10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Nealkoholické tukové ochorenie pečene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nealkoholické tukové ochorenie pečene je stav, pri ktorom dochádza k zvýšenej akumulácii tukov v tomto orgáne. Vo väčšine prípadov prebieha bez väčších klinických príznakov, ale môže prejsť do nealkoholickej steatohepatitídy, pri ktorej je v oblasti pečene prítomné nielen väčšie množstvo tukov, ale i zápal a produkcia väziva. Nealkoholické tukové ochorenie pečene môže časom vyústiť do štádia cirhózy pečene, v ktorom pečeň stráca schopnosť syntézy proteínov aj detoxikačných procesov. Choroba sa často vyskytujesúčasnes obezitou a s metabolickým syndrómom. Základom terapie je zmena životného štýlu.

Vznik a príčiny

Metabolizmus tukov v pečeňových bunkách je za normálnych okolností regulovaný hormonálnymi a neurohumorálnymi mechanizmami. U pacientov s nealkoholickým tukovým ochorením pečene dochádza v pečeňových bunkách k nadmernej akumulácii syntetizovaných tukov (triacylglycerolov). Dôvodom je zvýšený prísun resorbovaných tukov z čriev alebo tukov uvoľnených z tukového tkaniva. Tuky v pečeni podnecujú vznik zápalovej reakcie, čím dochádza v pečeni k postupnej akumulácii zápalových buniek. Vznik nealkoholického tukového ochorenia má teda priamu súvislosť s obezitou a nadmerným príjmom tukov. Zároveň bola zistená súvislosť s cukrovkou, s dlhodobou infúznou výživou a s Wilsonovou chorobou, pri ktorej sa v pečeni a v mozgu ukladá meď vinou poruchy vylučovania.

Príznaky

Ochorenie väčšinou prebieha bez klinických príznakov. V popredí stoja hlavne príznaky vyvolávajúcej príčiny nealkoholického tukového ochorenia pečene – obezita a cukrovka. U niektorých pacientov dochádza k zväčšeniuobjemu pečene, čoho následkom sú bolesti brucha. Pri progresii ochorenia do štádia cirhózy pečene dochádza k tvorbe ascitu, teda k zvýšenej koncentrácii vody v oblasti brucha, alebo k portálnej hypertenzii, ktorá sa prejavuje hemoroidmi, varixami v dolnej časti pažeráka, zväčšenou slezinou alebo rozšírením žíl v podkoží na bruchu.

Diagnostika

Súčasťou preventívnych prehliadok u praktického lekára je odber krvi. Slúži na vyšetrenie hladiny cukru a tukov v krvi a na pečeňové testy. Lekár na základe hodnôt pacienta poučí nutnosti zmene životného štýlu. Zo zobrazovacích metód sa využíva najmä ultrazvukové vyšetrenie a elastografia, ktorá hodnotí množstvo väziva v pečeni, ktoré býva pri cirhóze pečene zvýšené. Na presné určenie druhu tukového ochorenia pečene je potrebné bioptické odobratie vzorky z pečene.

Liečba

Základom liečby je zmena životného štýlu a zníženie hmotnosti. Pacienti by mali dodržiavať terapiu pridružených ochorení, najmä užívanie antidiabetík pri cukrovke a liekov na zníženie cholesterolu a tukov v krvi pri zistenej hyperlipidémii. Dodržiavanie terapie a zmena životného štýlu vedú k zníženiu množstva tuku v pečeni a zabraňujú rozvoju cirhózy pečene, ktorá je už neovplyvniteľným štádiom zlyhania jej funkcie.

Prevencia

Základom prevencie je obmedzený prívod tukov a cukrov a zároveň rovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Dôležitá je vyvážená strava a pravidelný pohyb, ktorý obmedzuje tvorbu nadmerných tukových zásob. Vhodná je konzumácia zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, rýb a vlákniny. Obmedziť by sa mal najmä príjem červeného a tučného mäsa, jednoduchých cukrov v sladkostiach a používanie prepálených olejov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabruchocirhózahemoroidynealkoholická steatohepatitídapečeňúbytok hmotnosti