12.06.2019 • 8 minút na prečítanie

Neplodnosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje neplodnosť (označenie diagnózy N 97) ako neschopnosť počať dieťa napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku počas minimálne jedného roka.Ak má žena viac ako 35 rokov, interval je 6 mesiacov. Napriek tomu, že pacientovi diagnostikujú neplodnosť, môže mať dieťa – buď prirodzene, alebopomocou asistovanej reprodukcie. Tento stav sa týka žien aj mužov.

Príznaky

Bežné príznaky neplodnosti u žien

Nepravidelná menštruácia: Priemerný cyklus ženy trvá 28 dní. Žena, ktorej cykly sa líšia tak veľmi, že nedokáže odhadnúť, kedy môže prísť menštruácia, trpí nepravidelnosťou. Môže to súvisieť s hormonálnymi problémami alebo so syndrómom polycystických vaječníkov. Obe diagnózy môžu prispieť k neplodnosti.

Bolestivé alebo ťažké periódy: Väčšina žien má počas menštruácie kŕče. Ak bolesť zasahuje do bežného života veľmi výrazne, môže byť príznakom endometriózy.

Žiadna menštruácia: Nie je nezvyčajné, keď perióda jeden mesiac vynechá. Môžu za to faktory ako stres či fyzická námaha. Keď menštruácia neprichádza niekoľko mesiacov, je nutné podstúpiť test plodnosti.

Výkyvy hormónov: Ak žena zaznamená kožné problémy, znížené libido, rast vlasov na tvári, vypadávanie vlasov či priberanie, treba sa poradiť s lekárom.

Bolesť počas pohlavného styku: Bolesť môže súvisieť s hormonálnymi problémami, s endometriózou alebo s inými stavmi, ktoré by mohli prispieť k neplodnosti.

Bežné príznaky neplodnosti u mužov

Zmeny v sexuálnej chuti: Mužská plodnosť je spojená s hormonálnym zdravím. Zmeny v mužnosti, často riadené hormónmi, môžu naznačovať problémy s plodnosťou.

Bolesť alebo opuchnutie semenníkov: Existuje niekoľko diagnóz, ktoré by mohli viesť k bolesti alebo opuchnutiu semenníkov, mnohé z nich by mohli prispieť k neplodnosti.

Problémy s udržaním erekcie: Schopnosť muža udržať erekciu je často spojená s jeho hladinou hormónov. Príčinou môže byť ich nižšie množstvo v tele muža a následné problémy s plodnosťou.

Problémy s ejakuláciou: Aj neschopnosť ejakulovať je znakom, že je potrebné navštíviť lekára.

Malé či pevné semenníky: V semenníkoch sa nachádzajú spermie, takže ich zdravie je pre mužskú plodnosť prvoradé. Malé alebo pevné semenníky môžu naznačovať potenciálne problémy, ktoré by mal preskúmať lekár.

Vznik a príčiny

Neplodnosť je problém oboch pohlaví. Približne tretinu prípadov možno pripísať ženskej neplodnosti, problémy mužov predstavujú ďalšiu tretinu všetkých prípadov a posledná tretina môže byť kombináciou mužskej a ženskej neplodnosti alebo nemá žiadnu ďalšiu známu príčinu.

Rizikové faktory neplodnosti sú: vyšší vek, fajčenie, anamnézy pohlavne prenosných infekcií, veľmi vysoká alebo veľmi nízka hmotnosť a nadmerné požívanie alkoholu.

Diagnostika

Pred testovaním neplodnosti sa lekár zameriava na sexuálne zvyklosti pacienta či páru, preto ako prvé sú nutné sedenia. Z nich vychádzajú úvodné odporúčania a ďalšie testy. Veľmi často sa však stáva, že nie je identifikovaná konkrétna príčina (nevysvetliteľná neplodnosť).

Testy pre mužov

Mužská fertilita vyžaduje, aby semenníky produkovali dostatok zdravých spermií a aby spermia bola ejakulovaná účinne do vagíny a putovala do vajíčka. Testy na mužskú neplodnosť sa pokúšajú určiť, či niektorý z týchto procesov je narušený.

Úvodný krok je bežné vyšetrenie u lekára, následne sa pristupuje k špecifickým testom. Prvým je analýza spermií, nasleduje testovanie hormónov. Zväčša ide o krvný test na stanovenie hladiny testosterónu a iných hormónov. Ďalší test je genetika s cieľom zistiť, či existuje genetická porucha spôsobujúca neplodnosť. V prípade nutnosti sa vykonávatestikulárna biopsia. Používa sa na identifikáciu abnormalít prispievajúcich k neplodnosti a na získanie spermií na použitie pri asistovanej reprodukcii.

Zobrazovacie testy, ako je MRI mozgu, skenovanie minerálnej hustoty kostí, transrektálny či scrotalový ultrazvuk alebo vasografia sa robia v prípade komplikovaného hľadania príčiny neplodnosti. V zriedkavých prípadoch sa môžu vykonať ďalšie testy na hodnotenie kvality spermií, napríklad vyhodnotenie vzorky spermií pre abnormality DNA.

