04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Suchá koža

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Suchá koža je stavom, ktorý sa vyznačuje šupinatením, svrbením a praskaním kože. Suchá koža môže postihnúť akúkoľvek časť tela, najčastejšie ide o ruky a nohy. Môže sa vyskytnúť z rôznych dôvodov, pričom človek môže mať suchú pokožku aj prirodzene.

Vznik a príčiny

Vystavenie sa suchým poveternostným podmienkam, horúcej vode a určitým chemikáliám môže spôsobiť náhle vysušenie pokožky. Suchá koža môže byť tiež výsledkom základných zdravotných stavov, napríklad aj psoriázy a diabetu typu 2.

Vznik dermatitídy (zápalové ochorenie pokožky) hrozí v prípade extrémne suchej pokožky Existuje niekoľko rôznych typov dermatitídy.

Kontaktná dermatitída – vzniká, keď koža reaguje na niečo, čoho sa dotýka. Dráždivá kontaktná dermatitída je nepredpokladaná reakcia napr. na prací prášok, alergická kontaktná dermatitída vzniká pri kontakte s látkou, na ktorú je človek alergický (napríklad nikel).

Seboroická dermatitída – stav, keď pokožka produkuje príliš veľa kožného mazu. Výsledkom je červená a šupinatá vyrážka, zvyčajne na pokožke hlavy. Tento typ dermatitídy je bežný u dojčiat.

Atopická dermatitída – je tiež známa ako ekzém. Ide o chronický stav kože, ktorý spôsobuje, že sa na pokožke objavia suché šupinaté škvrny. Takisto je bežná medzi malými deťmi.

Suchá koža môže postihnúť kohokoľvek. Šance na jej rozvoj zvyšujú niektoré rizikové faktory.

Vek: U starších dospelých je suchá koža pravdepodobnejšia. Póry totiž prirodzene produkujú menej kožného mazu.

Anamnéza: Ak má človek v anamnéze určité zdravotné stavy alebo alergické ochorenia, existuje uňho väčšia pravdepodobnosť výskytu ekzému alebo alergickej kontaktnej dermatitídy.

Sezóna: Suchá koža je častejšia počas jesenných a zimných mesiacov, kedy je vlhkosť relatívne nízka. V lete pomáha zastaviť vysúšanie pokožky vyššia úroveň vlhkosti.

Návyky na kúpanie: Časté kúpanie alebo umývanie veľmi horúcou vodou zvyšuje riziko suchej pokožky.

Príznaky

Príznaky suchej kože závisia od veku, zdravia, prostredia v ktorom človek žije, času stráveného vonku a príčiny problému. Existuje viacero príznakov:

  • pocit pnutia pokožky, najmä po sprchovaní, kúpaní alebo plávaní
  • pokožka, ktorá vyzerá drsne
  • svrbenie
  • mierne až ťažké olupovanie kože
  • praskliny
  • sivá až popolavá koža
  • začervenanie
  • hlboké trhliny, ktoré môžu krvácať

Diagnostika

Lekár sa počas vyšetrenia zameriava na zdravotnú anamnézu, vrátane informácií o čase, kedy sa problém so suchou kožou začal, aké faktory ovplyvňujú jej vzhľad, aké má pacient návyky počas kúpania, akú stravu obvykle konzumuje a spôsob, akým sa stará o svoju pokožku.

Pri podozrení na iný zdravotný problém možnosťou diagnostiky môžu byť špecifické diagnostické testy (napr. kontrola štítnej žľazy, ktorej znížená činnosť môže spôsobovať príznaky).

Liečba

Odporúčaný liečebný plán závisí od príčiny suchej kože. V niektorých prípadoch sa treba obrátiť na špecialistu alebo dermatológa. Spolu so zmenami životného štýlu, môžu odporučiť masti, krémy alebo pleťové vody na liečbu jednotlivých príznakov.

Jednoduché zmeny životného štýlu môžu pomôcť predísť suchej pokožke a zmierniť ju. Neodporúča sa používať horúcu vodu na kúpanie alebo sprchovanie, nekúpať sa každý deň, sprchovať sa menej ako 10 minút, používať hydratačné mydlo ihneď po kúpaní alebo sprchovaní, vyhnúť sa drhnutiu kože (napr. uterákom), používať doma zvlhčovač, udržiavať dostatočný pitný režim, aplikovať na kožu vhodnú kozmetiku.

Pri neliečenej dermatitíde sa môže stav pokožky zhoršovať. Liečba a vhodná starostlivosť znižujú riziko komplikácií, ako sú otvorené rany od poškriabania či kožné infekcie.

Prevencia

Ak na tele dochádza pravidelne k vytváraniu suchej pokožky, riešením je zmena životného štýlu, prípadne používanie zvlhčovačov. Ak sa z dočasného stavu vyvinie pretrvávajúci problém suchej kože, odporúča sa konzultácia s odborníkom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
atopická dermatitídakožapoleptanie kožeprasklinysuchá kožasvrbenietrhliny