27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Nerovnaká veľkosť zreníc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nerovnako široké zrenice má zhruba 20 % populácie. Stav sa nazýva anizokória. Nemusí byť príznakom žiadneho ochorenia. Pri vyšetrení zreníc lekár posudzuje umiestnenie v dúhovke, tvar, šírku a reakciu na svetlo. Ak stav vznikne náhle, neodkladajte návštevu u špecialistu.

V medicíne predpona an- signalizuje vždy zápor, opak. Ak slovo izokória znamená rovnako veľké zreničky, anizokória pomenúva stav, keď zrenice očí nemajú rovnakú veľkosť (obrázok č. 1).

Nerovnaká veľkosť zreníc

Obrázok č. 1 Nerovnaká veľkosť zreníc – anizokória

Zrenica je kruhovitý otvor v centre dúhovky regulujúci množstvo svetla prichádzajúce do oka prostredníctvom zvierača a rozvierača zrenice. Inerváciu týchto svalov zabezpečujú autonómne nervy. Parasympatikus inervuje zvierač, symaptikus inervuje rozvierač. Navzájom pôsobia na sebe antagonisticky (obrázok č. 2).

Šírka normálnej  zrenice kolíše medzi 2 až 5 milimetrami – závisí od intenzity osvetlenia, veku, farby dúhovky, refrakcie oka, rovnováhy medzi zvieračom a rozvieračom dúhovky.

Nerovnaká veľkosť zreníc

Obrázok č. 2 Sťahovanie – rozťahovanie zrenice je závislé na pomere parasympatiku a sympatiku

Mení sa vekom šírka zrenice?

Novorodenec máva zrenice zúžené. Je to spôsobené tým, že rozvierač zrenice nie je ešte úplne vyvinutý. Počas produktívnej fázy života závisí šírka zrenice na pomere parasympatiku a sympatiku, čo je individuálna záležitosť. Šírka zrenice u detí vo veku 4 až 6 rokov dosahuje 4 – 5 mm.

Maximálne hodnoty zrenica nadobúda vo veku 15 až 20 rokov. V starobe už len 2 až 3 mm. V okamihu smrti sú zrenice rozšírené, do niekoľkých hodín sa však zúžia. Šírka zrenice kolíše aj počas dňa. V spánku sú zrenice zúžené, čo sa dá využiť na odhalenie predstieraného spánku.

Emócie ako radosť, strach, bolesť, stres dráždia sympatikus, čo vedie k rozšíreniu zreníc.

Vyšetrenie zreníc

Pri vyšetrení zreníc sa posudzuje umiestnenie v dúhovke, tvar, šírka, reakcia na svetlo, konvergencia a na záver očné štrbiny. Šírka zrenice sa meria v milimetroch špeciálnymi lištami.

Očný lekár skúma priamu i nepriamu fotoreakciu. Používa difúzne svetlo. Pri posudzovaní priamej fotoreakcie sa postupuje tak, že sa nechá pacient pozerať do diaľky, zakryjú sa mu na niekoľko sekúnd oči, potom sa odkryje jedno oko po druhom a sleduje sa reakcia oboch zreníc. Fyziologicky dochádza k zúženiu zorníc. Pri nepriamej, konsenzuálnej fotoreakcii, by sa mala súčasne zúžiť aj zrenica neosvetleného oka.  

Konvergencia sa vyšetruje tak, že pacienta, ktorý sa pozerá do diaľky, necháme zadívať sa na blízky bod napr. prst a pozorujeme pritom reakciu zreničiek. Fyziologicky by sa mali zúžiť.

Stranový rozdiel do 0,3 milimetra sa pri adekvátnych zrenicových funkciách pokladá za normálny. Výnimočne môže byť rozdiel väčší, ale vtedy pacient obvykle udáva asymetriu od detstva alebo ju má niekto v rodine.

Výskyt

Nerovnako široké zrenice má zhruba 20 percent populácie. Pri posudzovaní šírky zrenice je dôležité zhodnotiť aj jej reakcie, či správne reaguje na zmenu osvetlenia a či sa mení jej šírka pri pohľade na blízky predmet.

Ak anizokória vznikne náhle, môže ísť o naliehavý, vážny stav. Vtedy netreba neodkladať návštevu u lekára – oftalmológa, resp. neurológa.

Diagnostika

Ochorenia zrenice môžeme rozdeliť na vrodené a získané. Iné delenie je na poruchy statiky a dynamiky. Medzi vrodené poruchy statiky zrenice patrí napríklad kolobóm dúhovky. Kolobóm dúhovky je  vrodený defekt dúhovky oka. Väčšinou je diagnostikovaný krátko po narodení. Vyzerá  ako druhá zrenica, alebo čierna drážka na okraji .

Najvýznamnejšiou statickou získanou patológiou je natrhnutie zrenicového okraja, ku ktorému dochádza najmä po tupom úraze oka. Zrenička nereaguje, zostáva rozšírená.

Pomerne často sa vyskytuje anizokória pri akútnom záchvate glaukómu, uveitídy, či v jednostrannej poruche v centrálnej nervovej sústave.

Neurologického pôvodu je paralytická mydriáza a mióza, menej častá spastická mydriáza a mióza. Paralytická mióza v kombinácii s poklesom viečka a poruchou potenie časti tváre sa nazýva Hornerov syndróm.

