12.09.2022 • 10 minút na prečítanie

Hysterektómia – kedy a u koho je potrebná?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mnohé ženy trpia zdravotnými problémami, ktorých jediným riešením je hysterektómia. Ide o chirurgické odstránenie maternice, ktoré je v niektorých prípadoch spojené aj s odstránením ostatných okolitých štruktúr. Kedy je takýto zákrok nevyhnutný a aké riziká pri ňom hrozia? Po prečítaní nášho článku budete vedieť:  

  • čo je to maternica, 
  • čo je to hysterektómia a ako prebieha, 
  • kedy a u koho je potrebná, 
  • ako prebieha rekonvalescencia po operácii, 
  • aké má hysterektómia následky, 
  • a aké sú jej možné riziká. 

Reprodukčná sústava ženy 

Ženský reprodukčný systém pozostáva z nasledujúcich orgánov: 

  • maternica, 
  • krček maternice – časť maternice, v ktorej prechádza do pošvy, 
  • pošva (vagína), 
  • vajíčkovody, 
  • vaječníky.  

Maternica  

Maternica je dutý svalový orgán tvaru sploštenej a prevrátenej hrušky. Je potrebná pre vývoj plodu počas tehotenstva, počas ktorého dokáže mnohonásobne zväčšiť svoju veľkosť.  

Stena maternice je tvorená 3 vrstvami. Vnútorná vrstva sa nazýva endometrium. Je to vlastne sliznica maternice a jej hrúbka sa mení v závislosti od fázy menštruačného cyklu, počas ktorého sa odlupuje. Prostredná vrstva je tvorená svalovinou, nazýva sa myomertium a má veľmi dôležitú schopnosť v závere tehotenstva – vytlačiť dieťa počas pôrodu von z tela. Vonkajšia vrstva maternice sa nazýva peritoneum a tvorí akýsi obal maternice. 

Autor: Andrey_Popov/Shutterstock

Čo je to hysterektómia 

Hysterektómia alebo inak úplné chirurgické odstránenie maternice, je jedným z najčastejšie vykonávaných chirurgických zákrokov v operačnej gynekológii. Mnohé ženy vo veku 40 – 50 rokov majú tento zákrok za sebou. Počas hysterektómie môžu byť odstránené aj vaječníky s vajíčkovodmi a tiež lymfatické uzliny. Rozsah zákroku závisí od príčiny, ktorá viedla k jeho indikácii.  

Hysterektómia je veľká operácia, ktorá si vyžaduje dlhšiu dobu rekonvalescencie a preto prichádza na rad až v prípade, že všetky ostatné menej náročné možnosti liečby už boli vyčerpané 

Najlepšou ochranou je samozrejme prevencia. Dbajte preto na pravidelné prehliadky u vášho gynekológa šanca, že hysterektómiu budete musieť podstúpiť sa rapídne znižuje. V súvislosti s tým nepodceňujte aj vyšetrenie prsníkov – mamografiu.

Kedy a u koho je potrebná 

Existuje niekoľko stavov a chorôb, ktoré ovplyvňujú ženský reprodukčný systém natoľko, že si vynútia odstránenie maternice. Medzi najčastejšie dôvody, kvôli ktorým sa hysterektómia vykonáva, patrí: 

  • prítomnosť maternicových myómov, 
  • bolesť panvy spôsobená endometriózou, 
  • prolaps maternice, 
  • zhubné nádory maternice, krčka maternice alebo vaječníkov, 
  • nadmerné vaginálne krvácanie počas menštruácie. 

Myómy  

Sú to benígne, teda nezhubné uzlíky formované z hladkej svaloviny. Myómy sa nachádzajú v stene maternice a hovorí sa im tiež fibroid, leiomyóm či myomatózny uzol. Ide o najčastejšie sa objavujúci nádor maternice. Môžu rásť solitárne alebo v zoskupení viacerých uzlov a dosahovať tak veľkosť až 20cm.  

Medzi rizikové faktory vzniku myómov patrí vek (najčastejšie vo veku 30 – 50 rokov), dedičnosť (familiárny výskyt), obezita, skorý nástup menštruácie, bezdetnosť a včasné užívanie antikoncepcie. Aj napriek známym rizikovým faktorom, ktoré stoja za ich vznikom, nie je voči ich vzniku možná účinná prevencia. Našťastie je však možná ich liečba. Spôsob terapie závisí od viacerých faktorov – od veku pacientky, veľkosti myómov, príznakov, snahy o otehotnenie či možností nemocničného pracoviska. Kvôli veľkosti myómov a problémom, ktoré ich prítomnosť môže vyvolať, je jednou z možností tiež hysterektómia. Viac o myómoch sa dočítate v našom článku 

Autor: Tsuyna/Shutterstock

Endometrióza 

Endometrióza je ochorenie, ktoré charakterizuje prítomnosť ložísk sliznice maternice mimo jej typickej lokalizácie (teda maternicovej dutiny), pričom ložiská môžu byť prítomné kdekoľvek v tele. To do istej miery zhoršuje objasnenie jej pozadia. Častokrát býva veľmi bolestivá a spôsobuje pacientkam problémy s otehotnením.  

Najčastejšou formou je výskyt sliznice maternice na vaječníkoch, kde endometrióza takto vytvára špecifické cysty vaječníka. Najohrozenejšie sú ženy v reprodukčnom veku. Príčiny vzniku endometriózy doposiaľ nie sú úplne objasnené. Viac o endometrióze si môžete prečítať tu 

Prolaps maternice 

Pokles maternice, odborne nazývaný prolaps, je stav kedy maternica klesá do pošvy. Stáva sa to, keď svaly a väzy panvového dna oslabnú a nie sú schopné ďalej udržiavať maternicu na jej pôvodnom mieste. Takmer polovica všetkých žien vo veku 50 až 79 rokov trpí týmto stavom. Prolaps maternice patrí medzi ochorenia, ktoré sú dôvodom pre hysterektómiu.   

Silné krvácanie počas menštruácie 

Za normálnych okolností stratia ženy počas jedného menštruačného cyklu približne 60ml krvi. U niektorých však môže dochádzať k silnejšiemu krvácaniu a tiež symptómom, ktoré sú s menštruáciou spojené. Príznaky môžu byť natoľko výrazné a nepríjemné, že ovplyvnia kvalitu každodenného života.  

Ak ženám silné menštruačné krvácanie nespôsobuje problémy, nie je nutné ho riešiť. Ak však kvôli nemu pociťujú diskomfort, existuje niekoľko možností liečby, ktoré môžu pomôcť. Patrí medzi ne napríklad užívanie niektorých typov antikoncepcie či užívanie liekov na redukciu krvácania. V prípade, že uvedené možnosti liečby sa vyčerpajú a nezaberú, a pacientka už neplánuje otehotnieť, môže byť voľbou práve hysterektómia.  

Rakovina maternice, krčka maternice, vajíčkovodov alebo vaječníkov 

V pokročilom štádiu rakoviny môže byť chirurgické odstránenie maternice jedinou možnosťou liečby 

Autor: WindNight/Shutterstock

Metódy operácie 

Existujú viaceré metódy, ktoré sa používajú pri chirurgickom odstraňovaní maternice. To, ktorá z nich sa nakoniec pri operácii použije, závisí najmä od príčiny, kvôli ktorej operácia prebieha a tiež od rozsahu okolitého tkaniva, ktoré má zostať nedotknuté.  

Okrem vyoperovania samotnej maternice je potrebné zvážiť aj chirurgické odstránenie ovárií, teda vaječníkov, krčka maternice a tiež lymfatických uzlín. Rozhodnutie by sa malo odvíjať najmä od celkového zdravotného stavu pacientky. 

 Typ operácie podľa spôsobu prístupu k maternici: 

  • Vaginálna hysterektómia – jej výkon prebieha cez vagínu  
  • Otvorená hysterektómia – abdominálna hysterektómia, ktorá prebieha cez rez v oblasti podbruška, 
  • Laparoskopická hysterektómia – s prístupom cez 3 až 4 malé rezy v oblasti brucha.  

Typy hysterektómie podľa množstva a typu odobratého tkaniva:  

  • Totálna hysterektómia – pri nej je odstránený okrem tela maternice aj krček. Táto operácia je spomedzi všetkých typov najčastejšia.  
  • Subtotálna hysterektómia – odstránené je telo maternice, pričom krček maternice zostáva na svojom pôvodnom mieste. 
  • Totálna hysterektómia s bilaterálnou salpingo-ooforektómiou – úplné odstránenie maternice, cervixu (krčka maternice), vajíčkovodov a vaječníkov.  
  • Radikálna hysterektómia – odstránenie maternice a okolitých tkanív (vrátane vaječníkov, vajíčkovodov, časti vagíny, lymfatických uzlín a tukového tkaniva.  

Zotavovanie sa z operácie 

Hysterektómia patrí medzi veľké operácie. Trvá približne 6 – 8 týždňov, kým sa pacientka plne zotaví. Dĺžka rekonvalescencie závisí od celkového zdravotného stavu pacientky, ale aj od typu a rozsahu operácie, ktorú podstúpila. Napríklad, zotavenie sa po laparoskopickej a vaginálnej hysterektómii trvá kratšie, než zotavovanie sa po abdobinálnej hysterektómii.  

Aby sa zahojilo tkanivo brušného svalstva, je potrebné, aby pacientky po prebehnutí operácie dodržiavali kľud na lôžku, vyhli sa zdvíhaniu ťažkých bremien aj sexuálnemu styku minimálne počas doby 6 týždňov. S fyzickou aktivitou by mali začať postupne, podľa vlastných možností a pocitov. Je normálne, ak sa počas najbližších týždňov rekonvalescencie objaví vaginálne krvácanie.  

Autor: I AM NIKOM/Shutterstock

Následky operácie 

Nehľadiac na vek, ženy po chirurgickom odobratí maternice už viac nemajú menštruáciu a nie sú schopné otehotnieť. Vaječníky však aj po odstránení maternice produkujú hormóny a tak sa u niektorých žien nemusia objaviť žiadne známky menopauzy. 

V prípade, že je žena vo fertilnom veku a boli jej okrem maternice operačne odobrané aj vaječníky, hovoríme o tzv. chirurgickej menopauze. Pre oddialenie, prípadne zmiernenie jej nežiadúcich prejavov je odporúčané užívanie hormonálnej substitučnej terapie.  

Sexuálny život po hysterektómii 

Z výsledkov štúdií vyplýva, že hysterektómia nemá vplyv na kvalitu sexuálneho života. V prípade, že boli odstránené aj vaječníky, môže v dôsledku hormonálnych zmien nastať vaginálna suchosť. Pomôcť môže použitie lubrikačného gélu. Nakoľko pri operácii nedochádza k narušeniu inervácie genitálií, ženy sú stále schopné prežiť orgazmus.  

Aké sú riziká operácie 

Tak ako pri každej operácii, aj pri hysterektómii existuje riziko spojené s podaním celkovej anestézie. Ide o veľmi ojedinelú komplikáciu, ktorá vzniká približne v jednom prípade z 10 000 podaní anestézie.  Krátko po operácii hrozí riziko vzniku krvných zrazenín či naopak, krvácania 

Chirurgické zákroky prebiehajúce v malej panve so sebou nesú aj riziko poranenia okolitých orgánov. Môže teda dôjsť k poškodeniu močovodov, močového mechúra, konečníka, prípadne veľkých ciev. V prípade vzniku takýchto komplikácií je vo väčšine prípadov nutná aj ďalší, korekčný operačný zákrok. Okrem toho existuje aj riziko vzniku infekcie a to najmä po otvorenej hysterektómii.  

Medzi možné komplikácie teda patrí: 

  • ťažké krvácanie, 
  • vznik krvných zrazenín, 
  • infekcia, 
  • poškodenie močového mechúra alebo čreva, 
  • reakcia na celkovú anestéziu, 
  • zlyhanie vaječníkov, 
  • nástup predčasnej menopauzy.   

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Hysterectomy

Hysterectomy treatments

Abdominal hystrectomy

Conditions/hysterectomy

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť panvykrvácanie mimo menštruáciematernicamyómy maternice