Znížená chuť do jedla, prípadne strata chuti, môže byť spôsobená širokou škálou príčin – od psychických stavov až po fyzické choroby. Pokiaľ u človeka pretrváva zhoršený apetít a objavia sa aj súvisiace príznaky, ako je chudnutie alebo podvýživa, je dôležité identifikovať dôvod a nasadiť potrebnú liečbu.
Hlavným príznakom nechutenstva je zhoršená alebo úplná strata chuti do jedla. Stravovacie návyky človeka sú zmenené a môže dochádzať k postupnému úbytku váhy až podvýžive, k zhoršujúcemu zdravotnému stavu kvôli nedostatku živín a k zhoršenej nálade. Človek môže pociťovať únavu a nevoľnosť.
Príčin zníženej chuti do jedla je viacero.
Baktérie a vírusy: Problém môže byť spôsobený prítomnými bakteriálnymi, vírusovými, plesňovými alebo inými infekciami na akomkoľvek mieste tela. Po podstúpení liečby sa vráti aj chuť k jedlu.
Psychologické príčiny: Existujú rôzne psychologické príčiny pri zníženej chuti do jedla. Mnoho starších ľudí stráca apetít, ktorý môže tiež klesať, keď je človek smutný, depresívny, smútiaci alebo úzkostlivý. So zníženou chuťou do jedla boli tiež spojené nuda a stres.
Poruchy príjmu potravy, ako je mentálna anorexia, môžu tiež viesť k celkovo zníženej chuti do jedla. Osoba s mentálnou anorexiou podstupuje hladovanie alebo iné metódy, ako schudnúť, čo môže spôsobiť až podvýživu.
Zdravotné príčiny: Mnohé zdravotné stavy môžu spôsobiť zníženie chuti do jedla:
Tehotenstvo môže byť tiež dôvodom straty chuti do jedla, a to najmä počas prvého trimestra.
_Lieky:_Chuť do jedla môžu negatívne ovplyvniť aj niektoré lieky a drogy. Patria sem nelegálne drogy ako kokaín, heroín a amfetamíny, lieky na predpis ako niektoré antibiotiká, kodeín, morfium či chemoterapeutiká.
V prípade definovania problému môže byť užitočné viesť si denník zoznamu, aké potraviny a nápoje človek počas niekoľkých dní až týždňov konzumoval. To môže byť nápomocné pri posudzovaní nutričného príjmu a rozsahu zníženej chuti do jedla.
Lekár sa zároveň počas vyšetrenie zameriava na odmeranie váhy a výšky, zdravotnú anamnézu, akékoľvek lieky, ktoré človek užíva a prípadnú diétu, kedy príznak začal, či je nechutenstvo mierne alebo závažné, koľko kíl pacient stratil, či nastali nejaké spúšťacie a či pacient pociťuje aj iné príznaky.
Následne sa podľa potreby vykonajú testy na zistenie dôvodu zníženej chuti do jedla. Ide napríklad o:
Liečba zníženej chuti do jedla závisí od príčiny. Ak je príčinou bakteriálna alebo vírusová infekcia, zvyčajne nie je potrebná špecifická liečba apetítu, pretože chuť k jedlu sa vráti po vyliečení infekcie.
Domáca starostlivosť: Ak je strata chuti spôsobená zdravotným stavom, ako je rakovina alebo chronické ochorenie, môže byť náročnejšie stimulovať pozitívny vzťah k jedlu. Stravovanie s rodinou a priateľmi, varenie obľúbených jedál alebo stravovanie v reštauráciách môže mať pozitívny vplyv. Ľahké cvičenie takisto môže zvýšiť chuť k jedlu, prípadne možno zvážiť zameranie sa na jedenie jedného veľkého jedla za deň, s ľahkým občerstvením počas zvyšku dňa. Možnosťou je aj častejšia konzumácia menších porcií jedla, ktoré by mali byť zvyčajne ľahšiepre žalúdok.
Zdravotná starostlivosť: Pri nechutenstve môžu byť v rámci liečby možnosťou perorálne lieky na stimuláciu chuti do jedla. Ak znížená chuť k jedlu spôsobila u pacienta až k podvýživu, súčasťou liečby môže byť doplnenie živín, a to intravenózne.
Ak je strata chuti do jedla dôsledkom depresie, poruchy príjmu potravy alebo užívania drog, riešením je tiež špecialista na duševné zdravie,
Strata chuti do jedla spôsobená liekmi môže byť liečená zmenou dávkovania alebo zmenou predpísaných liekov.
Zotavenie: Ak je znížená chuť do jedla spôsobená krátkodobým stavom, pravdepodobne sa pacient bude zotavovať prirodzene bez dlhodobých účinkov.
Ak sa znížená chuť do jedla nelieči, môže byť sprevádzaná aj závažnejšími príznakmi, ako sú:
Ľudia môžu pociťovať stratu chuti do jedla z mnohých dôvodov. Niektoré z nich sú krátkodobé, iné sa týkajú dlhodobých zdravotných stavov. Strata chuti do jedla často prichádza s pocitmi únavy alebo nevoľnosti. Pri obave z pretrvávajúcej straty chuti do jedla je určite vhodná konzultácia s lekárom.