Testy pre ženy

Plodnosť žien závisí od toho, či vaječníky uvoľňujú zdravé vajíčka. Reprodukčný trakt musí umožniť vajíčkam prejsť do vajíčkovodov a spojiť sa so spermiami. Oplodnené vajíčko musí cestovať do maternice a implantovať sa. Testy na ženskú neplodnosť sa pokúšajú určiť, či je niektorý z týchto procesov narušený.

Začína sa bežnou gynekologickou prehliadkou, pokračuje sa špecifickými testami. V prvom rade je potrebnéskontrolovať ovuláciu_krvným testom z dôvodu odmeranie hladiny hormónov. Test s názvom _hysterosalpingografia hodnotí stav maternice a vajíčkovodov a hľadá blokády alebo iné problémy. Kontrast vstreknutej tekutiny s röntgenovým žiarením určí, či je dutina normálna. V prípade ženských testov sa robí aj kontrola ovariálnych rezerv.

Toto testovanie pomáha určiť kvalitu a množstvo vajíčok, ktoré sú k dispozícii na ovuláciu. Ďalšie hormonálne testy kontrolujú hladiny hormónov ovulácie a hormónov hypofýzy, ktoré sa spájajú s reprodukčnými procesmi. Zobrazovacie testy, ako je ultrazvuk panvy, môžu odhaliť ochorenie maternice alebo vajíčkovodov, hysterosonografia zobrazuje detaily vnútri maternice, ktoré nie sú viditeľné na bežnom ultrazvuku.

V závislosti od stavu pacientky môže ďalšie testovanie zahŕňať hysteroskopiu na vyhľadanie ochorenia maternice alebo vajíčkovodov, laparoskopiu na vytvorenie malého rezu pod pupkom a vloženie tenkého sledovacieho zariadenia kvôli vyšetreniu vajíčkovodov, vaječníkov a maternice. Laparoskopia môže identifikovať endometriózu, zjazvenie, blokovanie alebo nepravidelnosti vajíčkovodov, prípadne problémy s vaječníkmi a maternicou. Genetické testovanie pomáha určiť, či existuje genetická chyba spôsobujúca neplodnosť.

Hodnotenie stavu neplodnosti môže byť finančne náročné a niekedy sú jeho súčasťou nepríjemné postupy. Je nutné vopred upozorniť aj na to, že neexistuje žiadna záruka zistenia konkrétnej príčiny a následnej liečby. Ani po testovaní a poradenstve nemusí byť oplodnenie u ženy úspešné.

Liečba

Liečba neplodnosti závisí od toho, čo neplodnosť zapríčiňuje, ako dlho je človek neplodný, od veku pacienta a tiež veku jeho partnera a od osobných preferencií.

U mužov sa neplodnosť lieči chirurgickým zákrokom, ak je príčinou rozšírenie žíl v semenníkoch alebo blokáda trubice, ktorou prechádzajú spermie. Na liečbu infekcií v reprodukčných orgánoch sa predpisujúantibiotiká. Pri problémoch s erekciou alebo ejakuláciou sú nasadené cielené lieky a poradenstvo. Ak je problémom nízka alebo vysoká hladina niektorých hormónov, nasadzuje sa hormonálna liečba.

Neplodnosť žien sa lieči liekmi, ktoré pomáhajú ovulovať alebo obnovovať hladiny hormónov. Chirurgicky sa dá odstrániť tkanivo, ktoré blokuje plodnosť (ako je endometrióza), alebo možno otvoriť blokované vajíčkovody.

Neplodnosť mužov a žien sa môže liečiť aj asistovanou reprodukciu. Existuje viacero typov:

IUI (intrauterinná inseminácia). Spermie, ktoré dodá muž, sa vkladajú priamo dovnútra ženskej maternice počas ovulácie.

IVF (oplodnenie in vitro). Spermie a vajíčka sa „zbierajú“ v laboratóriu. Oplodnené vajíčko rastie 3 až 5 dní, potom sa embryo uloží do maternice.

GIFT (intramalfopický transfer gamét) a ZIFT (zygote intrafallopianový transfer). Spermie a vajíčka sa zbierajú, spoja sa v laboratóriu a rýchlo sa umiestnia do vajíčkovodu. S dávkou GIFT sa spermie a vajíčka umiestnia do vajíčkovodu, so ZIFT sa oplodnené vajíčko vloží do skúmavky o 24 hodín.

Ako žiť s chorobou

Asi 15 až 20 percent párov, ktorí sa snažia otehotnieť, má problém s neplodnosťou. Ak človek/pár má diagnostikovanú neplodnosť alebo sa obáva, že v budúcnosti by mohol mať problémy s oplodnení alebo počatím, je vhodné vyhľadať odborníka a poradiť sa o možnostiach.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
absencia menštruáciebolesť počas pohlavného stykuneplodnosťnevoľnostpriberaniesemenníkyvaječníky