12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Nízky počet spermií

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nízky počet spermií, oligozoospermia, je stav, pri ktorom má muž menej ako 15 miliónov spermií na mililiter spermy. Stav môže skomplikovať prirodzené počatie, hoci úspešné tehotenstvo je možné. Problémy s nízkym počtom a kvalitou spermií sú bežné. Preukážu sa u približne jedného z troch párov, ktorý sa pokúša o počatie dieťaťa.

Vznik a príčiny

U niektorých mužov môže byť základným problémom zdedená chromozomálna abnormalita, hormonálna nerovnováha, rozšírené semenníky alebo stavy, ktoré blokujú prechod spermií v pohlavnej oblasti.

Produkcia spermií je komplexný proces a vyžaduje normálnu funkciu semenníkov aj hypotalamu a hypofýzy – orgánov mozgu, ktoré produkujú hormóny spúšťajúce produkciu spermií. Často však nie je identifikovaná príčina nízkeho počtu spermií.

Zdravotné príčiny

Nízky počet spermií môže byť spôsobený mnohými zdravotnými problémami, lekárskymi zákrokmi a liečbou.

  • Varikokéla. Opuchnutie a rozšírenie žíl v oblasti semenníkov. Je to najčastejšia reverzibilná príčina mužskej neplodnosti. Hoci presný dôvod, prečo stav spôsobuje neplodnosť, je neznámy, môže to súvisieť s abnormálnou reguláciou teploty semenníkov. Varikokéla vedie k zníženej kvalite spermií.
  • Infekcie. Niektoré infekcie môžu interferovať s produkciou a kvalitou spermií alebo môžu spôsobiť zjazvenie, ktoré blokuje prechod spermií. Patria k nim zápaly epididymitída, orchitída a niektoré pohlavne prenosné infekcie vrátane HIV.
  • Problémy s ejakuláciou. Retrográdna ejakulácia sa vyskytuje, keď sa sperma pri vyvrcholení dostane do močového mechúra namiesto toho, aby vystupovala z hrotu penisu. Môžu ju spôsobiť zdravotné stavy vrátane cukrovky, poranenia chrbtice a operácie močového mechúra, prostaty alebo močovej trubice.
  • Protilátky, ktoré napádajú spermie. Bunky imunitného systému identifikujú spermie ako škodlivé bunky a pokúšajú sa ich zničiť.
  • Nádory. Rakovina a nemalígne nádory môžu postihnúť mužské reprodukčné orgány priamo cez žľazy, ktoré uvoľňujú hormóny súvisiace s reprodukciou.
  • Nezostúpené semenníky. Porucha vzniká počas vývoja plodu.
  • Hormonálna nerovnováha. Hormóny potrebné na tvorbu spermií, produkujú hypotalamus, hypofýza a semenníky.
  • Poruchy semenných tubulov. Tubuly sú rúrky, ktoré prenášajú spermie.
  • Celiakia: Fertilita sa môže zlepšiť po prijatí bezlepkovej diéty.
  • Medikamentózna liečba. Lieky na krvný tlak známe ako alfa blokátory, testosterónová substitučná liečba, dlhodobé užívanie anabolických steroidov, lieky proti rakovine (chemoterapia), niektoré antifungálne a antibiotické lieky, niektoré lieky na vredy a iné.
  • Predchádzajúce operácie. Niektoré chirurgické zákroky môžu zabrániť prechodu spermií v ejakuláte.

Príznaky

Hlavným znakom nízkeho počtu spermií je neschopnosť počať dieťa. Ďalšie zjavné prejavy stavu nemusia existovať.

Príznaky nízkeho počtu spermií sú problémy so sexuálnou funkčnosťou, napríklad nízka frekvencia pohlavného styku alebo problémy s udržaním erekcie (erektilná dysfunkcia), ďalej bolesť, opuch alebo pruh v oblasti semenníkov, redukcia vlasov a ochlpenia alebo ďalšie príznaky chromozómovej alebo hormonálnej abnormality.

Diagnóza

Všeobecného lekára je vhodné navštíviť, ak sa páru nepodarilo otehotnieť po roku snahy o dieťa. Problémy s plodnosťou môžu mať muži aj ženy, často je to kombinácia oboch a môžu byť aj vzájomné. Je dôležité stav čo najpresnejšie diagnostikovať kvôli voľbe správnej liečby.

Jedným z testov, ktoré môže všeobecný lekár uskutočniť, je analýza spermií. Vzorka spermií sa analyzuje v laboratóriu na kontrolu ich kvality a množstva. Ak výsledky vykazujú abnormalitu, test by sa mal po niekoľkých mesiacoch zopakovať, aby sa zabezpečila jeho presnosť.

Liečba

Uskutočňuje sa na klinike reprodukčnej medicíny. Lekár môže spočiatku navrhnúť o niečo dlhšie pokúšanie sa o prirodzené otehotnenie. Páry môžu maximalizovať svoje šance na počatie, ak budú mať sexuálny styk každé dva alebo tri dni, zmiernia konzumáciu alkoholu a prestanú fajčiť, budú sa udržiavať v kondícii a nasadia zdravú výživu.

Účinným zákrokom na liečbu stavu môže byť oplodnenie in vitro (IVF), v rámci ktorého sa vajíčko odstráni z vaječníkov a oplodí spermiou v laboratóriu. Oplodnené vajíčko sa potom vráti do maternice, aby sa rozrástlo a vyvinulo. Intracytoplazmatická injekcia spermií (ICSI) je druh procedúry IVF, pri ktorej sa spermie vstrekujú priamo do vajíčka. Oplodnené vajíčko sa potom vloží do maternice ženy.

Prevencia

Produkcia alebo funkcia spermií môže byť ovplyvnená preexponovaním určitých prvkov životného prostredia, preto sa treba vyhýbať priemyselným chemikáliám, expozícii ťažkých kovov, röntgenovému žiareniu, prehrievaniu semenníkov (dlhšie sedenie, pevné oblečenie, notebook v lone, teplé kúpele a sauny). Je nutné vyhnúť sa užívaniu drog, alkoholu, fajčeniu, povolaniam spojeným s dlhým sedením alebo so stresom, emocionálnej záťaži, depresii, ale aj nadváhe.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
erektilná dysfunkciahormonálna nerovnováhapenisporuchy erekciepoteniesemenníky