Ochorenie periférnych tepien (periférna artériová choroba) vedie ku chronickej nedokrvenosti končatín. Dolné končatiny sú postihnuté oveľa častejšie ako horné. Pri poškodení tepien sú končatiny nedostatočne zásobené živinami a kyslíkom. Najčastejším príznakom sú klaudikačné bolesti — kŕčovitá bolesť vyskytujúca sa pri námahe, ktorá núti pacienta prerušiť činnosť. Medzi vyvolávajúce príčiny patrí najmä ateroskleróza a diabetické poškodenie. Pri nedostatočnom krvnom zásobení končatín existuje veľké riziko vzniku defektu, ktorý sa pomaly hojí a často infikuje.
Periférne ochorenie tepien je spôsobené zúžením priemeru tepny, ktorá následne nedodatočne zásobuje končatinu. Na tomto zúžení sa najčastejšie podieľa ateroskleróza. Pri nej dochádza k ukladaniu tukov do steny cievy. K ďalším príčinám patrí zápal steny tepny, diabetické poškodenie artérií, traumatické poškodenie, útlak tepny nádorom, poškodenie po radiačnom ožarovaní a ukladanie vápnika do steny cievy.
Medzi hlavné rizikové faktory aterosklerózy, ktorá môže postihovať všetky tepny v tele, patrí vysoký príjem tukov, fajčenie, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita. Ateroskleróza sa častejšie vyskytuje u mužov. U žien stúpa postihnutie ciev hlavne po menopauze, pretože klesá množstvo estrogénov.
Typickým príznakom ochorenia periférnych tepien je kŕčovitá bolesť pri námahe, ktorá núti pacienta zastaviť a počkať, kým bolesť neprestane. Bolesť sa vyskytuje v mieste pod zúženou tepnou, najčastejšie v lýtku. V neskorších štádiách sa objavujú aj pokojové bolesti, hlavne v horizontálnej polohe, ktoré nútia pacienta zložiť nohy z postele. V pokročilých štádiách netrpia nedokrvenosťou len svaly, ale aj podkožie a koža a stráca sa ochlpenie, stenčuje sa koža a objavujú sa zmeny na nechtoch. Defekty často vznikajú len na podklade oderu, prípadne úrazu, a hojenie prebieha ťažko a pomaly, vinou zníženého prívodu živín a kyslíka. Nehojace sa defekty sú často príčinou straty končatiny.
Lekár vyšetrí obe končatiny, zmeria tep na periférii, v triesle a počúva tepovú akciu v týchto miestach. Následne vykoná test chôdze – pri ňom určí vzdialenosť, ktorú pacient prejde bez bolesti. Ďalšie testy sa zameriavajú hlavne na sledovanie prekrvenia po záťaži a meranie tlaku v končatine. Zo zobrazovacích metód sa využíva ultrazvukové vyšetrenie tepien, prípadne CT pri postihnutí panvových artérii.
Liečba by mala byť komplexná, so zameraním aj na ostatné ochorenia, ktoré viedli k vzniku zúženia periférnych tepien. Je potrebné liečiť vysoký krvný tlak, cukrovku a zvýšené tuky v krvi. Samozrejme, dôležitá je zmena životného štýlu a zákaz fajčenia. Súčasťou terapie je tiež svalový tréning, pri ktorom dochádza k posilneniu funkcie stien ciev, ale aj k vytvoreniu nových ciev, ktoré zlepšia zásobenie končatiny. Z liekov sa indikujú liečivá znižujúce zhlukovanie krvných doštičiek a lieky rozširujúce cievy. V prípade pokročilého štádia je možné chirurgické rozšírenie tepny.
Základom prevencie je predchádzanie ateroskleróze, ktorá postihuje takmer všetky cievy. Zníženie rizika aterosklerózy predstavuje dodržiavanie pravidiel — nefajčiť, obmedziť konzumáciu tukov a sladkostí, nesoliť vo zvýšenej miere, udržiavať si zdravú hmotnosť a pravidelne cvičiť. Pri ochoreniach, ktoré vedú k ateroskleróze, treba dodržiavať farmakologickú terapiu a zmeniť životný štýl.