín, zadku a prsníkov. Na zapálenej koži spôsobuje hladké škvrny, ktoré sa zhoršujú trením a potením. Tento typ psoriázy zvyknú spustiť plesňové infekcie.

5. Pustulózna psoriáza – ide o zriedkavý druh psoriázymajúci za následok jasne ohraničené pľuzgiere naplnené hnisom. Môže sa vyskytnúť v rozsiahlych škvrnách alebo na malých plochách dlaní alebo chodidiel.

6. Erytrodermická psoriáza – najmenej bežný typ psoriázy. Môže pokryť celé telo olupujúcou sa vyrážkou, ktorá spravidla intenzívne svrbí alebo páli. Býva krátkodobá (akútna) alebo dlhodobá (chronická).

Zdroj: Freepik.com

Diagnostika

Diagnózu psoriázy stanoví kožný lekár, ktorý vyšetrí pokožku vášho tela a hlavy, ako aj nechty. Môže odobrať malú vzorku kože (biopsiu) na jej dôkladné vyšetrenie pod mikroskopom. Tento krok pomáha určiť typ psoriázy a vylúčiť iné ochorenia.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba psoriázy

Úplné vyliečenie psoriázy, bohužiaľ, nie je možné. Cieľom liečby je zmierňovať príznaky, predchádzať ich ďalším vzplanutiam a zlepšiť tak celkovú kvalitu života psoriatika.

Rozsah a typ liečby psoriázy závisí od toho, ako veľmi je ochorenie závažné, a líši sa tiež v závislosti od lokalizácie prejavov. Dostupné sú kozmetické prípravky, svetelná terapia a lieky.

1. Fototerapia – svetelná terapia pomáha zmierňovať zápal a znižuje tvorbu šupiniek na pokožke. Patrí sem ultrafialové (UVB) svetlo, PUVA – kombinácia UVA svetla a psoralénu pre ťažšie prípady a napokon laser, ktorý je vhodný na malé defekty.

2.  Lokálna liečba – možno ju použiť v konkrétnom mieste, kde sú prítomné prejavy. Radia sa sem krémy a masti s obsahom kortikosteroidov, ktoré pomáhajú znižovať zápal a tiež svrbenie. Pri dlhodobom používaní však majú nežiaduce účinky, akým je napríklad stenčovanie kože. Ďalšou účinnou látkou, ktorá je obsiahnutá v lokálnych prípravkoch, sú retinoidy a zmäkčovadlá pokožky.

3. Celková liečba – ak nie sú účinné prvé dva kroky, teda fototerapia a lokálna liečba, na rad prichádzajú lieky. Tak ako pri iných autoimunitných ochoreniach, aj v tomto prípade zaberajú imunosupresívne medikamenty, ktoré potláčajú prehnanú imunitnú reakciu organizmu (napr. metotrexát), alebo biologická liečba, ktorá cielene blokuje časti imunitného systému zapríčiňujúce zápal. Podáva sa injekčne a je efektívna, ale drahá.

Liečba psoriázy vo vlasoch

Ak trpíte psoriázou vo vlasoch, na trhu sú dostupné viaceré produkty, ktoré by vám mohli v neľahkom boji s ňou pomôcť.

Účinnou liečbou bývajú rôzne šampóny, masti a liečivá s obsahom kortikosteroidov, vitamínu D alebo kyseliny salicylovej. Hľadanie toho správneho prípravku pre vás môže byť zdĺhavá cesta a vyžaduje si trpezlivosť. V prípade, že vám bola diagnostikovaná závažnejšia forma psoriázy, váš kožný lekár môže zvážiť aj využitie fototerapie či systémovej liečby.

Pomôže aj zmena životného štýlu

Pri liečbe psoriázy na tele alebo vo vlasoch pomôže, keď zmeníte svoj životný štýl. Dôležité je dodržiavanie diéty, v rámci ktorej sa vyhnete možným spúšťačom príznakov, ako sú alkohol a fajčenie.

Symptómy psoriázy sa môžu zhoršiť aj za predpokladu, že ste boli vystavení väčšiemu stresu. 

Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk