Pokles maternice, odborne nazývaný prolaps, je stav kedy maternica klesá do pošvy. Stáva sa to keď svaly a väzy panvového dna oslabnú a nie sú schopné ďalej udržiavať maternicu na jej pôvodnom mieste. V niektorých prípadoch môže maternica až vyčnievať z pošvového otvoru. Takmer polovica všetkých žien vo veku 50 až 79 rokov trpí týmto stavom.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Príznaky poklesnutej maternice sa líšia podľa toho, ako závažný je prolaps. Mierny prolaps maternice sa všeobecne veľmi výrazne neprejavuje a pacientka ani nemusí vedieť že ho má. V prípade stredne závažného až závažného prolapsu však môžete pociťovať tieto príznaky:
Niektoré príznaky bývajú ráno menej nepríjemné a ku koncu dňa sa často zhoršujú.
Prolaps maternice je výsledkom oslabenia panvových svalov a podporných tkanív, ktoré môžu byť oslabené, alebo poškodené mnohými spôsobmi, vrátane:
Prolaps maternice môže byť často spojený aj s prolapsom iných panvových orgánov.
Predný pošvový prolaps, tiež známy ako cystokéla, alebo pokles močového mechúra, nastáva, keď sa väzy, ktoré držia váš močový mechúr hore, a svaly medzi pošvou a močovým mechúrom, natiahnu alebo zoslabnú, čo umožní močovému mechúru prepadnúť do pošvy, alebo v najhoršom prípade až von z pošvy.
Rovnako môže nastať aj zadný pošvový prolaps, ktorý zapríčiní slabosť spojivového tkaniva oddeľujúceho konečník a vagínu. V konečnom dôsledku dôjde k vydutiu konečníka do vagíny.
Silný prolaps maternice môže vytlačiť časť pošvovej výstelky a spôsobiť jej vyčnievanie mimo tela. Takéto vaginálne tkanivo, ktoré sa trie o odev, môže viesť k vzniku pošvových vredov. Vredy sa môžu infikovať a spôsobiť ďalšie nepríjemnosti, avšak stáva sa to iba zriedkavo.
Prolaps maternice možno klasifikovať ako neúplný alebo úplný:
Maternica je čiastočne zostúpená do pošvy, ale nevyčnieva z nej von.
Časť maternice vyčnieva von z pošvového otvoru.
Tento stav je odstupňovaný podľa závažnosti, ktorá sa určuje podľa toho, ako ďaleko maternica klesla:
Liečba prolapsu maternice zahŕňa chirurgické a nechirurgické možnosti, ktorých výber závisí od celkového zdravotného stavu pacientky, závažnosti prolapsu a plánov budúceho tehotenstva.
Možnosti liečby zahŕňajú:
Výskum ukazuje, že cvičenie svalov panvového dna môže znížiť riziko vzniku prolapsu orgánov a tiež zmierniť jeho príznaky, obzvlášť v 1. a 2. štádiu. Je známe, že tieto cviky, nazývané tiež Kegelove cviky, pomáhajú posilňovať svaly čím poskytujú panvovým orgánom potrebnú podporu. Na to, aby svaly spevneli ich však treba robiť správne a dostatočne dlho.
Pred tým, ako chcete svaly panvového dna cvičiť musíte ich, obrazne povedané, nájsť. Keďže nie sú ako bicepsy, ktoré sa vám pri napnutí ukážu, môžu vás zo začiatku trochu potrápiť. Tieto skryté svaly sa ovíjajú okolo maternice, močového mechúra a čreva a udržujú orgány na svojom mieste.
Ak ich chcete nájsť vyskúšajte nasledovné:
Začnite tým, že si vyberiete polohu, ktorá vám je najpohodlnejšia. Môže to byť:
V sede- Sadnite si vzpriamene, chodidlami sa dotýkajte podlahy a nohy majte mierne od seba.
V ľahu – Ľahnite si s pokrčenými kolenami a chodidlami položenými na posteľ alebo podlahu.
Cviky na panvové dno cvičte 3-krát denne. Snažte sa postupne predlžovať čas zadržania o 1 sekundu denne až kým vydržíte vkuse držať 10 sekúnd. Nezabúdajte po celý čas dýchať. Čím trénovanejšie vaše svaly budú, tým prirodzenejšie pre vás bude cviky vykonávať aj v stoji alebo pri chôdzi.
Aj keď je cvičenie vo všeobecnosti prospešné, pri poklesnutej maternici si treba dávať pozor na príliš intenzívne cviky, ktoré by mohli prolaps iba zhoršiť. Poraďte sa preto so svojím lekárom keď budete rozmýšľať nad cvikmi ako sú skákanie, aerobik, alebo dvíhanie ťažkých váh.
Vaginálny pesar je gumený alebo silikónový krúžok, ktorý sa vkladá do vagíny na podporu maternice. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch a veľkostiach, preto je vhodné konzultovať jeho výber s lekárom, ktorý vám vysvetlí ako ho bezpečne vložiť a vybrať, ako aj to, ako ho udržiavať čistý.
Ak sú príznaky prolapsu závažné a nechirurgické možnosti liečby nestačia, môžete zvážiť chirurgický zákrok. Existujú dva typy chirurgických zákrokov: rekonštrukčný a obliteratívny.
Porozprávajte sa so svojím lekárom o všetkých možnostiach liečby, aby ste sa uistili, že rozumiete rizikám a výhodám každej z nich a aby ste si mohli vybrať tú, ktorá bude pre vás najvhodnejšia.
Ak si chcete znížiť riziko vzniku prolapsu môžete preventívne:
Keď vás príznaky začnú trápiť prvé príznaky, navštívte svojho lekára čím skôr. Nečakajte, kým sa vaše ťažkosti zhoršia. Pravidelné vyšetrenia panvy môžu pomôcť odhaliť prolaps maternice v počiatočných štádiách, kedy sa s ním ešte dá dobre pracovať.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
What you need to know about uterine prolapse