Princíp inervácie svalov dúhovky umožňuje ovplyvniť priemer zrenice chemickými látkami. To možno využiť v terapii akútneho záchvatu glaukómu, kedy zrenicu sťahujeme, aby sa zlepšil odtok komorovej tekutiny z oka. Ďalšie využitie je v roztrhnutí pozápalových zrastov rozšírením zrenice.

Nezámerne sa sekundárne prejavuje na zrenici užitie niektorých liekov (antidepresív, neuroleptík), drog (marihuany, heroínu), alkoholu, aj tabaku.

Pri diagnostike je dôležité vyšetrenie vedúce k určeniu patologického oka. Ak je anizokória väčšia za tmy, je patologická zrenica tá, ktorá je užšia. A naopak, keď je anizokória evidentnejšia za svetla, patologická je zrenica, ktorá je širšia.

Anizokória väčšia ako 1 mm sa objavuje pri poškodení sympatického alebo parasympatického nervového systému. Je dôležitým príznakom krvácania do mozgu, keď je zrenička na postihnutej strane široká a nereaguje na svetlo.

Anizokória sa diagnostikuje aj pri aneuryzme mozgovej cievy (výduti steny cievy), mozgovom nádore, jednostrannom zvýšení vnútroočného tlaku (glaukóm), pri roztrúsenej skleróze, u jednostrannej slepoty, pri terapeutickej jednostrannej aplikácii kvapiek na glaukóm, pri terapeutickom používaní kvapiek na rozšírenie zrenice. Je aj typickým príznakom pri zápale dúhovky.

Pupilotónia

Pupilotónia je benígna porucha zrenicových funkcií. Vyskytuje sa u pacientov mladšieho a stredného veku, typicky jednostranne. Pri tomto postihnutí je zrenica na svetle zväčša širšia než druhá zrenica, nemá výbavné fororeakcie (priamu ani nepriamu) a typicky sa stiahne pri pohľade do blízka. Často je spájaná s akomodotóniou, to znamená, že pacienti môžu mať problémy s rýchlym preostrovaním.

Spastická mydriáza

Spastická mydriáza je rozšírenie zrenice vyvolané dráždením sympatického nervového systému. Obojstranne sa vyskytuje len kratšiu dobu na emočnom podklade ako je radosť, zľaknutie sa. Obojstranná spastická mydriáza nastáva tiež pri epileptickom alebo hysterickom záchvate.

Jednostranná spastická mydriáza poukazuje na jednostranné dráždenie krčného sympatika niekde v priebehu jeho dráhy k rozvieraču zrenice. Dráždenie môže byť spôsobené nádorom (vnútrolebečným, vnútromiešnym alebo nádorom hrotu pľúc), strumou, zdurenou lymfatickou uzlinou, zápalom pľúcneho hrotu alebo úrazom. 

Paralytická mydriáza

Paralytická mydriáza znamená rozšírenie zrenice z ochrnutia parasympatika v oblasti 3. hlavového nervu. Rozvierač zrenice prevažuje nad zvieračom. Paralytická  mydriáza sa vyskytuje pomerne  často, častejšie jednostranne ako obojstranne. Obojstranne k nej dochádza pri otrave botulotoxínom, alkoholom alebo olovom. Jednostranné postihnutie je spôsobené útlakom okohybného nervu nádorom, aneuryzmou, subdurálnym hematómom.

Spastická mióza

Spastická mióza je zúženie zreničiek v dôsledku dráždenia parasympatického nervového systému. Príčinou je vyššia dávka nikotínu, morfia, ópia alebo alkoholu. Vyskytuje sa tiež v súvislosti s dlhotrvajúcou cukrovkou, arteriosklerózou. Je spájaná aj so zápalom mozgových blán a subdurálnym krvácaním.

Paralytická mióza

Paralytická mióza je zúženie zreníc spôsobené ochrnutím sympatikového nervstva v oblasti krku. Býva jednostranné, anizokória sa viac prejaví za tmy. Príčinou môže byť nádor, struma, zdurená lymfatická uzlina, zápal pľúcneho hrotu, úraz alebo aneuryzma aorty.

Pokiaľ je obrna sympatika vrodená, pacient má nerovnako sfarbené dúhovky s menej pigmentovanou dúhovkou na strane poškodenia. Pri zúžení zrenice spojenej s poklesom horného viečka, poruchou potenia okolitej časti tváre a zapadnutou očnicou ide o Hornerov syndróm.

Argyll Robertsonova zrenica

Zrenica má zmenený tvar, je úzka, nereaguje na svetlo ani na tmu, veľkostne pod 3 mm (vzhľad špendlíkovej hlavičky). Hoci postihuje obe oči, zrenice nemajú rovnakú veľkosť. Príčinou je syfilis.

Záver

Zrenica za normálnych okolností funguje ako clona, ktorá sa zväčšuje alebo zmenšuje podľa toho, koľko svetla na oko dopadá a optimalizuje tak videnie. Akonáhle dopadá do oka viac svetla, je nervovo aktivovaný zvierač zreničky, ktorý zmenší jej priemer až na 2mm, čím dôjde k vstupu úzkeho zväzku lúčov do oka. Na osvit jedného oka reagujú obe oči.

Pokiaľ do oka prichádza málo svetelných lúčov, zrenica sa opäť reflektoricky rozšíri až na 8 mm pomocou rozvierača zrenice. Zlepšuje sa tak svetelný komfort.

Ak anizokória vznikne náhle, môže ísť o naliehavý stav. Vtedy netreba odkladať návštevu u špecialistu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia